Tozeur: Grad žutih ciglica u oazi datulja
Kako najkraće opisati Tozeur u Tunisu? Ovo je grad u oazi datulja na rubu Sahare. Grad u kojem su sve kuće napravljene od žutih ciglica. Tozeur se smjestio u jugozapadnom Tunisu, na starom trgovačkom putu između subsaharske regije i obalnih gradova. Pod imenom Thusuros do 7. je stoljeća bio dio Rimskog Carstva. Tada su ga zauzeli Arapi. Oduvijek bio mjesto gdje su se razmjenjivala dobra između brojnih karavana. U 15. stoljeću je imao tri puta veću populaciju nego danas!
Naš je jednodnevni posjet Tozeuru bio organiziran u sklopu dvodnevnog safarija od Hammameta do Sahare i nazad.
Oaza unutar koje se grad smjestio idealno je tlo za uzgoj datulja. Smjestila se na čak 200 izvora pitke vode! Tu se nalaze na stotine tisuća palmi datulja! Danas su datulje iz Tozeura vrlo cijenjene i izvoze se po cijelom svijetu. I u prošlosti su datulje imale važno mjesto za život Tozeura.
Medina u Tozeuru
Medina u Tozeuru sagrađena je u 14. stoljeću. Danas je obnovljena i predstavljena u punom sjaju. Tozeur je karakterističan po svojoj jedinstvenoj arhitekturi. Kuće u cijelom gradu su obložene žuto smeđim ciglama. Kako bi dojam bio potpun sve uske ulice, svi zidovi, stupovi i sve fasade su dekorirane na ovaj način i dojam je izuzetan. I dan danas se novogradnja dekorira fasadom od ovakvih cigli.
Ulazi u većinu kuća su raskošno dekorirani. Zanimljivo je da je Tozeur grad poznat po najljepšim i najdekoriranijim vratima u cijelom Tunisu! Na većini vrata uočit ćete nekoliko kvaka. Desna je za muškarca kuće i njenim lupkanjem stvara se najdublji zvuk. Lijeva je za ženu, a donja za dijete koje u kući živi. Treća kvaka dodaje se kada se rodi prvo dijete.




Suveniri i cjenkanje
Šetnjom medinom naići ćete na brojne suvenire posložene po štandovima kao i po pločniku uskih ulica, što je karakteristika svih medina u Tunisu. I u Tozeuru možete uživati u umjetnosti cjenkanja! Tu ćete naći i brojne obrte i rukotvorine vrijednih majstora pa vrlo povoljnim cijenama. Znate li da se cjenka i u Južnoj Americi? Idemo na tržnicu u Otavalo!
Među najpoznatijim suvenirima iz Tozeura su ručno rađeni tepisi i pletene košare. Naravno, i datulje. Prilikom šetnje možete naići i na tradicionalno obučene Berbere.
Muzej u Tozeuru
U Tozeuru možete posjetiti Dar Cherait Museum, muzej u kojem se prati povijest Tunisa od njegovog nastanka sve do danas. Nas je muzej prilično razočarao, većinom su u njemu prikazane lutke veličine čovjeka, smještene u raskošno dekorirane sobe iz nekog dijela tuniske prošlosti i obučene u odore tog vremena. Ako želite fotografirati morate za to nadoplatiti koji dinar.
Tozeur posjeduje i prekrasan botanički vrt prepun neobičnih biljaka kojeg je moguće običi s vodičem. Tu možete naići i na par tradicionalno obučenih seljaka koji pokušavaju izvući koji dinar od turista ako ih poželite uslikati.
Zoološki vrt u Tozeuru
Najneobičniji zoološki vrt kojeg smo posjetili smjestio se upravo ovdje. Zoološki vrt u Tozeuru prepun je prekrasnog drveća i cvijeća i jako je lijepo ukrašen. Vodič vas vodi od kaveze do kaveza i nagovara vas da uđete u neki od njih i malo se poigrate sa životinjama, na primjer s pustinjskim lisicama. Naša grupa nije bila zainteresirana za takve bliske kontakte, a nisu ni životinje bile oduševljene idejom! U svakom slučaju, ovako nešto ne možete (vjerojatno i ne želite) doživjeti u zoološkim vrtovima po Europi.
Vrhunac ljudske gluposti bio je kada smo došli do deve koja obožava piti Coca Colu i to radi pri posjeti svake turističke grupe. Mi smo bili prilično šokirani postupanjem vodiča prema uplašenim životinjama… U ovom je zoološkom vrtu moguće i držati zmiju, guštera ili škorpiona. Ako niste zainteresirani za priču vodiča moguće je da vam on dok ne gledate stavi guštera na glavu, ili napravi neku sličnu psinu.





Karakteristika vodiča u vjerojatno cijelom Tunisu je da na kraju ture traže napojnice od turista, iako ste vođenu turu unaprijed platitli. Svatko po svojoj volji može i ne mora ostaviti koju kovanicu.
U sklopu zoološkog vrta nalazi se mala suvenirnica/kafić u kojoj možete probati sok od pistacija, ruže i mnoge druge. Iskoristite priliku i probajte ih.
Izleti iz Tozeura
Iz Tozeura je moguće ići na organizirane izlete u Saharu, na jahanje na devama, obići slano jezero Chott el-Jerid ili otići na let balonom na vrući zrak i pregledati cijelu regiju iz ptičije perspektive! Kad već spominjem slano jezero, znate li da se najveće slano jezero na svijetu nalazi u Boliviji?

Izlazak sunca u pustinji

Slano jezero Chott el-Jerid
Kada posjetiti Tozeur u Tunisu?
Najbolje vrijeme za obilazak Tozeura je između listopada i travnja. Tada je klima puno ugodnija nego ljeti. Mi smo ga posjetili u srpnju i bilo je prevruće. U studenom i prosincu se u gradu održava međunarodni festival oaza. Touzer se danas smatra centrom “pustinjskog turizma”. Znate li da u Sahari postoji bijela pustinja?