Špilja Mramornica: podzemno carstvo u Istri
Kako ćete znati da je neka špilja od davnina poznata lokalcima? Po dobroj staroj izreci “imena luda nalaze se svuda”! Tako je špilja Mramornica davne 1775. godine ukrašena autogramom nekog gospodina. Posjetili smo ovu špilju u srpnju 2021. godine, a vama donosimo sve detalje o obilasku.
Možete li zamisliti da su jedni od posjetitelja špilje bili stari Rimljani?

Špilja Mramornica se sastoji od jedne dvorane, koja je najveća podzemna dvorana u Istri.
Obilazak špilje Mramornice
Špilja Mramornica se nalazi u sjeverozapadnoj Istri u blizini Brtonigle, na imanju obitelji Sterle. Ako ćete ju posjetiti između studenog i ožujka, potrebna je najava, za ostale mjesece u godini nije. Obilazak špilje Mramornice je moguć samo u pratnji vodiča i traje pola sata. Cijene ulaznica i radno vrijeme saznajte ovdje.
Ulaz u špilju je vrtača sa strmim stepenicama kojima se spuštate na 10 metara dubine. Najzahtjevniji je dio špilje i roditelji će dobiti uputu da se spuštaju ispred svoje djece. Temperatura je u svim špiljama stalna, pa je tako u Mramornici 14° C (možda se sjećate da smo se u špilju Lokvarku u Gorskom kotaru išli ugrijati kada su bile polarne hladnoće prošle zime…). Mramornicu smo obišli na jedan vrući ljetni dan u kratkim rukavima i bilo nam je ugodno osvježavajuće.

Najstrmiji dio ulaza u špilju. Na ulazu raste ogroman dud pa se malo počastite ako dođete ljeti!
Prošetali smo uređenim stazama kroz dvoranu dugu 93 i široku 51 metar. Najveća visina dvorane je 5 metara, a najveća dubina špilje je 20 metara.

Boja siga se mijenja od crvene do mliječno bijele, ovisno u vrsti i količini minerala u tlu koje je pri prolasku otopila voda.

Neki stalagmiti su viši od 10 metara.
Špilja Mramornica je prvi put istražena 1770. godine, kada ju je posjetio i opisao putopisac Alberto Fortis. Možete li zamisliti istraživanje špilje sa svijećom? Kako bi dobili dojam koliko daleko vidite u špilji s baterijskom svjetiljkom, vodič će u jednom trenu ugasiti svjetlo.
Pravila ponašanja u špilji
U prošlosti je postojalo vjerovanje da voda iz središta stalagmita ima ljekovita svojstva… Ljudi bi kidali i pilili stalagmite i stalaktite i nosili ih kući. Već sam spomenula imena luda napisana na nekoliko mjesta u špilji. Danas je sve ovo naravno zabranjeno. Što se tiče ljekovitih svojstava vode iz siga, unutra je jako stara voda prepuna bakterija, koja nikako nije ljekovita. Ako želite imati stalagmite iz špilje u svojoj kući, brzo ćete ostati bez njih. Lijepima ih održavaju samo mikroklimatski uvjeti u špilji.
Za rast od jednog milimetra, stalagmitu je potrebno 100 godina. U špilji nije dozvoljeno ništa dirati jer masnoća s ruku zaustavlja daljni rast siga.

Autogram gospodina s početka priče.

Mramornica je ime dobila zbog boja koje podsjećaju na mramor.
Špilja Mramornica čuva prapovijesni grob
Kada u špilji jako dugo vremena stoji neki predmet, na njemu se stvoriti brdašce, kao neki jedinstveno oblikovani stalagmit. Jedno ovakvo brdašce koje u sebi krije predmete pokojnika, možete vidjeti u špilji Mramornici. Ovo je jedinstven i u potpunosti očuvan grob iz prapovijesti. Na izložbenom prostoru ispred špilje možete vidjeti neke predmete iz 1. stoljeća, koji su nađeni u špilji.

Ovo brdašce je posve netaknut prapovijesni grob.
Igra prirode u špilji Mramornici
Kako smo učili u školi: stalaktiti rastu sa stropa prema dolje, stalagmiti sa poda prema gore. A znate li što su heliktiti??? Radi se o neobičnim formacijama koje rastu u svim smjerovima prkoseći gravitaciji i mogu biti u skroz fora oblicima. U špilji Mramornici ćete ih u moru stalagmita i stalaktita vidjeti na nekoliko mjesta.

Zanimljivi heliktiti u špilji Mramornici
Zanimljivost: Kada padne kiša treba oko dva dana da voda prođe do špilje pa će i u njoj početi kišiti. U slučaju jačih oborina, na jednom se dijelu špilje zna pojaviti mali slap. Sa staze kojom hodate možete zaviriti u nepristupačne dubine špilje.
Stanovnici špilje: kod koga ste došli u goste?
Vodič će vam pokazati mini bijelog račića koji živi u mraku špilje. Društo mu sa svoda prave šišmiši, a zbog njihovog zimskog sna zimi se ne može u obilazak špilje Mramornice bez najave i posebnih pravila. Ako šišmiša probudite iz zimskog sna, on više neće zaspati nego će vjerojatno uginuti. Sve vrste šišmiša su zakonom zaštićene u Hrvatskoj.
Znate li u kojoj istarskoj špilji, tj. jami možete vidjeti čovječju ribicu?? Klik ovdje!