Tragovima Rimskog carstva: rimske arene u 8 gradova svijeta
Rimske arene su bile prikaz moći velikog Rimskog carstva. Arena u Puli krasi lijepu našu Hrvatsku i jedna je od atrakcija po kojoj smo svjetski poznati. Ali znate li da postoji jako puno rimskih amfiteatara? Točnije, postoji više od 230 rimskih amfiteatara koji mame turiste i znatiželjnike. Izabrali smo njih osam.
U Hrvatskoj, uz popularnu pulsku arenu postoji još jedna arena. Znate li u kojem gradu?
Arena u Nimesu, Francuska
Rimski amfiteatar u gradu Nimesu na jugu Francuske izgrađen je 70. godine. Obnovljen je 1863. godine i danas se u njemu dva puta godišnje održavaju borbe s bikovima, kao i brojni javni događaji.
Središnji eliptični prostor dug je 133, a širok 101 metar. Amfiteatar može primiti 16.300 posjetitelja. Od 1989. godine ima čak i sustav za grijanje publike.
Arena u Pompejima, Italija
Pompeji su rimski grad uništen u velikoj erupciji vulkana Vezuva 24. kolovoza 79. godine. Grad se smjestio kraj Napulja, na vulkanskoj stijeni 30 metara iznad površine mora. Pompeji su slučajno otkriveni 1592. godine, nakon čega su dijelovi grada iskopani iz pepela.
Amfiteatar u Pompejima izgrađen je od kamena u prvom stoljeću prije Krista i to je najstariji postojeći amfiteatar iz antičkog Rima! Amfiteatri prije njega bili su izgrađeni od drveta tako da se nisu očuvali do danas.
Amfiteatar je na tri etaže mogao primiti čak 20.000 gledatelja. Gladijatorske igre nisu se održavale samo u najhladnijim danima zime i najtoplijim danima ljeta. Danas se u amfiteatru odvijaju brojna događanja kroz godinu. Tako je Pink Floyd u njemu snimio album Pink Floyd: Live at Pompeii 1972. godine.
Saznajte detalje o obilasku Pompeja te kako doći iz Napulja do Pompeja.
Rimski amfiteatar u Arlesu, Francuska
Arles je grad smješten u južnoj Francuskoj. Glavna turistička atrakcija Arlesa je njegov amfiteatar izgrađen u prvom stoljeću prije Krista. Amfiteatar je dug 136, a širok 109 metara i ima 120 lukova! Mogao je primiti više od 20.000 gledatelja koji su uživali u utrkama kolima i krvavim i nemilosrdnim gladijatorskim borbama. Danas se u amfiteatru održavaju borbe s bikovima i brojni ljetni koncerti.
Arena u Solinu, Hrvatska
U gradu Solinu nalazi se rimski amfiteatar izgrađen najvjerojatnije u drugom stoljeću. Mogao je primiti 18.000 gledatelja. S južne strane imao je tri kata, a sa sjeverne samo jedan, jer je gledalište naslonjeno na obronak brežuljka. Solinski amfiteatar dug je 126, a širok 102 metra. Iz centra arene do izvan nje, s južne je strane vodio podzemni hodnik. Pretpostavlja se da su kroz njega iznošeni ranjeni i mrtvi gladijatori. Amfiteatar su srušili Mlečani u 17. stoljeću kako ne bi poslužio kao zaklon Turcima.
Znate li da se u Nacionalnom parku Krka nalazi jedan amfiteatar?

Fotografija: Athena Lao, flickr.com
Arena u El Djemu, Tunis
Idemo malo do Afrike. U gradu El Djemu nalazi se rimska arena koja je jedan od najvećih amfiteatara na svijetu, kao i jedan od najspektakularnijih ostataka starog Rimskog carstva u cijeloj Africi. Arena je izgrađena u 3. stoljeću. Procjenjuje se da je mogla primiti 35.000 ljudi. Ovalnog je oblika, duža joj je os 148 metara, a kraća 122 metra. U srednjem je vijeku amfiteatar korišten kao tvrđava, a u njega se sklanjalo lokalno stanovništvo u vrijeme napada.
Rimski amfiteatar u Veroni, Italija
U gradu Romea i Julije nalazi se još jedna stara rimska arena. Izgrađena je u 1. stoljeću, a danas je jedna od najbolje očuvanih arena na svijetu. U prošlosti je mogla primiti 30.000 posjetitelja, a danas i do 15.000.
Koloseum u Rimu
Sve rimske arene su veličanstvene, ali najpoznatiji i najveći amfiteatar na svijetu, morao se smjestiti u samom srcu Rimskog carstva. Toliko je moćan i kolosalan da ga nikada nisu nazivali arenom već Koloseumom.
Dao ga je izgraditi car Vespazijan u 1. stoljeću, a isti je car dao izgraditi i pulsku Arenu. Procjenjuje se da je Koloseum u Rimu mogao primiti nevjerojatnih 80.000 posjetitelja, a u prosjeku ih se okupljalo 65.000! Ljudi su dolazili gledati gladijatorske borbe i spektakularna uprizorenja brojnih bitki.
Arena u Puli
Obzirom da ova kamena ljepotica pripada Hrvatskoj i da nam je “ispričala” brojne priče, posvetili smo joj cijeli članak. 🙂