Što trebate znati prije prvog leta avionom?
Prvi let avionom kod nekih je ljudi jako stresno iskustvo, kao i sama pomisao na let. Kako bi bili spremni na sve, pročitajte naše savjete.
Prije kupovine karte provjerite do kad vam vrijedi putovnica ili osobna iskaznica. Provjerite treba li vam za zemlju u koju putujete viza ili možda cijepljenje (ne vezano uz koronu). U vrijeme pandemije trebate provjeriti i posebna pravila i dokumentaciju koja je potrebna za ulazak u pojedinu zemlju. Bez potrebnih se dokumenata nećete moći ukrcati u avion.
Mučnina u avionu
Najmirnije je sjedalo odmah iza krila i uz prolaz. Uglavnom je u avionima pri kupnji karte moguće birati mjesta sjedenja. Uz nadoplatu, naravno.
Pripazite da na vrijeme uzmete lijek protiv mučnine, u slučaju da vam on inače treba kod putovanja. Protiv mučnine u zrakoplovu pomaže čvrsto zategnut pojas, kako bi se tijelo što manje kretalo.
Ručna prtljaga u avionu
Svakom je putniku dozvoljen jedan komad ručne prtljage. Prije putovanja provjerite kod svog prijevoznika propisanu dozvoljenu dimenziju. Ručna prtljaga drži se za vrijeme leta u zatvorenom pretincu iznad sjedala ili ispod sjedala. Drage dame, možete naravno imati uz tu prtljagu i torbicu.
S bocom vode nećete moći proći sigurnosnu provjeru ručne prtljage. Nosite praznu bocu pa si naspite vodu kada prođete kontrolu.
Lijekove koje redovito koristite obavezno nosite u ručnoj prtljazi. Smijete nositi i dijetetske pripravke (npr. dječju hranu), koje ćete koristiti tijekom putovanja (u količini za to putovanje). Prilikom obavljanja zaštitnog pregleda mogu vas pitati da dokažete njihovu neškodljivost. Smijete nositi originalno zapakiranu hranu, npr. bombone, čokoladicu (…), da se zasladite u avionu. Smijete na primjer u ručnu prtljagu staviti i onaj fini tvrdi sir kojeg ste kupili npr. u Rimu. Naravno, mora biti ne načet i u originalnoj ambalaži.
Foto aparate i laptope nosite kao ručnu prtljagu. Mobiteli moraju za vrijeme leta biti ugašeni ili postavljeni u airplane mode, na što će vas podsjetiti i prije uzlijetanja.
Pročitajte više o pravilima za prtljagu u avionu.
Tekućine koje unosite u avion
Tekućine koje unosite u zrakoplov u ručnoj prtljazi, moraju biti upakirane u bočice (tube ili slično), a svaka bočica smije biti do maksimalno 100 ml. Znači ostat ćete bez gela za kosu, ako je bočica veća od 100 ml, iako u njoj ima jako malo gela! Sve bočice moraju biti zapakirane zajedno u prozirnu vrećicu ili prozirnu torbicu s višenamjenskim zatvaračem. Kapacitet ove vrećice je do jedne litre (otprilike 20 x 20 cm). Svaki putnik može ponijeti jednu takvu vrećicu. Morat ćete ju izvaditi iz torbe na pregledu ručne prtljage.
Količina tekućine koju kupujete u duty free trgovinama, nakon što ste prošli provjeru karte (odnosno boarding pass), nije ograničena.
Putna torba
Većina lowbudget prijevoznika dozvoljava težinu torbe do cca 15 kilograma, redoviti avioprijevoznici i 20-25 kilograma. Svaki prekomjerni kilogram prtljage, dodatno se naplaćuje.
Letovi s presjedanjem (transfer letovi)
U slučaju da na putu presjedate u drugi zrakoplov, tekućina koju ste kupili u duty free trgovinama ili u avionu mora biti upakirana u posebne zatvorene prozirne plastične vrećice (onako kako su vam zapakirali u trgovini). Vrećicu nemojte otvarati, inače vam njen sadržaj mogu oduzeti u transfernoj zračnoj luci.
Pazite kod kupovine aviokarata, da u transfernoj zračnoj luci imate dovoljno vremena za doći do drugog aviona. Sat vremena na transfer aerodromu koji je velik, može biti premalo i postoji šansa da propustite transfer let. Na transfer letu vas ponovo čeka pregled ručne prtljage, kao i moguće stajanje u redu.
Na velikim aerodromima postoje oznake koliko vam minuta hoda treba do vašeg izlaza (gate-a) i transfer aviona. Nama je na aerodromu u Pragu pisalo da do gatea za drugi avion imamo 45 minuta hoda! Nismo stigli i propustili smo drugi let.
Ako je prekratko vrijeme za transfer let, ali ste ipak uspjeli na njega stići, vaša prtljaga koja je bila dolje u avionu vjerojatno neće na konačno odredište doći s vama. U tom se slučaju (ili bilo kojem drugom slučaju kada vam prtljaga ne stigne na odredište), javite na šalter za izgubljenu prtljagu. Poslat će vam ju nekim sljedećim letom (još jednom ponavljam, nosite lijekove i sve neophodne stvari u ručnoj prtljazi).
Što raditi kad propustite transfer let?
Ako zbog bilo kojeg razloga (npr. zbog kašenjenja prvog aviona u polasku), ne stignete na vrijeme na drugi avion na transfer aerodromu (aerodrom u kojem presjedate na drugi avion i nastavljate put), javite se na šalter za transfer let.
Posao zaposlenika koji tamo radi je da vam nađe prvi sljedeći let za vašu destinaciju. Ako do novog leta treba duže čekati, o trošku zrakoplovne kuće će vam osigurati put i smještaj u hotelu, kao i hranu. Zanima li vas kako smo mi zbog propuštenog transfer leta proveli besplatno dan u Pragu?
Što ne smijete unijeti u avion
U zrakoplov je zabranjeno unijeti eksploziv bilo koje vrste, plinove propan i butan, zapaljive tekućine uključujući benzin i metanol, zapaljive krute i reaktivne supstance uključujući magnezij, upaljače, vatrometne rakete i rakete. Ne smijete unositi oksidacijska sredstva, organske perokside, otrovne ili zarazne supstance uključujući otrov za štakore i krv, radioaktivni materijal, korozive, živu i akumulatore iz vozila.
Jer akumulator ste baš mislili unijeti u avion! 😀
Sad sve znate pa krenite u potragu za jeftinim letovima!
Sljedeći korak: koja je procedura na aerodromu?