Rudnik soli Wieliczka: super izlet iz Krakova!
Kada putujete u Krakov, iskoristite priliku i posjetite 15 kilometara udaljen gradić Wieliczka. U njemu se nalazi predivan rudnik soli, kojeg možete obići na poludnevnom izletu.
Rudnik soli Wieliczka sam obišao s agencijom iz Krakova, u lipnju 2022. godine. Ako planirate obići rudnik u vlastitom aranžmanu, cijene ulaznica i radno vrijeme saznajte ovdje.

Grad Wieliczka.

Grad Wieliczka.
Izlet u rudnik soli Wieliczka
Iz Krakova smo do rudnika došli kombijem. Na početku nas je bilo samo nekoliko u grupi: dvije Bjeloruskinje (majka i kćer), Brazilkinja, Irkinja i ja. Međutim, kad smo došli pred rudnik (polj. Kopalnia soli Wieliczka) skupilo nas se 30-ak, tako da je vjerojatno par agencija u dogovoru oko ovog izleta. Pred rudnikom nas je dočekao vodič, koji je vodio obilazak na engleskom jeziku.

Ispred rudnika soli.
Tura kroz rudnik soli traje oko 2 sata. U tom smo vremenu obišli tek nešto više od 1% rudnika, ali njegove najatraktivnije dijelove. Ruta za turiste je dugačka oko 3,5 kilometra. U dijelovima rudnika koji nisu otvoreni za turiste, 300-injak rudara još uvijek radi i provjerava je li sve u redu, kako bi svi posjetitelji i zaposlenici rudnika bili sigurni.
Obilazak počinje silaskom po nekoliko stotina stepenica (kažu njih 800!), do dubine od oko 130 metara. Najveća dubina koju rudnik doseže je oko 320 metara.

Kip Jozefa Pilsudskog.

Špilja Jozefa Pilsudskog.

Kip Kazimira III. Velikog u rudniku.
Zanimljivosti o rudniku
Vodič nam je ispričao pregršt zanimljivih podataka o rudniku soli Wieliczka. Na primjer, ponudio nam je da okusimo zidove, iako to zapravo ne preporučuje obzirom da su to već učinile stotine i stotine ljudi. Rekao nam je da je zrak u rudniku veoma čist i svjež te jako kvalitetan zbog soli. Takav se zrak čak preporučuje osobama koje imaju poteškoće s disanjem. Podijelio je s nama podatak da inače ima astmu i da se gore, na površini, često muči po tom pitanju, ali da u dubini rudnika nema nikakvih problema s disanjem.
Temperatura je u rudniku bila 17 do 18 Celzijevih stupnjeva.

Izložba kristala i minerala u rudniku.

Dvorana Nikole Kopernika.
Posebno zanimljiv podatak: rudnik soli Wieliczka je 1978. godine uvršten na prvu UNESCO listu svjetske povijesne baštine. Zajedno s njim na listu su uvršteni L’Anse aux Meadows nacionalni povijesni park, Nahanni nacionalni park u Kanadi, grad Quito i otočje Galapagos u Ekvadoru, Rock Hewn crkve i Simien nacionalni park u Etiopiji, katedrala u Aachenu u Njemačkoj, otok Goree u Senegalu, Mesa Verde i Yellowstone nacionalni park u SAD-u te povijesno središte grada Krakova.
Što ćete vidjeti u rudniku?
Rudnik soli Wieliczka se sastoji od mnogobrojnih hodnika i komora/dvorana, a u njemu se nalazi i nekoliko kapela i jezera. Tijekom razgledavanja mogli bi vas impresionirati i lusteri postavljeni u većim dvoranama.
Najpoznatija kapela u rudniku je kapela svete Kinge, svetice i zaštitnice rudara, te zaštitnice Litve i Poljske. U kapeli se nalaze brojni kipovi, ali i brojne dojmljive slike.

Neki su lusteri teški čak 400 kilograma!

Kapela svete Kinge.

U kapeli sv. Kinge je i kip pape Ivana Pavla II.

Slika “Posljednje večere” mi je svakako ostavila najupečatljiviji dojam.

Još jedno umjetničko djelo u kapeli sv. Kinge.
U rudnik soli na bungee jumping???
Rudnik soli se koristi za razne događaje pa se tako u jednoj od brojnih dvorana (komora), poput komore Warszawa, održavaju maturalne večeri, vjenčanja, promocije, ali i tulumi s DJ-ima. U tu dvoranu stane oko 700 ljudi.
Zanimljivost: U rudniku se organizira i bungee jumping (ako se dobro sjećam, vodič je rekao da bude u komori Stanislawa Staszica) te prvenstva za vatrogasce, u dijelovima rudnika s jako puno stepenica. Naposljetku, vodič je s nama podijelio informaciju da je na najvećem jezeru u rudniku u par navrata organizirano surfanje, a valovi su stvoreni na umjetan način. Inače, ukoliko bi surfer pao sa svoje daske u vodu, to bi bilo poprilično nezgodno za njega jer je temperatura vode oko 5 Celzijevih stupnjeva.

Jedno od nekoliko jezera u rudniku.
Završivši s izletom, nas 5 iz “inicijalne” ekipe odlazimo kratko na kavu i u kupovinu suvenira. U suvenirnici osim magneta za frižider i razglednica, možete pronaći i soli za kupanje, čokolade, aromatske soli, majice, šalice i brojne druge suvenire.
Nakon posjete rudniku soli, kombijem se vraćam u Krakov. Iz Krakova sam otišao na još jedan izlet, ovaj put cjelodnevni i u vlastitom aranžmanu, u Zakopane i Tatranski nacionalni park.
Znate li da se najstariji rudnik soli na svijetu nalazi u austrijskom gradiću Hallstattu? Rudnik možete posjetiti i u Rudama kraj Samobora.
Fotografije: Ivan Arapović
Ivanove videozapise s putovanja pogledajte ovdje.
Zapratite ga i na Instagramu.