Stari grad Vrana: 8 zanimljivosti o ruševnom gradu
Stari grad Vrana smo obišli u kolovozu 2021. godine, a vama donosimo 8 povijesnih zanimljivosti koje će vam začiniti obilazak!
Stari grad Vrana se nalazi u blizini Parka prirode Vransko jezero i možete ih posjetiti u istom danu. Za prošetati starim gradom treba 20-tak minuta.

Park prirode Vransko jezero

Pogled na Vransko jezero iz starog grada.
1: U Starom gradu Vrana se čuvalo blago
Na ovom je mjestu u 9. stoljeću izgrađen benediktinski samostan u kojem se nalazila dobro čuvana riznica. Posvećen je svetom Grguru. U riznici se, između ostalih dragocjenosti, nalazila srebrna škrinjica s moćima svetog Grgura i dvije zlatne krune ukrašene dragim kamenjem. Samostanu je pripadao veliki zemljišni posjed. Narodna predaja kaže da su benediktinci umrli od kuge.

Kula iz 11. stoljeća.
2: Vrana je bila prvo sjedište Vatikana na istočnom Jadranu
Kada si kralj i želiš biti u dobrim odnosima s papom, moraš papi, tj. crkvi, prilikom krunidbe pokloniti nešto veliko. Znao je to i hrvatski kralj Zvonimir, koji je okrunjen u Solinu u 11. stoljeću, a vladao je iz Knina. Tadašnjem je papi na poklon dao cijeli grad Vrana, sa svim zemljišnim posjedima i velikim bogatstvima.
Vrana postaje prvo stalno sjedište papinskih izaslanika na cijelom slavenskom području.
3: Zašto je kralj Koloman okrunjen u Biogradu?
Znate li što su insignije? To su izvana vidljivi znakovi koji obilježavaju neko zanimanje ili titulu. Na primjer, insignija vladara je kruna ili žezlo, itd. Upravo su u Vrani dugo čuvani simboli vlasti, insignije Hrvatskog kraljevstva.
Obzirom da je kraljevska kruna čuvana u Vrani, a kraljevska rezidencija najbliža Vrani je bila u Biogradu, ugarski kralj Koloman je 1102. godine okrunjen kao hrvatski kralj u Biogradu.

Ovdje je nekada čuvana kraljevska kruna.
4: U Vrani su bili vitezovi templari
Papa u 12. stoljeću daje Vranu na upravljanje templarima, koji ju utvrđuju s tri prstena zidina i obrambenim kulama. Oko grada se nalazio 30-tak metara širok obrambeni opkop, a u grad se ulazilo preko pokretnog mosta.
1245. godine u Vrani je boravio tada 39-godišnji ugarsko-hrvatski kralj Bela IV., isti onaj koji je Gradecu dao status slobodnog kraljevskog grada i naredio da ga opašu kamenim zidinama i kulama.

Ovaj “templar” je kroz stari grad vodio grupu na njemačkom.
Templarski red se raspušta u 13. stoljeću, a samostan preuzimaju vitezovi ivanovci. U to je vrijeme vranski samostan bio “samostan nad samostanima”, među najuglednijima od svih samostana u Hrvatsko-Ugarskom Kraljevstvu. Vrana kroz cijeli srednji vijek zadržava prvorazedni politički položaj i sjedište je velike crkvene i svjetovne moći.
5: Tko se iz škole sjeća Vranskog zakonika???
Radi se o zborniku običajnog prava, koji opisuje lokalne prilike ovog kraja prije promjena koje je uzrokovao prodor Osmanlija. Napisan je na talijanskom jeziku 1454. godine. Vrana se u zakoniku opisuje kao utvrđeno naselje.
6: Uz danas ruševni grad, nekada su bile džamije i vodoskoci!
U 16. stoljeću Osmanlije zauzimaju cijeli ovaj kraj, a Vrana postaje pogranična utvrda s posadom od 150 konjanika i stotinjak pješaka. Turci stvaraju moćnu vojnu utvrdu, ispod koje je u sljedećem stoljeću organizirano i selo. Ovdje su se nalazile džamije, javna kupališta, škola, vodovod i (naravno) vodoskoci.

Detalj iz Maškovića hana
7: Najugledniji Hrvat na turskom dvoru bio je iz Vrane!
Uz ruševni grad Vrana se nalazi Maškovića han, pravi biser iz perioda turske vladavine u ovom kraju. 1644. godine ga je dao sagraditi Jusuf paša Mašković, tada najugledniji Hrvat na turskom dvoru, admiral flote, drugi vezir i zapovjednik (zamislite!) ukupne vojske u tadašnjem Turskom carstvu! Paša je bio rodom iz Vrane, a han je trebao biti njegova osobna rezidencija, za život nakon završetka službe u Carigradu.
Na izgradnji hana je svaki dan radilo 500 radnika. Na žalost radovi nikada nisu dovršeni jer je paša pogubljen u Kandijskom ratu. Unatoč tome, danas je ova građevina najraskošniji spomenik islamske civilne arhitekture iz perioda turske vladavine u ovom kraju.

Danas je u Maškovića hanu hotel, restoran i muzej.
8: Tko je srušio Stari grad Vrana?
Mlečani, 1647. godine. Četiri dana su na grad ispaljivali topovske kugle, kako bi za vijeke vjekova umanjili njegovu stratešku važnost. Tvrđava nikada nije obnovljena i prepuštena je zubu vremena.
Kako to inače bude, velika količina kamenja je iskorištena kao građevinski materijal na okolnim kućama. Znate li da se to dogodilo i Areni u Puli, kojoj je u jednom trenu prijetila opasnost da će ju rastaviti kao da je od LEGO kockica???

Oko tvrđave se pruža opkop širine tridesetak metara.
Stari grad Vrana je impresivan i iznenađujuće velik. Prošetali smo po lokalitetu, onako uz lupanje nogama zbog paranoje o mogućim zmijama (nismo vidjeli ni jednu). Staze nisu najbolje održavane i potrebna je čvrsta obuća.
Znate li koji je najpoznatiji ruševni grad u Istri? A u Slavoniji?