Špilja Vrelo u Gorskom kotaru: 20 minuta čiste čarolije
Vrelo je izvor, a izvor smješten u osvijetljenoj špilji staroj skoro 4 milijuna godina, garancija je čarobnih prizora. Gorski kotar krije jednu ovakvu špilju, u kojoj voda stvara podzemno jezero, potok, pa čak i mali slapić. Prigodno je nazvana špilja Vrelo, nalazi se pokraj Fužina, a trenutno je prepuna vode!
Špilja Vrelo je posebna ne samo po svom izvoru, već i zato što ju lako mogu posjetiti sve dobne skupine ljudi, pa čak i osobe u invalidskim kolicima. Jedina je europska špilja kroz koju vodi potpuno ravna staza.

Špilju možete obići i s djetetom u kolicima.
Špilja Vrelo u Gorskom kotaru
Špilja Vrelo je od centra Fužina udaljena 5 minuta autom. Ako se odlučite na šetnju uz jezero Bajer, od centra Fužina do špilje će vam trebati nešto više od pola sata. Ulaz u špilju se nalazi odmah uz cestu, a ispred je mali parking. Cijene ulaznica i radno vrijeme provjerite ovdje. Obilazak špilje je s vodičem, a traje 20-tak minuta.

Špilja Vrelo je duga 300 metara.
Sve špilje, kao i rudnici, imaju stalnu unutarnju temperaturu. Pružit će vam osvježenje u ljetnim mjesecima, a zimi vas mogu čak i malo ugrijati. Nama je špilja Vrelo, sa svojih 8 stupnjeva pružila odličan zaklon od kiše, koja je neumorno padala. Istražili smo ju sa šestero djece.
Kako je otkrivena špilja Vrelo?
Do sada smo obišli brojne špilje i uvijek nas zabavi podatak kako je špilja otkrivena slučajno. Ako znate nekoga da je namjerno otkrio špilju, slobodno mi javite! Najčešće ljudima nešto upadne u neku rupu u zemlji, uglavnom alat, pa špilju otkriju dok u rupi traže svoje stvari.
Sve do 1950. godine nije se znalo da kod Fužina postoji špilja. Tada se ovdje nalazio kamenolom i prilikom miniranja stijene otvorio se ulaz u špilju. Taj prvi ulaz možete vidjeti lijevo od sadašnjeg ulaza. Izgleda kao bunar, a natkriven je rešetkom kako bi se spriječilo pojedince da ulaze u špilju, kidaju špiljske ukrase i šaraju po zidovima…
Znate li da grafite možete vidjeti u brojnim špiljama? Npr. u špilji Mramornici u Istri možete vidjeti “autograme” iz 18. stoljeća!

Prvi ulaz u špilju Vrelo danas izgleda kao bunar.
Kamenolom je na ovom mjestu korišten u 50-im godinama prošlog stoljeća, prilikom izgradnje akumulacijskog jezera Bajer i hidroelektrane.
Obratite pažnju na špiljske ukrase
Špilja Vrelo je bogato ukrašena špiljskim ukrasima, a najviše je stalaktita. Procjenjuje se da su stari 500 do 600 tisuća godina. Brojni stalaktiti su neobičnih oblika, nastalih zbog čestih promjena razine podzemne vode. Neki su položeni koso, neki su zanimljivo zadebljani pri vrhu, a ako ste maštoviti, neki će vas podsjetiti i na cvjetaču. Jedan veliki stalagmit, neodoljivo podsjeća na patuljka.
Špiljske ukrase lijepima odražavaju mikroklimatski uvjeti koji vladaju u špiljama. Izvan špilje brzo propadnu. Ne smije ih se ni dirati jer masnoća s dlanova usporava ili skroz zaustavlja njihov rast.
Ako vam je teško zapamtiti što su stalaktiti, a što stalagmiti, evo kako si olakšati: StalaGMITI gmižu, dakle rastu sa poda špilje. Pozdrav mom nastavniku zemljopisa iz osnovne škole, koji me to naučio!

Temperatura vode je hladnih 5 stupnjeva.
Photosession kraj podzemnog jezera
U špilji Vrelo staza vodi pokraj jezera, potoka i slapića. Špiljski potok pripada porječju rijeke Ličanke, dalje teče ispod ceste kojom ste se dovezli i nastavlja teći na svjetlu dana. U jako kišnim razdobljima, potok poplavi špilju.
Zanimljivost: U špilji Vrelo su snimani dijelovi filma o indijanskom poglavici Winnetouu.

Rekviziti iz filma Winnetou.

Kažu da je pijesak s dna potoka magnetičan i da se “lijepi” na magnet.
Špilja Vrelo jako je lijepa i često ju nazivaju Postojna u malom. Godišnje ju posjeti više od 10 tisuća gostiju. Preporuka svima da ju posjete, posebno ako putujete s djecom!
15 minuta autom od špilje Vrelo, nalazi se špilja Lokvarka, u kojoj se spuštate duboko u podzemlje Gorskog kotara (čitaj: stepenice!). Više detalja o obilasku saznajte ovdje.