Santo Domingo: glavni grad Dominikanske Republike
Istražili smo najstariji kolonijalni grad u Novom svijetu, a ujedno i glavni grad Dominikanske Republike, Santo Domingo. Grad je ponosni vlasnik najstarije katedrale, sveučilišta, bolnice i carinarnice u obje Amerike! U Santo Domingo stižemo rent-a-carom u siječnju 2022. godine, nakon obilaska najpoznatijeg nacionalnog parka u zemlji, Cotubaname.
Slavni Kristofor Kolumbo je imao brata Bartolomeja, a upravo je on 1496. godine osnovao Santo Domingo. Grad je ubrzo postao glavna španjolska baza za istraživanje i osvajanje Srednje Amerike.
Santo Domingo, najmnogoljudniji grad na Karibima
Službeni naziv grada je Santo Domingo de Guzman. Stara povijesna jezgra grada (Zona Colonial ili Kolonijalna zona) je od 1990. godine pod zaštitom UNESCO-a.
Mrežasti plan ulica u Kolonijalnoj zoni, bio je model za gradnju drugih kolonijalnih gradova Novog Svijeta.
Santo Domingo leži uz ušće rijeke Ozame, na kojoj se nalazi najprometnija luka u Dominikanskoj Republici. Ispod grada prometuje metro, koji je po duljini i broju postaja najopsežniji metro sustav u regiji Kariba i Srednje Amerike. Možete istražiti i Kinesku četvrt, Barrio Chino, koja je jedna od tri kineske četvrti na Karibima.

Čest su prizor ovakve “kante”, koje se probijaju među nabrijanim terencima.

Santo Domingo je najstarije kontinuirano naseljeno europsko naselje u Americi.
U gradu se nalazi 13 nebodera viših od 100 metara!
U Santo Domingo nemojte doći ako se želite izležavati plaži. Impresivno okruženje uz Karipsko more, dalo bi naslutiti da su ovdje plaže rajske, ali… Odvoz smeća nije dobro organiziran i mnogi stanovnici bacaju otpad u rijeku. Smeće dolazi u more i valovi ga često vraćaju na gradske plaže.
Predivne Cenote tri oka
Najljepša prirodna atrakcija samoga grada su Cenote 3 oka. Pripadaju Nacionalnom parku Los Tres Ojos. Ovdje se zapravo nalaze četiri cenote, odnosno podzemna, međusobno povezana jezera.

Za obilazak cenota nam je trebalo oko dva sata.

Posebna je atrakcija skela kojom se vozite između prve i druge cenote.
Kao i ostale cenote, na primjer one u Meksiku, i ove su nastale urušavanjem špilja. U prošlosti su korištene kao skloništa i u vjerskim ritualima pa se na nekim stijenama i dalje mogu vidjeti stari crteži. Ulaz se naplaćuje, a radno vrijeme i cijene saznajte ovdje.
Znate li da u Mađarskoj možete ploviti čamcem po podzemnom jezeru???
Glavni trg u Kolonijalnoj četvrti
Prostrani trg La plaza Espana, glavni je trg Kolonijalne zone. Na njemu se nalazi najposjećeniji muzej u gradu, Alcazar de Colon. Većina starih građevina su danas pretvorene u restorane, barove i mjesta za noćne izlaske.
Lipanj je najtopliji mjesec u Santo Domingu s prosječnom temperaturom od 28°C, a najhladnija je veljača sa 25°C. To znači da kafići imaju otvorene vanjske terase kroz cijelu godinu.

Glavni trg

Glavna pješačka ulica.
Oko glavnog trga nalaze se ovakve šarene ulice.
U suvenirnicama možete kupiti nakit izrađen od srebra i svijetloplavog poludragog kamena, larimara. Kamen je poseban jer je pronađen samo u Dominikanskoj Republici.

Larimar
Alcazar de Colon: Kolumbova kuća u Santo Domingu
Kolumbova kuća, Alcazar de Colon, je prva utvrđena španjolska palača izgrađena u Americi. Dao ju je izgraditi sin Kristofora Kolumba, Diego, nakon što je 1509. godine postao guverner Indije. Palača je građena između 1510. i 1514. godine, a u njoj su planirane brojne osvajačke i istraživačke ekspedicije, uglavnom na Meksiko, Kubu i Peru.
U 18. je stoljeću Kolumbova kuća bila u ruševinama, a u 19. je stoljeću proglašena nacionalnim spomenikom i obnovljena. Danas je u njoj muzej kojeg stvarno vrijedi obići. Sobe palače su ispunjene stilskim namještajem, umjetničkim djelima i tapiserijama. Muzej smo obišli uz audio vodič.

Kolumbova palača je izgrađena od koraljnih stijena.

Prvotna je palača imala 55 soba, od kojih su ostale 22. U njoj se nalazio niz vrtova i dvorišta.
Najstarija katedrala u Novom Svijetu
Catedral Primada de las Americas prva je katedrala u Novom Svijetu, pa time i najstarija. Izgrađena je 1540. godine, nakon 17 godina gradnje, pod vodstvom biskupa Geraldinija. U kapelama katedrale pokopano je nekoliko biskupa, bivših predsjednika i pisaca. Do 1992. godine ovdje su se nalazili i posmrtni ostaci Kristofora Kolumba, kada su prebačeni u svjetionik.
Svjetionik Columbus je dovršen 1992. godine, 500 godina nakon otkrića Amerike. Danas se u njemu nalazi muzej, kao i mauzolej s posmrtnim ostacima Kristofora Kolumba.
Najstarija bolnica u obje Amerike
Prošetali smo do ruševina najstarije bolnice u Amerikama, Hospital San Nicolás de Bari. Izgradnja bolnice je započela 1503. godine. Na bolničke odjele se moglo primiti do 70 pacijenata, što je usporedivo s najnaprednijim bolnicama u Rimu tog doba. Korištena je kao bolnica do sredine 18. stoljeća.

Obratite pažnju da se ovdje u rupama u zidu gnijezde papige, kao kod nas golubovi!
Santo Domingo je u prošlosti bio okružen zidinama, čiji se ostaci i danas mogu vidjeti. Na žalost, većina kolonijalnih zgrada je u lošem stanju, kao i velik dio grada. Kolonijalni gradovi Meksika i Perua su mi ipak puno ljepši, ali i Kolonijalna zona Santa Dominga ima puno šarma.
Nakon obilaska Santo Dominga idemo u najizoliraniji nacionalni park Dominikanske Republike, u polupustinjski kraj blizu granice s Haitijem. Sve detalje saznajte ovdje.
Fotografije: Maja i Nikola