Putovanje na Santorini: plaže na najljepšem grčkom otoku
Putovanje na Santorini u vlastitom aranžmanu svakom bi preporučili! Na otoku smo proveli sedam dana s dvoje djece (7 i 9 g.), na samom kraju lipnja 2021. godine. U prvom putopisu saznajte kakve su plaže na Santoriniju i koja nam je bila najbolja, kao i više informacija o otoku i organizaciji puta. U drugom stiže priča o mjestima koja trebate posjetiti.
Jeste li nekada obratili pažnju kako izgleda Santorini iz zraka? Dio je ogromnog urušenog vulkanskog kratera, kojeg je potopilo Egejsko more. Vjeruje se da je erupcija ovog vulkana bila najveća erupcija u ljudskoj povijesti. Dogodila se oko 1600. g. pr. Kr. U sredini kratera je otok, vrh i dalje aktivnog vulkana.

Pogled iz aviona na krater, Santorini, vulkan i druge otoke.
Zapadna obala Santorinija je kaldera, urušeni vulkanski krater čiji su vrhovi iznad vode visoki 300-400 metara. Na dramatičnim strmim liticama se nalaze mali bijeli gradovi i sela, zbog kojih je Santorini postao meka za turiste. Istočna obala otoka je puno “pitomija”, prepuna plaža, hotela i resorta. Otok je zapravo malen i za proći autom cijelu njegovu dužinu uz litice, treba 40-tak minuta.
Dovoljna su tri do četiri dana za istražiti Santorini rent-a-carom.
Putovanje na Santorini u vlastitom aranžmanu: smještaj i rentanje auta
Najjeftinija opcija nam je bio direktan let iz Beograda, 110 eura povratna karta po osobi. Prve četiri noći spavamo u ovom hotelu na istočnoj obali, gdje punimo baterije na plaži i u bazenu prije rentanja auta i obilaska otoka. Cijena jednog noćenja s doručkom u obiteljskom apartmanu je bila 150 eura (dvoje odraslih i dvoje djece). Aerodrom je od hotela udaljen 6,7 km pa u hotel dolazimo taksijem. Smještaj preostale dane uzimamo u hotelu u Firi, gradu koji je super polazna točka za istraživanje otoka.
Većina hotela na Santoriniju nudi spavanje s doručkom, slaba je ponuda polupansiona.

Naš prvi hotel na Santoriniju.
Rentanje auta smo dogovorili zadnji dan u prvom hotelu. Cijena najma je bila 32 eura dan, uz doplatu od 15 eura jer smo htjeli ostaviti auto na aerodromu pri odlasku. Na otoku ima jako puno agencija za najam auta, možete ga rentati čim sletite na aerodrom.
Plaže na Santoriniju: crna plaža Perivolos
Plaže na Santoriniju su od tamnog, skoro crnog krupnog vulkanskog pijeska i kamenčića (nemoguća misija napraviti kulu od pijeska). Na suncu pijesak postane vrel, toliko da vas tabani zabole ako ste bosi. More nema tirkiznu boju zbog tamnog dna, ali je jako čisto. Sunce prži ljeti i ako ne pazite, brzo ćete postati crveni. Ovdje je obavezan najam suncobrana jer drugog hlada nema na plaži.
Znate li da Santorini ima pustinjsku klimu? Preporuka je posjetiti ga u proljeće ili jesen, kada sunce nije tako jako i kada su manje gužve.
Naš je prvi hotel smješten uz plažu Perivolos, najdužu plažu na otoku. Gosti resorta imaju pravo koristiti ležaljke i suncobran bez nadoplate. Plaža ima brojne sportske sadržaje i beach barove. Jedan dio je “divlji” gdje možete raširiti ručnik nevezano uz resort. S ove plaže možete pješice doći do plaže Perissa ili Agios Georgios, koje se zapravo nastavljaju na Perivolos.
Ako niste gost hotela, možete besplatno koristiti suncobrane i ležaljke ako naručite cugu ili klopu. Pivo je od 4 eura, klopa od 10 do 20 eura, ovisno što uzmete. Cijene su slične našima na Jadranu, samo je riba nešto jeftinija.
Plaža Kamari na Santoriniju
Pet kilometara duga plaža Kamari se nalazi u istoimenom selu. Uz nju je promenada u kojoj je sve prilagođeno turistima (čitaj: suvenirnice, kafići, restorani, taverne…). Na plaži se u najam nudi bezbroj suncobrana i ležaljki, a tu su i brojni sadržaji i prilika da ovdje ostavite puno novca. Plaža ima veliki parking, a do nje voze busevi iz okolnih mjesta i Fire. Aerodrom je blizu pa će vas često preletjeti neki avion.

U blizini plaže Kamari je uzvisina na kojoj možete obići arheološko nalazište drevne There.
Crvena plaža na Santoriniju: Kokkini Paralia
Do jedine crvene plaže na otoku dolazimo rent-a-carom, a može se doći i busom iz Fire. U blizini plaže je parking. Slijedi par minuta spuštanja stazom do plaže, a na više mjesta se vide upozorenja da dolazite na vlastitu odgovornost jer su mogući odroni kamenja (slično kao na stazi za plažu Pasjaču u Hrvatskoj). Fora je vidjeti ovu dramatičnu plažu i more je jako čisto, ali nema nikakvih sadržaja ni zaštite od sunca.
Ljudi često dođu samo vidjeti i uslikati crvenu plažu pa odu dalje.
U blizini je i bijela plaža na koju se dolazi brodom, ali na nju nismo išli.
Putovanje na Santorini: Svjetionik kao instagramska lokacija
Kada planirate putovanje na Santorini, vjerojatno ćete više puta naletjeti na fotku svjetionika na vrhu litica. Nalazi se na rtu Akrotiri u blizini crvene plaže. Danas je svjetionik iz 19. stoljeća popularna turistička atrakcija, iako u njega nije moguće ući. Pogled na more je pravi spektakl, a preporuka je ovdje biti u vrijeme zalaska sunca.

Svjetionik Akrotiri je jedan od najstarijih svjetionika u Grčkoj.

Vidikovac kod svjetionika.
Na rtu Akrotiri smo obišli arheološko nalazište iz brončanog doba, na kojem se vide ostaci kulture koju je uništila erupcija vulkana prije oko 3.500 godina. U brojnim započetim iskopinama su i dijelovi bogataške kuće, glavni trg i skladišta s amforama. Za obići nalazište treba oko 45 min. Nama je sajt bio bezvezan, posebno ako ga uspoređujemo s drugim nalazištima koje smo posjetili, npr. Pompejima.
Znate li da puno starih amfora možete vidjeti u Areni u Puli?
Najbolja plaža na Santoriniju
Nama najbolja plaža na Santoriniju je plaža Vlychada, u stvaranju koje se priroda zaigrala pa je kao pozadinu crnom vulkanskom krupnom pijesku stavila umjetnički oblikovane litice. Ovdje nema resorta ni gužvi, samo je jedan restoran, a možete unajmiti suncobran i ležaljke. Plaža je super za djecu. Do nje se može doći i busom iz Fire.

Dimnjak u pozadini plaže je dio nekadašnje tvornice rajčica. Danas je to muzej u kojem saznajete sve o uzgoju rajčica na otoku.
Putovanje na Santorini bi svakom preporučili, ali izbjegavati sezonu, posebno ako putujete s djecom. Najbolje bi bilo doći u svibnju ili listopadu u neki dobar hotel s bazenom pa laganini istražiti otok dok nisu ljetne žege. U drugom dijelu putopisa saznajte koja smo sve mjesta obišli na otoku.
Fotografije: Maja i Nikola