Saint Malo u Bretanji: gusari, zidine, plima i oseka
Vodimo vas u šetnju po dobro očuvanim i 800-tinjak godina starim zidinama. Čuvaju grad oko kojeg se nalaze brojne pješčane plaže te nekoliko utvrda kojima možete prići samo u vrijeme oseke. Slikoviti grad zove se Saint Malo, obogatio se zbog gusarstva, a nalazi se u francuskoj pokrajini Bretanja, na obali Engleskog kanala.
U Bretanju (franc. Bretagne) smo došli nakon obilaska Mont Saint Michela, za vrijeme trotjednog road tripa po Francuskoj. Putovali smo vlastitim autom s dvoje djece i bakom, u ljeto 2023. godine.
Saint Malo: prošetajte po zidinama
U Saint Malo smo došli ujutro i u njemu proveli oko pola dana. Stari dio grada se zove Intra Muros, a nalazi se na ušću rijeke Rance. Okružen je dobro očuvanim zidinama iz 12. stoljeća. Nešto su kraće od 2 km, što znači da su slične dužine kao i one u Dubrovniku. Za razliku od dubrovačkih zidina, na ove se ne naplaćuje ulaz. S njih se pruža jako lijep pogled na okolne tvrđave, more, plaže i stari grad.

Zidine oko grada Saint Malo njegova su najpoznatija turistička atrakcija.
Zanimljivost: Zidine se grade kako bi grad zaštitile od raznih napadača. No ove oko grada Saint Malo imaju još jednu bitnu ulogu: stoljećima čuvaju grad od razornih plima i opasnog mora. Kako bi dobro obavljale svoj “posao”, više su puta obnovljene ili proširene, a zadnji put u 18. stoljeću.
Kada je oseka, prošetajte do utvrda na otočićima
Uz Saint Malo nalaze se dva utvrđena otočića, do kojih je moguće došetati za vrijeme oseke. Zovu se Grand i Petit Be, a s njih se pruža lijep pogled na grad.

Pogled s otočića Grand-Be.
Ako idete do otočića, pripazite da vas ne uhvati plima jer ćete na njemu biti “zarobljeni” do sljedeće oseke. Plima ovdje naglo dolazi, a razlika u vodostaju zna biti i do 8 metara.

Pogled s tvrđave Fort National, do koje se također može došetati kad je oseka.
Tvrđavu National sagradio je arhitekt Vauban 1689. godine. Nalazi se na otočiću samo nekoliko stotina metara od zidina Saint Malo-a. Možete ju turistički obići s vodičem, samo provjerite unaprijed radno vrijeme koje ovisi o plimi i oseki. Inače, ako vidite na tvrđavi izvješenu francusku zastavu, znači da je otvorena za obilaske.
Oko grada Saint Malo nalazi se čak 16 plaža, od kojih je većina pješčanih. U gradu živi oko 50.000 stanovnika, a ljeti se broj ljudi poveća četiri puta.
Saint Malo je grad korsara, pljačkaša brodova
Saint Malo nazivaju i grad korsara (korzara). Korsari su bili privatnici i pomorci koje je u 17. i 18. stoljeću kralj ovlastio da napadaju neprijateljske brodove i otimaju im teret. Dakle, oni bi plovili morima i zakonski otimali što god su htjeli s drugih brodova. Donijeli su ogromno bogatstvo svom gradu, a mnogi su korsari postali lokalni heroji.
Ako vas zanima koja je razlika između gusara i korsara: Korsari su (za razliku od gusara) bili ovlašteni zakonom da napadaju i pljačkaju brodove. Plijen su dijelili s francuskom krunom, a zauzvrat su ih štitili kraljevi zakoni.

Ulicama grada kojeg su izgradili korsari…

Brojne velike građevine i vile u gradu, pripadale su imućnim korsarima.

Svake se godine u gradu održava “Festival korsara” (Fête des Remparts), uz paradu i razne svečanosti.
Zanimljivost: Nakon pljačke nekog broda, korsari bi se vraćali u Saint Malo. Njihov ih je grad od uzvratnog napada dobro štitio zidinama, ali i samim morem.

Na zidinama se vidi razina do koje more najčešće naraste kada je plima.

More oko grada prepuno je golemih stijena, malih otoka i otočića, tako da je plovidba bila sigurna samo ako dobro poznate kraj.
Zbog velikih razlika u visini plime i oseke, neprijateljski bi se brodovi često nasukali pa postali laka meta.

Korsare su u povratku s pljačkaškog pohoda štitile i tvrđave na otočićima.
Saint Malo je skoro srušen u Drugom svjetskom ratu
Nijemci su zauzeli grad Saint Malo 1944. godine. Za vrijeme savezničkog bombardiranja uništeno je oko 80% građevina u gradu. Stari dio grada je nakon rata u potpunosti obnovljen, u skladu s izvornim stilom te ćete danas teško primijetiti da su građevine novijeg datuma. Nedavno smo obišli i njemački grad Dresden, koji je prošao sličnu sudbinu.
Nakon što smo proveli pola dana u gradu Saint Malo, popodne odlazimo u vjerojatno najljepši grad Bretanje – Dinan. Istražili smo još nekoliko manjih gradova i sela u ovoj regiji, o kojima detalje saznajte ovdje.
Fotografije: Maja i Nikola