Stari grad Varaždin: tvrđava koju morate istražiti!
Gdje bi vi u 12. stoljeću sagradili tvrđavu, da ste živjeli u ravnom, nizinskom kraju? Odgovor je jasan, na križanju glavnih prometnica. Upravo je takvo mjesto u blizini Drave, izabrano za gradnju utvrde iz koje su u početku vjerojatno vladali varaždinski župani. Tvrđava Stari grad Varaždin današnji je izgled dobila par stoljeća kasnije. Krenite s nama u obilazak!
Stari grad Varaždin je najznačajnija povijesna građevina Varaždina. Današnja je tvrđava građena od 14. do 19. stoljeća.

Obratite pažnju na nekadašnji glavni ulaz u tvrđavu, veliki luk na zidu četvrtaste kule.
Obilazak tvrđave u Varaždinu
Obilazak Varaždina nije potpun bez obilaska njegovog starog grada. Danas se u tvrđavi Stari grad Varaždin nalazi Gradski muzej Varaždin. Cijene ulaznica pogledajte ovdje, a kupujete ih na ulazu u stari grad. Vodite računa da je muzej vikendom otvoren do 13 sati. Za obilazak odvojite oko sat vremena.

Hodnik u varaždinskoj tvrđavi
U muzeju ćete istražiti unutarnje prostorije starog grada, povezane dugim, škriputavim hodnicima i vijugavim stepeništima. Vidjet ćete stari namještaj i raskošnu odjeću iz 18. i 19. stoljeća, razne umjetnine, oružje pa čak i stare kupaće kostime.
Zanimljivost: Odjeća za kupanje iz perioda između dva svjetska rata, bila je jako nepraktična i to na najgori mogući način! Namočena bi postala jako teška i vukla bi kupača prema dnu… Ljudi su se u toj odjeći samo “namakali” u plićaku. Na kupalištima je obavezno bio čuvar, koji je pazio da se netko ne utopi.

Odjeća za kupanje.

Stari namještaj u muzeju.
Tvrđava Stari grad Varaždin se prvi put spominje u 12. stoljeću pod imenom Garestin. Najstariji sačuvani dijelovi su dvije gotičke kule, izgrađene na starijim temeljima.
Tko je ovdje vladao???
Grad Varaždin je 1209. godine, poveljom kralja Andrije II. Arpadovića posao slobodan kraljevski grad. Tvrđava Stari grad Varaždin nije pripala gradu, nego je ostala u vlasništvu kralja, koji ju je davao na upravljanje feudalnim obiteljima. Tvrđava i grad su tako bili vlasnički i politički razdvojeni.
Tvrđavom su u ime kralja upravljale brojne plemićke obitelji, mijenjajući ju nadogradnjom i prilagođavajući je svojim potrebama i željama. Tako su krajem 14. stoljeća vlasnici postali grofovi Celjski, koji tvrđavu nadograđuju u gotičkom stilu. U 15. stoljeću daju izgraditi zgradu žitnice. Sjećate li se obitelji Celjski iz priča o okrutnostima u Velikom Taboru, Crnoj kraljici iz Medvedgrada i Krapine?
Jedan od vlasnika tvrđave bio je barun Ivan Ungnadi, čiji grb možete vidjeti iznad ulaza.

Za vrijeme obilaska, prošetat ćete kroz unutarnja dvorišta, na koje gledaju otvoreni hodnici sa stupovima i lukovima.

Obratite pažnju na oslikane vanjske zidove u dvorištima.
Tvrđava u Varaždinu: Što kada Turci pokucaju na vrata?
Evo nas u 16. stoljeću, vremenu kada raste opasnost od nemilosrdnih Osmanlija. Stari grad Varaždin u to je vrijeme smatran “vratima Štajerske”, pa ga je bilo neophodno dodatno utvrditi, kako dalje od Varaždina ne bi kročila noga turskog vojnika. Izgrađene su zidine s kružnim kulama, zemljani nasipi s bastionima i iskopani dvostruki opkopi, koje puni voda iz kanala rijeke Drave. Graditelji su bili Talijani. Nije bilo lako osvojiti ovu tvrđavu, čiji su zidovi na mjestima debeli do 2,5 metra.
Danas je to teško zamisliti, ali u to je vrijeme Stari grad Varaždin bio moderna utvrda okružena vodom!

Prošetajte po nasipima na kojima su se u prošlosti nalazili topovi.

Pogled s nasipa. Sve do 16. stoljeća, ovi nasipi nisu postojali. Danas po njima prošetajte i napravite krug oko tvrđave.
Za vrijeme obilaska tvrđave, vidjet ćete i topove korištene u ratovima s Turcima.

Razgledajte topove iz blizine, jako su lijepo ukrašeni raznim motivima.
Krajem 16. stoljeća varaždinska tvrđava postaje vlasništvo mađarsko-hrvatske obitelji Erdödy, a njihova ostaje sve do 1925. godine. Od tada do danas vlasnik joj je grad Varaždin.
Fotkajte se u kuli stražarnici!
Kula stražarnica je izgrađena u 16. stoljeću, kao dio obrambenog sustava koji se pružao oko tvrđave. U njoj je bio uređen stan za zapovjednika tvrđavske straže. Za vrijeme ratova s Turcima, u kuli su bili smješteni i vojnici.
Kula je obnovljena u izvornom obliku prema prikazu na akvarelu iz 18. stoljeća, radu nepoznatog autora. Akvarel se čuva u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu.

Kula stražarnica ima lančani, pomični drveni most.
Tvrđavu Stari grad Varaždin smo istražili za vrijeme jednodnevnog izleta u Varaždin s djecom i odlično se zabavili. Ako vas zanimaju još neke ideje gdje ići s djecom, klik ovdje.
Znate li koja je najveća tvrđava u Hrvatskoj, izgrađena radi obrane od Turaka i na kraju nikad napadnuta od Turaka??? Idemo u Slavonski Brod!