Tower Bridge i London Bridge: idemo u London!
Činjenica: kada se popnete na gornji dio najpoznatijeg mosta u Londonu, hodat ćete po staklenom podu 42 metra iznad rijeke Temze! Obzirom da je most Tower Bridge poznat u cijelom svijetu, česta je zabuna da je on isto što i London Bridge. Ipak nije, jer veliki naziv “London” ne mora nositi najpopularniji most u tom gradu… Saznajte razlike između ova dva mosta, nevjerojatnu činjenicu gdje je “odselio” originalni London Bridge, kao i detalje o obilasku Tower Bridge-a.
London smo istraživali 6 dana u studenom 2022. godine. Na isti dan kada smo obišli Tower Bridge, istražili smo i fantastičnu tvrđavu Tower of London, uz koju se most nalazi. Savjete o putovanju u London, saznajte ovdje.

Pogled na most Tower Bridge iz tvrđave Tower of London.
Točno ili netočno: Tower Bridge je isto što i London Bridge?
Sasvim je logično zaključiti da je Tower Bridge, najpoznatiji most u Londonu i simbol Londona, isto što i London Bridge. Ali ako od Tower Bridge-a prošetate uzvodno 15 minuta, doći ćete do mosta vrlo prosječnog izgleda, koji je pravi London Bridge ili Londonski most.

London Bridge je prvi most uzvodno od Tower Bridge-a.
London Bridge je dobio naziv “London” jer se u blizini njega nalazi mjesto gdje je stajao prvi most preko Temze u Londonu. Bio je drven, prvi u nizu drvenih mostova na tom mjestu, a izgradili su ga stari Rimljani. Na kraju 12. stoljeća drveni je most zamijenjen kamenim, koji je bio pravo čudo toga doba. Sve do 1729. godine, ovo je bio jedini most u Londonu.
Zašto pjesma kaže “London Bridge is falling down”???
Kameni London Bridge iz 12. stoljeća bio je širi od današnjeg. Imao je 19 kamenih lukova, a do kraja 14. stoljeća na njemu je izgrađeno 200-tinjak kuća. I eto problema: između tih kuća su bili uski prolazi, a zbog velikih je gužvi trebalo više od sat vremena za prijeći most! Da ste u to doba živjeli u Londonu, vjerojatno bi čamcem prelazili rijeku…
Ako želite svojim očima vidjeti maketu London Bridge-a iz 15. st., prepunog kuća i ljudi, trebate otići u crkvu St. Magnus the Martyr, ispred koje je kameni most stajao u prošlosti.

Dok šetate južnom obalom Temze između Tower i London Bridge-a, potražite mozaik koji prikazuje stari London Bridge.
Kada je stari kameni most napunio 600-tinjak godina, bio je u jako lošem stanju i opasan za ljude, zbog čega je i nastala pjesmica “London Bridge is falling down”. Došlo je vrijeme da se most zamijeni novim, što se i dogodilo u 19. stoljeću. Ipak, taj most i dalje nije most kojeg danas vidite.
Originalni London Bridge je “odselio” u Ameriku!
Ako imate neobičnu želju prošetati po kamenom London Bridge-u iz 19. st., onom bez kuća na njemu, i to možete! Samo trebate otići u Arizonu, u Lake Havas City-ju.
Kameni London Bridge iz 19. st., prodan je na aukciji 1968. godine! Kupio ga je američki poduzetnik Robert Paxton McCulloch, za 1.02 milijuna funti. Most je pažljivo rastavljen na 10.276 granitnih blokova i, kamen po kamen, ponovno sastavljen u Arizoni. Tamo je u prometu od 1971. godine i danas je prava turistička atrakcija.

London Bridge kojeg danas vidite izgrađen je 1973. godine i stoji 30 metara uzvodno od mjesta gdje je stajao kameni most iz 19. stoljeća.

Pogled na Londonski most s ratnog broda HMS Belfast.
Za razliku od London Bridge-a, Tower Bridge oblikom izgleda isto kao i kada je izgrađen 1894. godine. Uređen je u neogotičkom stilu, kako bi se slagao s tvrđavom Tower of London, uz koju se nalazi. Građen je osam godina, a svakodnevno je u gradnji sudjelovalo više od 430 radnika.
Tower Bridge je sedam puta doživio “makeover”, tj. sedam mu je puta promijenjena boja. U originalu je bio smeđe boje, a u Drugom svjetskom ratu je, radi bolje kamuflaže, prebojan u sivo.

Pogled s Tower Bridgea na tvrđavu Tower of London.
Znate li koji je jedini kameni most na dva kata u Hrvatskoj??? Klik!
Ulaznice za Tower Bridge
Ulaznice za most Tower Bridge kupili smo unaprijed online, u kombinaciji s ulaznicama za tvrđavu Tower of London. Obilazak započinje u sjevernom tornju mosta, na strani najbližoj spomenutoj tvrđavi. Kako je bio studeni i nije bilo puno turista, ulaznice se moglo kupiti i na samom ulazu. To često nije slučaj ljeti pa je tada bolje unaprijed kupiti ulaznice, tjedan i više dana prije planiranog dolaska.

U donjem desnom dijelu tornja je ulaz u Tower Bridge.
Bojite li se visine??? Prošetajte po staklenom podu…
Idemo gore! Od ulaza u sjeverni toranj mosta pa do njegove gornje razine, treba prijeći 206 stepenica. Tu je i lift, ako vam je potreban. Po zidovima su postavljene kratke i zanimljive činjenice o mostu, koje će vas zabaviti pri usponu. Između ostalog, saznat ćete i način na koji su stupovi mosta u prošlosti ugrađivani u korito rijeke.
Zanimljivost: Masa čelika iskorištenog u gradnji mosta Tower Bridge je 10.000 tona, što je otprilike težina 5.400 taksija. Jedan toranj mosta ukupno teži 70.000 tona.

Stepeništa izgledaju kao da se nalazite u nekom brodu.

U tornjevima mosta je postavljena trajna izložba, koja govori o povijesti i izgradnji Tower Bridge-a.
Obilazak uključuje i šetnju gornjom razinom mosta, kroz prolaze koji povezuju sjeverni i južni toranj. Iz njih se pruža jako lijep panoramski pogled na London. Svaki je prolaz dug 61 metar i krije pravu turističku atrakciju i vrhunac obilaska mosta: stakleni pod. Kroz njega gledate na Temzu koja je 42 metra ispod vas, zatim na donji dio mosta, ljude, aute, bicikliste i crvene autobuse nisko ispod vaših nogu. Na stropu je ogledalo pa možete biti jako maštoviti pri fotkanju.

Pogled na donju razinu mosta.

Pogled na Londonski most s Tower Bridge-a.
Kada se iz južnog tornja spustite na glavnu razinu mosta, onu kojom prolaze auti, potrebno je pratiti plavu liniju na tlu. Odvest će vas do strojarnice u kojoj se nalaze originalni parni strojevi, koji su u prošlosti “otvarali” most. Parni stroj je zamijenjan elektičnim pogonom 1976. godine.

Plava linija na tlu mosta.

U strojarnici ćete naučiti sve o parnom pogonu mosta i načinima podizanja mosta u prošlosti.
Kada se Tower Bridge podiže?
Dio rijeke Temze između London Bridge-a i Tower Bridge-a, zove se Londonski bazen. Na ovom se mjestu u viktorijansko doba nalazila najprometnija luka na svijetu. Lučka skladišta su bila punjena teretom, kojeg su sa svih strana svijeta dovozili veliki teretni brodovi. Bilo je neophodno da novi most, Tower Bridge, bude pokretan, kako bi mogao propustiti velike brodove u londonsku luku.
Rekord za najveći broj dizanja mosta u jednom danu postignut je 1910. godine, kada je most otvoren 64 puta!

Pogled na Tower Bridge i ratni brod HMS Belfast s London Bridge-a.
Danas se Tower Bridge u prosjeku podiže dva puta dnevno. Potrebno je samo 60 sekundi da se u potpunosti otvori, a jednako se brzo podizao i dok je za pogon korištena para. Ako imate brod viši od 9 metara i želite proći ispod Tower Bridge-a, znajte da je podizanje mosta besplatno, ali se mora pismeno najaviti, najmanje 24 sata unaprijed. A ako nemate brod, ali želite vidjeti kako se Tower Bridge “otvara”, raspored pogledajte ovdje.
Vodimo vas sada na tri tržnice koje morate posjetiti u Londonu, a jedna je jako blizu Londonskog mosta. Saznajte i koja se manje poznata londonska mjesta isplati posjetiti. A možda će vas zanimati i priča o 11 dvoraca u Engleskoj!