Stari grad Samobor: mjesto ludih tuluma u prošlosti
Kremšnite, karneval, bermet… Toliko je toga što vežemo uz Samobor. Ali jeste li se nekada malo maknuli od centra grada i istražili Stari grad Samobor, ruševni dvorac na brdu Tepec? Krenite s nama u obilazak dvorca u Samoboru.
Stari grad Samobor možete vidjeti u daljini s glavnog samoborskog trga. Dvorac se vidi kada stojite na trgu, prije nego prijeđete cestu do drvenog natkrivenog mosta.

Staza prema starom gradu.
Legenda o samoborskom dvorcu
Legenda kaže da su se u vrijeme dok je dvorcem vladala Crna kraljica, tj. Barbara Celjska, ovdje održavale vrlo razuzdane zabave. Danas gore nema razuzdanih zabava i preporučujemo da ipak ponesete vodu. 🙂
Za Crnu kraljicu kruže priče da je znala dobiti kojeg god muškarca poželi, kao i sve što poželi. Također, priča se i da se bavila alkemijom. Znate li da je njeno vjenčanje bilo spektakularno i da se odvilo u Krapini? Vladala je Hrvatsko Ugarskim Kraljevstvom iz Medvedgrada, a pod njenom je upravom jedno vrijeme bio i Garić grad.
Od centra Samobora, pješice je do staroga grada potrebno malo manje od pola sata. Krećete od glavnog samoborskog trga, šetnicom između šume i potoka Gradna. Sa staze ćete u jednom trenu vidjeti dvorac na vrhu brda, Stari grad Samobor.

Mjesto gdje počinje šumska staza.
Izlet do samoborskog dvorca
Staza se odmiče od potoka i kreće prava šumska staza. Sunce sja, toplo je. Odjednom je vlažno i hladnjikavo… Tako blizu centra Samobora, a u šumi ste. Proći ćete i pokraj izvora vode. Staza nije prilagođena za dječja kolica, na mjestima je strmija, a manju ćete djecu morati nositi.

Izvor vode u šumi.
Nakon 15-tak minuta uspona, odjednom ste pod bijelim kamenim zidinama dvorca, koje je cijelo vrijeme šuma skrivala od pogleda… I onda se sigurno zapitate, tko je to živio u dvorcu?
Fun fact: vlasnici dvorca su stalno bili u sukobu sa stanovnicima Samobora.
Stari grad Samobor – malo povijesti nikog ne ubije
Češki kralj Otokar dao je naredbu da se na vrhu brda izgradi kameni obrambeni dvorac. Ti najstariji dijelovi dvorca datiraju iz 13. stoljeća.
Kroz stoljeća nadogradnje utvrda je napustila prvotnu obrambenu funkciju. U njoj su živjele brojne plemićke obitelji, čija su prezimena i danas većini poznata. Tu su Arpadovići, Babonići, Frankopani, Erdodyji, Korvini i mnogi drugi.
Ovdje svi osim Jackie Chana paze na sigurnost!
Stari grad Samobor bio je nastanjen sve do kraja 18. stoljeća, od kada do danas polako propada. Na mjestima je raslinje doslovno obraslo kraj staze i potrebno je gledati gdje gazite, kako ne bi propali. Pripazite na manju djecu. Cijeli obilazak samoborskog dvorca ide na vlastitu odgovornost, obzirom da sigurnosnih ograda nema.
Kroz neke otvore na zidinama koji su služili za obranu dvorca, vide se Samobor i Zagreb u daljini.

Pogled na Samobor i Zagreb
Vratolomije na ruševinama
Fun fact No.2: 1986. godine Stari grad Samobor je bio mjesto gdje su snimane scene iz filma Božji oklop. I da, Jackie Chan ovdje snima vrlo opasne scene, skačuči po ruševnim zidinama dvorca. Koga zanima više, tko drugi nego google nudi ovdje snimljene prizore.
Dijelovi filma su snimani i u Zagebu, Motovunu, Postojnskoj jami i Predjamskom dvorcu.

Možete li zamisliti da netko skače po ovim zidinama?
Obilazak ruševnog dvorca u Samoboru
Dvorac je pravi labirint poluurušenih zidina obraslih zelenilom. Leži obasjan suncem na vrhu brda, pokorivši hladnu i vlažnu šumu ispod sebe.
Tu je nekoliko prostorija u koje možete zaviriti, a vi pretpostavite što se u prošlosti u njima događalo. Nekoliko zanimljivih lučnih prolaza, kao i zidine i obrambene kule, daju naslutiti o nekadašnjoj moći i veličanstvenosti dvorca.
Najviše dvorište dvorca divno je mjesto za predah i opuštanje na suncu. S njega pada lijep pogled na okolne brežuljke.
Na jednom od susjednih brežuljaka, iznad krošnji šume vidi se vidikovac koji gleda na dvorac. Plan je istražiti ga neki sljedeći put. Ako ste bili, javite nam dojmove.

Fotkano nakon korona lockdowna 2020. godine

Fotkano u srpnju 2022. godine
I na kraju avanture, ako već niste, kada se spustite u centar grada probajte već spomenuti bermet. Radi se o alkoholnom piću od crvenog vina, voća i raznih trava, koje se radi u samoborskom kraju. Ne slaže se baš s kremšnitama, ali to nije razlog da ih ne naručite zajedno! Ipak ste u Samoboru. Znate li da su kremšnite specijalitet i na Bledu???
U blizini Samobora nalazi se super rudnik, kojeg možete turistički istražiti, a jako je zanimljiv i djeci! Više saznajte ovdje!