Putovanje na Uskršnji otok: savjeti iz prve ruke
Kome je još palo na pamet provesti božićne praznike 2019. godine na Uskršnjem otoku? Mi smo bili i donosimo vam nekoliko korisnih informacija za putovanje na Uskršnji otok, najizoliranije mjesto na svijetu.
Let iz Santiaga u Čileu je trajao 5 sati. Povratne karte su bile 700 eura. Inače se mogu naći za oko 450 eura najjeftinije karte, ali izvan božićno novogodišnjih termina.
Ulaznica za Uskršnji otok
Pri dolasku na aerodrom na Uskršnjem otoku trebate platiti 80 dolara ulaznicu za Nacionalni park Rapa Nui. Ulaznicu je moguće kupiti na još nekim mjestima na otoku, a omogućuju razgled svih sajtova. Mi na većini sajtova nikome nismo trebali pokazati ulaznicu, a s istom se može više puta ući na svaki sajt. Dobra je varijanta ako vas je četvero kupiti dvije ulaznice pa u parovima obilaziti sve atrakcije otoka.
Otok ima samo jedno naseljeno mjesto plus nekoliko izoliranih farmi i resorta. Cijene na otoku su jako visoke. Postoji samo nekoliko manjih trgovina. Tri pizze smo u pizzeriji platili 400kn. Ljudi se snalaze, kupuju vodu i pivo u samoposlugi.



Na ulasku u grad Ahu Tahai nalaze se jedini moaiji s očima i kapicom. Po starom vjerovanju kada Moaiju nacrtate oči on se probudi i postaje čuvar.

Crkva na otoku

Groblje na otoku
Obilazak Uskršnjeg otoka biciklom
Otok je moguće obići bicikom u tri, a rent-a-carom u dva dana.
Nakon smještanja u apartman rentam bicikl. Na otoku skoro i nema drveća, kao ni hladovine pa pazite na dobru zaštitu od sunca koje u ovo doba godine prži. Dok se vozite biciklom po otoku možete vidjeti konje u ispaši, kao i nešto ovaca i krava. Proći ćete i pokraj nekoliko sajtova sa srušenim Moaima.




Plaže na Uskršnjem otoku
Pješčana plaža Anakena je definitivno najljepša plaža na otoku. Tu je i prva skupina skulptura Moaija koje srećem. Okolo je cvijeće uz klasične crne vulkanske stijene od kojih je otok napravljen. More je ugodnih oko 25 stupnjeva i super je došlo kao osvježenje nakon 15 km na biciklu pri +35 stupnjeva.

Plaža Anakena
U blizini je malo samotnija pješčana plaža Ovahe. Ove dvije plaže su jedine pješčane plaže na otoku. Postoji još plaža na otoku, ali nisu vrijedne spomena.

Plaža Ovahe
Arheološka nalazišta na otoku
Pri obilasku Uskršnjeg otoka možete pogledati i stare crteže na kamenu, Petroglifos Papa Vaka. Srećom uz svaki crtež je i pojašnjenje što predstavlja jer bi u suprotnome bilo jako teško prepoznati što gledate. Možete pogledati i neku vrstu svirala u kamenu na sajtu Pu o Hiro.
Ahu Tongariki, najljepši dio Rapa Nuia
Najveću skupinu Moaija na jednom mjestu možete vidjeti na sajtu Ahu Tongariki. Ovo je bez konkurencije najdojmljiviji dio otoka. Uz okolni vulkanski krajolik mjesto djeluje jako mistično. Poziva vas da sjednete, uživate u trenutku i napokon shvatite činjenicu da ste upravo najviše izolirani od svijeta.
Odmah pored najveće nakupine Moaija nalazi se i kamenolom Rano Raraku gdje su klesani kipovi. Tu se mogu vidjeti kipovi u različitim fazama izrade, od onih koji su još u stijeni do onih koji su zapeli u najtežoj fazi, transportu prema obali. Za prošetati po ovom mjestu treba oko 45 minuta do 1 sat. Po meni je uz Ahu Tongariki i plažu Anakenu ovo još jedno mjesto na otoku stvarno vrijedno posjete.

Rano Raraku

Ahu Vinapú. Ukopana lica moaija u stijeni.
Kako se prije živjelo na otoku?
Ako vas zanima u kakvim su nastambama živjeli stanovnici otoka prije dolaska Europljanja, posjetite Centro de Interpretacion. Ovdje se nalazi nekoliko rekonstrukcija spomenutih nastambi.
Uspon na najviši vrh Uskršnjeg otoka
Ahu akivi je skupina Moaija koja označava mjesto odakle se kreće u hodanje prema najvišem vrhu otoka. Staza vodi pored manjih neaktivnih vulkanskih kratera. U nekima od njih možete vidjeti i konje na ispaši. Isplati se popeti na vrh Terevaka na 507 mnv.
Pogled je nevjerojatan, pruža se u svim smjerovima u ništa, vidite samo tisuće i tisuće kilometara oceana.
Špilje na Uskršnjem otoku
Nastavljamo dalje biciklima do Ana Te Pahu. Na ovom su mjestu prvi stanovnici otoka živjeli u špiljama nastalima izljevima lave. Špilje su imale brojne izlaze na raznim mjestima.
Zanimljivo je tako šetati podzemljem i onda se kroz neki od izlaza pojaviti usred ničega nekoliko stotina metara dalje.
Ahu Te Peu je sljedeća stanica, još jedno mjesto gdje su obitavali prastanovnici otoka. Nastambe su im bile uz obalu, pa tu možete uživati u prekrasnim vidikovcoma. Ana Kakenga je još jedna špilja, isto uz obalu. Puno je veća i uređenija.

Ana Kakenga

Krater koji je bio izvor vode za otok
Kult štovatelja ptica na otoku
Špilja Ana Kai Tanata je poznata jer su po njoj iscrtane ptice selice. U kasnijoj fazi naseljenosti otoka dio lokalnih stanovnika je prestao štovati kipove Moaija i počeli su štovati ptice selice. Kada je došlo do nedostatka hrane na otoku to je dovelo i do rata u kojemu su štovatelji ptica pobijedili te potom porušili većinu Moaija na otoku.

Ana Kai Tanata
Južno od Uskršnjeg otoka nalaze se tri mala otočića. Oni su vrhovi velikog vulkana koji se diže 2.000 metara od dna mora. Najveći od njih se zove Motu Nui. Ujedno je ovaj otočić i najzapadnija točka Južne Amerike.
Na strmim stijenama ovog otočića oduvijek se gnijezde ptice selice. Štovatelji ptica su svake godine imali natjecanje kako bi odredili najmoćnijeg čovjeka na otoku za tu godinu. Svaki je klan imao svog predstavnika. Pobjednik je bio onaj tko je na Uskršnji otok s otočića Motu Nui donio prvo snešeno jaje ukradeno iz gnijezda ptice.
Natjecatelji su plivali po vrlo opasnom moru i penjali se po strmim liticama. Mnogi su poginuli od pada s litica ili su nastradali od morskih pasa.
Ako ste se odlučili za putovanje saznajte više o Uskršnjem otoku.
Zanima li vas koji su neki od najvećih kipova na svijetu?
Fotografije: Maja i Nikola