Safari u Masai Mara: dvodnevna avantura u životinjskom carstvu
Volim putovati sama preko agencije. Na cilju upoznam druge putnike i vodiča pa cijelo vrijeme puta kao grupa budemo zajedno. Svake godine idem na barem jedno ovakvo putovanje, a početkom 2021. sam otputovala na 19 dana u Keniju i Tanzaniju. S grupom sam obišla brojna mjesta u ove dvije zemlje, a jedan od najboljih izleta bio je safari u Masai Mara.
Masai Mara (ili Maasai Mara) je nacionalni rezervat, jedinstveno utočište za zaštitu divljih životinja u Keniji. Životinje u rezervatu žive u prirodnom staništu, slobodne da lutaju kilometrima divljine. Rezervat je proglašen jednim od sedam novih svjetskih čuda, a posjećuju ga turisti iz cijelog svijeta.
Kako putovati sam, a ne biti sam
Let je bio iz Beograda, preko Abu Dhabija za Nairobi, glavni grad Kenije. Jedan dečko iz grupe je letio iz Zagreba, a cijela se grupa okupila u Nairobiju. Nekoliko nas je na put krenulo samo, a većina ljudi je bila u parovima. Kao grupa smo cijelo vrijeme bili nerazdvojni i na sve smo izlete i obilaske išli zajedno.
Najbolja mjesta za safari
Rezervat Masai Mara se nalazi u Keniji i pokriva površinu od 1,510 kvadratnih kilometara. Na jugu graniči s Nacionalnim parkom Serengeti koji pripada Tanzaniji. Seregenti je puno veći i poznatiji od Mare, ali upravo je zbog velike površine manja šansa da u samo dva dana safarija vidite sve životinje. U Serengeti se ide na višednevni safari i puno ćete vremena provesti u vožnji dok tražite životinje. Mi smo u Mari došli do granice s Tanzanijom, a jedini pokazatelj graničnog prijelaza je veliki kamen. Tu je i neki mini aerodrom, odnosno ravna površina za slijetanje malih aviona, uz koju se nalazi drveni toalet.
Životinje se slobodno kreću iz jednog parka u drugi, što se posebno vidi između kasnog srpnja i rujna kada traje velika migracija životinja iz Serengetija u Masai Maru. Milijuni životinja tada kreću na putovanje u potrazi za hranom i vodom. Na svom putu prolaze i kroz velike rijeke pune krokodila.

Rijeka Mara
Za ljude su rijeke najopasniji dio safarija. Uz krokodile, iz rijeka vrebaju i porodice nilskih konja. Iako djeluju mirno i sporo, nilski konji su zapravo najopasnije životinje u savani. Turiste preko rijeka prate rendžeri naoružani puškama, kojima mogu uspavati životinju u slučaju napada na ljude. Njihov kamp je pored rijeke Mare, jedne od tri veće rijeke u rezervatu.
Dvodnevni safari u Keniji
Rezervat Masai Mara je od Nairobija udaljen pet sati vožnje. Naša se grupa smjestila u tri terenska vozila, a vozači su cijelo vrijeme puta bili s nama. Izlet je trajao dva dana i dvije noći. Prvi dan smo išli na popodnevni safari, a drugi smo dan na safari krenuli u pet sati ujutro. Atmosfera je u savani skroz različita ako idete ujutro i popodne. Kada sunce zalazi boje su predivne, ali su ujutro životinje aktivnije i više ih se može vidjeti.
Safari nam je bio uračunat u cijenu putovanja. Ako idete u vlastitom aranžmanu, okvirna cijena za dvije noći u kampu, vozilo, vodiča, vozača i sve obroke je oko 800 eura po osobi. Za samostalnu organizaciju puta pogledajte ovu stranicu.
Lokalno stanovništvo rezervat naziva Mara što znači točkast ili pjegav, a odnosi se na izgled afričke savane: travnate ravnice istočkane grmljem i niskim drvećem. Pojam Masai dolazi od imena nomadskog plemena Maasai koje živi na ovom području i bavi se uzgojem stoke.
Kako je organiziran safari u Masai Mara
Na ulazu u rezervat rendžeri bilježe tko je kada ušao i koliko je ostao u parku. Ulazi se s posebnom dozvolom koju je osigurala agencija preko koje smo išli. Napori rendžera su usmjereni na zaštitu životinja, sprječavanje krivolova i drugih ilegalnih aktivnosti. Trenutno je najugroženija životinjska vrsta u Africi crni nosorog.

Glavni ulaz u rezervat. U Keniji se vozi na lijevoj strani ceste.
Rendžeri imaju dvije vrste oružja, pravo oružje namjenjeno borbi protiv krivolovaca i puške za uspavljivanje namjenjene životinjama. Koriste ih ako životinja treba pomoć ili ako napadne čovjeka.
Spavali smo u kampu u dvokrevetnim šatorima. Postoji nekoliko ovakvih kampova, jedni su malo luksuzniji, a drugi obični pa birate ovisno o budžetu. U blizini ulaza u rezervat ne postoje trgovine. Sve smo obroke imali osigurane u kampu, a po uputi vodiča smo nosili suhu hranu i grickalice za svaki slučaj. Meni je njihova hrana bila dovoljna. Nisam jela meso jer se u Keniji prodaje na puno mjesta po ulicama, stoji izvan frižidera vani na toplini, a po njemu hodaju muhe.
Pravila ponašanja u parku
U Nacionalni rezervat Masai Mara se mora ići s vodičem i odgovarajućim terenskim vozilom. Ako idete u vlastitom aranžmanu morat ćete unajmiti vozilo kojeg vozi službeni vozač, a dobit ćete i vodiča. Smije se voziti samo po točno određenim stazama, a iz vozila se smije izaći samo na nekim mjestima. Strogo je zabranjena bilo kakva interakcija sa životinjama. Za prekršaje su propisane visoke kazne, pa čak i zatvorska. Vidjeli smo brojne rendžere kako patroliraju parkom i vode računa da se pravila poštuju, a životinje ne uznemiruju.
Na safari se ne smiju nositi jarke i drečave boje jer previše privlače pažnju životinja. Navečer i ujutro je prehladno u savani i trebat će vam zimska jakna.
Što možete vidjeti na safariju
U rezervatu Masai Mara žive neke od najpoznatijih životinjskih vrsta afričke divljine. Vi se cijelo vrijeme vozite i zapravo ih tražite. Slavnu petorku velikih afričkih životinja čine lav, leopard, afrički slon, crni nosorog i afrički bivol. Od ove petorke jedino nismo vidjeli leoparda koji uglavnom leži skriven na granama drveća i teško ga je uočiti. Društvo su nam pravile i žirafe, zebre, gepardi, nilski konji, gnuovi, hijene, antilope, krokodili, impale, babuni, šakali, mungosi i na tisuće raznih vrsta naobičnih ptica.
Znate li da se sa zebrama i slonom možete družiti na Brijunima?
Najbolji je trenutak safarija bio susret s porodicu lavova. Vidjeli smo ih na samom kraju drugog dana safarija. U rezervatu živi 800 do 900 lavova i lavica.
Uz safari u Masai Mara, posjetili smo i selo plemena Maasai.
Zanima li vas kako izgleda safari u egipatsku Bijelu pustinju?
Fotografije: Irena Ilić