Putovanje u Krakov: putopis, 1. dio
Krakov (polj. Krakow) je jedan od najstarijih poljskih gradova i nekadašnji glavni grad Poljske. Istražio sam ga u vlastitom aranžmanu u lipnju 2022. godine, a ako planirate putovanje u Krakov, u putopisu saznajte brojne korisne informacije. Ovo je prvi od dva putopisa o Krakovu, u kojem pišem o najpoznatijim znamenitostima centra grada.
Putovanje u Krakov sam duže vrijeme planirao, a iz njega sam otišao i na dva izleta. Prvi je izlet bio u rudnik soli Wieliczka (preko agencije u Krakovu), a drugi u Zakopane i Tatranski nacionalni park (u vlastitoj organizaciji). Imao sam još brojne ideje što posjetiti, a kako sam putovao kroz Slovačku, pala je odluka da istražim njen glavni grad, Bratislavu.
Znamenitosti Krakova
U Krakov stižem autobusom iz Zagreba, s presjedanjem u Budimpešti. Vožnja je bila noćna, a noć neprospavana. Smještaj sam uzeo u hostelu u ulici Jozefa Dietla, nazvanoj po austrijsko-poljskom liječniku i gradonačelniku Krakova od 1866. do 1874. godine.
Obzirom na lokaciju hostela, u istraživanje znamenitosti Krakova krećem od Grunwaldskog mosta. Uz njega se nalazi niz brodova, od kojih su neki pretvoreni u restorane. Tu je i lijepa šetnica uz rijeku Vislu (polj. Wisla, lat. Vistula). U blizini je bazilika svetog Mihaela Arkanđela, u čijem se kompleksu nalazi pavlinski samostan, a u dvorištu kipovi poznatih osoba iz poljske povijesti, poput kraljice Jadvige, Faustine Kowalske, pape Ivana Pavla II., Stanislava Sczepanowskog i drugih.

Bazilika svetog Mihaela Arkanđela.
Brdo Wawel u Krakovu
Brdo Wawel predstavlja jednu od povijesnih jezgri Krakova. Na putu do njega pogledao sam spomenik psu Dżoku. Njegov vlasnik je preminuo 1990. godine kod obližnjeg kružnog toka, kod kojeg ga je Dżok čekao duže od godinu dana. 1991. godine usvojila ga je Maria Muller.

Spomenik pokazuje psa unutar ispruženih ljudskih ruku, što prikazuje odanost psa, ali i vezu između ljudi i pasa.
Ako još malo dalje prošetate, vidjet ćete zanimljiv spomenik koji predstavlja zmaja iz poljske mitologije. To je Smok Wawelski ili Wawelski zmaj. Legenda kaže da je zmaj živio u pećini u podnožju brda Wawel, na obalama rijeke Visle. Brojne narodne priče govore o tome kako je za vrijeme kralja Krakusa, mističnog osnivača grada, zmaj poražen.
Prema jednoj verziji, Krakus je obećao ruku svoje kćeri onome tko uspije svladati opasnog zmaja, a u tome je uspio postolar po imenu Skuba. Prema drugoj priči, zmaja su porazila dva sina kralja Krakusa, Krakus II. i Lech II. Pazite se, s vremena na vrijeme zmaj riga vatru!

Wawelski zmaj
Wawelski dvorac i katedrala
Nastavljam dalje uspon na brdo Wawel i obilazim Wawelski dvorac. Od 1978. godine nalazi se na UNESCO-voj listi zaštićene svjetske baštine.

Wawelski dvorac je izgrađen u vrijeme kralja Kazimira III. Velikog.
U kompleksu na brdu Wawel svakako se ističe Wawelska katedrala, jedno od poljskih nacionalnih svetišta i tradicionalno mjesto krunidbe poljskih kraljeva. Krunjeni su upravo ovdje jer je Krakov u nekoliko navrata bio glavni grad Poljske: od 1039. do 1079. i od 1138. do prijelaza sa 16. na 17. stoljeće.
Katedrala je sjedište krakovske nadbiskupije, a valja istaknuti da se u njoj nalaze i grobnice poljskih kraljeva, nacionalnih junaka, svetaca i državnih ličnosti, kao što su Kazimir III. Veliki, kraljica Jadwiga, sveti Stanisław Szczepanowski, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski, Józef Poniatowski, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Lech Kaczyński i njegova supruga Maria Kaczyńska te mnogi drugi. Ulaz u katedralu se naplaćuje, a detalje o obilasku saznajte ovdje.

Katedrala na brdu Wawel.
U sklopu kompleksa na brdu Wawel, naći ćete još kipova znamenitih ličnosti iz poljske povijesti, poput Tadeusza Kościuszka (vođa ustanka Poljaka 1794. godine i svakako jedan od najpoznatijih boraca za neovisnost Poljske) i pape Ivana Pavla II. Ovaj je papa rodom iz Poljske i toliko je omiljen da ga možete “naći” praktički na svakom koraku u Krakovu, kao i u drugim poljskim gradovima.

Spomenik Tadeuszu Kosciuszku na brdu Wawel.
Nastavljam hodati dalje i stižem do Grodzke ulice, na kojoj se uz brojne trgovine, restorane i suvenirnice, nalazi crkva svetog Andreja i crkva svetog Petra i Pavla. U blizini je Trg Svih Svetih, uz koji se smjestila Franjevačka bazilika.

Crkva sv. Petra i Pavla.

Franjevačka bazilika sv. Franje Asiškog.
Jagiellonsko sveučilište, jedno od najstarijih sveučilišta u Europi
Jagiellonsko sveučilište je osnovano 1364. godine, u vrijeme kralja Kazimira III. Velikog. Najstarije je sveučilište u Poljskoj.
Za vrijeme nacističke okupacije u Drugom svjetskom ratu, sveučilište je bilo zatvoreno, a osoblje deportirano u koncentracijske logore. Unatoč tome, tijekom rata je 800-injak studenata u tajnosti pohađalo predavanja “u podzemlju”.

Jagiellonsko sveučilište
Ispred sveučilišta nalazi se kip Nikole Kopernika, jednog od najpoznatijih poljskih učenjaka. Bio je vrstan astronom, matematičar i katolički kanonik te pokretač ideje o heliocentričnom sustavu.
Na putu do Jagiellonskog sveučilišta možete naići i na spomenik Fryderyku Chopinu, vrsnom poljskom skladatelju i pijanistu. Bio je jedan od najistaknutijih glazbenika u razdoblju romantizma. Vrijedi istaknuti i da je glavna zračna luka u Poljskoj, ona u Varšavi, nazvana po njemu.

Spomenik Fryderyku Chopinu.
U blizini možete posjetiti još jednu znamenitu i lijepu crkvu, a to je crkva svete Ane. Kroz istoimenu ulicu stiže se do glavnog trga u Krakovu, nazvanog Rynek Glowny.
Glavni trg u Krakovu, Rynek Glowny
Stari povijesni dio Krakova naziva se Stare Miasto, a u njemu se nalazi najveći srednjovjekovni trg u Europi, Rynek Glowny. Putovanje u Krakov ne može proći bez šetnje po njegovih nezamislivo velikih 40.000 kvadratnih metara. Rekao bih da na glavnom gradskom trgu možete provesti barem 3 do 4 sata i neće vam biti dosadno. Uz pregršt restorana, trgovina, kafića i drugih zanimljivosti, ovdje se nalazi nekoliko znamenitih građevina.
Bazilika Svete Marije (Bazylika Mariacka) je visoka 80 metara, a krase ju brojni polikromni murali poznatog poljskog slikara Jana Matejka. Informacije o obilasku saznajte ovdje.

Bazilika svete Marije je na UNESCO-voj listi zaštićene svjetske baštine.

Unutrašnjost bazilike.
Na trgu pogledajte spomenik Adamu Mickiewiczu, poljskom pjesniku, dramatičaru, esejistu i prevoditelju, jednom od vodećih književnika u vrijeme romantizma u Poljskoj. Jedno od njegovih najpoznatijih djela je Pan Tadeusz, ujedno i jedan od posljednjih velikih europskih epova.

Spomenik Adamu Mickiewiczu.
Prepoznatljiva ikona Krakova je Sukiennice ili “Dvorana sukna”, u kojoj mase turista kupuju raznolike suvenire.

Sukiennice.
Na trgu se nalazi i toranj Gradske vijećnice, jedini preostali dio stare Gradske vijećnice, razrušene 1820. godine kao dio plana da se otvori glavni gradski trg. Tu je i crkva svetog Wojciecha, jedna od najstarijih kamenih crkvi u Poljskoj.

Toranj Gradske vijećnice.
Možete posjetiti i Rynek podzemni muzej, u kojem se nalaze rekonstruirane radionice, ostaci spaljenih naselja (najstarija datiraju u 11. stoljeće), oružje, skulpture itd. Više detalja o trgu saznajte ovdje.
Tvrđava Barbakan
Da bi od Trga Rynek Glowny došli do tvrđave Barbakan, možete prošetati Florianskom ulicom pa proći kroz Bramu Floriansku, odnosno vrata svetog Florijana. Prije tih vrata na kratko skrenite lijevo kroz Pijarsku ulicu, u kojoj se veći dio godine izlažu brojne slike, fotografije i druga umjetnička djela.
Barbakan Krakowski je utvrda s kraja 15. stoljeća, koja je u prošlosti bila izravno povezana s gradskim zidinama. Bila je dio velikoga kompleksa, koji je nekoć okruživao stari kraljevski grad Krakov. Detalje o cijenama ulaznicama i obilasku tvrđave saznajte ovdje.

Tvrđava Barbakan.
Na Trgu Jana Matejka možete vidjeti kip Vladislava I. Jagelovića, poljskog i ugarsko-hrvatskog kralja. Podignut je u spomen na bitku kod Grunwalda 1410. godine.
U starom dijelu Krakova istaknuo bih i crkvu Svetog Trojstva u kojoj su sahranjeni sveti Hijacint i Leszek II. iz dinastije Pjastovića. Tu je i Kazalište Juliusza Slowackog, operna kuća sagrađena po uzoru na najbolje europske barokne palače, poput palače Garnier u Parizu. Također je na UNESCO-voj listi.
Krakov putovanje: istražite park Planty
Park Planty je jedan od najvećih parkova u Krakovu. Okružuje cijeli stari dio grada, tj. Stare Miasto i sastoji se od tridesetak manjih parkova. U njima uz drveće, zelenilo i klupe, možete pronaći brojne kipove, poput Nikole Kopernika, kraljice Jadvige, Jana Matejka i druge.
Park je jako zgodno područje za povući se iz gradske ulične gužve i malo predahnuti u sjeni stabala. Bilo mi je lijepo vidjeti ljude koji, čak i u večernjim satima, sjede na klupama i čitaju knjige.
Već sam prvog dana uočio dominaciju nekoliko važnih poljskih ličnosti na spomenicima u Krakovu. Ističu se papa Ivan Pavao II., Tadeusz Kosciuszko i Jozef Pilsudski. Kada su u pitanju novčanice (poljski zloty), na njima se pojavljuju kraljevi Mieszko I., Boleslav I. Hrabri, Kazimir III. Veliki, Vladislav II. Jagelović, Žigmund I. Stari i Jan III. Sobieski.

Park Planty
Inače, jedna od ulica koja vodi do Planty parka je Westerplatte ulica, nazvana po poluotoku Westerplatte u Gdansku. Na njemu se vodila prva bitka Drugog svjetskog rata, tijekom njemačke invazije na Poljsku.
Ako planirate putovanje u Krakov, pomoći će vam i drugi dio putopisa. U njemu saznajte više o zanimljivim mjestima izvan užeg centra Krakova, kao i par detalja o poljskim jelima koja morate probati!
Fotografije: Ivan Arapović
Ivanove videozapise iz Krakova pogledajte ovdje.
Zapratite ga i na Instagram profilu.