Putovanje na Bali: 13 savjeta i zanimljivosti
Putovanje na Bali zvuči tako egzotično… Krenite s nama u istraživanje najpopularnijeg od oko 18.000 otoka u Indoneziji. Donosimo zanimljivosti i atrakcije koja morate posjetiti ako putujete na Bali!
Odmorite se od puta na plaži
Od Hrvatske do Balija većinom ćete promijeniti tri leta. Provest ćete oko 25 sati po avionima i aerodromima. Kada stignete na Bali najbolja je varijanta cijeli prvi dan provesti na plaži. Bar se djelomično prilagodite na vremensku razliku i odmorite od puta.

Fotografija: Rohit Tripathi, Pixabay
Za punjenje baterija tu su brojne pješčane i stjenovite plaža, plaže za surfanje i ronjenje. Na poznatijim plažama postoje brojni sadržaji kao i cjenovno prihvatljivi spa i wellness tretmani. Bali je smješten u blizini ekvatora, na prijelazu iz Indijskog u Tihi ocean. Klima je cijele godine ugodna, a temperatura se kreće između 20 i 35 stupnjeva.
Razbudite se uz najskuplju kavu na svijetu
Vrijeme za kavu? Ne bilo kakvu nego najskuplju kavu na svijetu!
Kava Kopi luwak se radi od djelomično probavljenih zrna kave koja su prošla kroz probavni trakt civeta, životinje slične mački. Civeti u džunglama Indonezije jedu sirove bobice kave. Nakon što probave njihov mesnati dio, koštice (zrna kave) izbacuju u izmetu. Zrna se skupljaju pa tradicionalno obrađuju kao i svaka druga kava. Okus ove kave je lagano kiselkast i nikome se nije posebno svidio. U nekim kafićima dok pijete ovu kavu društvo će vam praviti civeti koji lijeno drijemaju po stolovima.

Tradicionalno mljevenje kave
Hot spot za fotkanje: ljuljačke na Baliju
Želite se ljuljati na ljuljački iznad džungle? Ili iznad rižinih polja? Rijeke ili vodopada možda? Na Baliju to i možete.
Ljuljačke možete naći na brojnim atrakcijama na Baliju. Bit će tu i malo adrenalina jer neke su skoro 80 metara iznad tla! Ovakve ljuljačke danas možete naći na brojnim mjestima svijeta. Mi smo se na jednoj ljuljali na vrhu vulkana iznad Quita u Ekvadoru.
Ako niste ljubitelj letenja u obliku ljuljanja, napravite fora fotku u nekom od divovskih gnijezda. Kao ptice u džungli! Iz većine se gnijezda također pružaju prekrasni vidici na okolicu.
Pogledajte zalazak sunca kod hrama Tanah Lot
Hram Tanah Lot je jedan od najpoznatijih hramova na Baliju. Smješten je na stjenovitom otoku blizu obale. Sagrađen je u 16. stoljeću.

Fotografija: Dezalb, Pixabay
Tanah znači zemlja, a lot more, romantičari bi rekli zemlja u moru…
Silueta ovog hrama dok zalazi sunce, a valovi se razbijaju o stijenu, mnogima je prva stvar koje se sjete kad pomisle na Bali. Prema lokalnoj mitologiji čuvarica hrama je zmija otrovnica koja živi na stijeni. Hram se smjestio 20 kilometara sjeverozapadno od Kute. Najveća gužva (kao i najbolje fotografije) su u vrijeme zalaska sunca. Ali prvo se morate probiti kroz pravo more prodavača suvenira.

Fotografija: Lajon, Pixabay
Suveniri s Balija
Izbor suvenira i raznih detalja za kuću ili stan je odličan. Možete kupiti drvene maske s likovima iz indonezijske mitologije, srebrni nakit, sarong i razne proizvode od kože. Tu su i prekrasni zvučni mobili od bambusa koji na vjetru proizvode smirujuće zvukove.
Cjenkanje je obavezno!
Što posjetiti na Baliju: Hram Batuan Temple
Batuan Temple je meni osobno najljepši hram koji smo vidjeli na Baliju. Star je oko 1000 godina i jedan je od tri glavna hrama u selu Batuan.
Indonezija je najmnogoljudnija muslimanska država, ali balinežansko stanovništvo je 90% hinduističko. Imaju običaj pravljenja košarica od palminih listova i pruća koje prinose kao dar bogovima. Pune ih cvijećem, voćem, mirišljavim štapićima i novčićima. Pripazite da slučajno ne stanete na neku od košarica jer to je strogo zabranjeno.
Strancima nije dozvoljen ulazak u većinu hramova na Baliju. Za ulazak u hramove koje smijete obići dobit ćete pareo (sarong) da se ogrnete. Postoje još neke zabrane oko ulaska u hramove, a jednu od njih možete vidjeti na slici.
Najljepša rižina polja na Baliju
Osnovna prehrambena namirnica na Baliju je riža. Konzumiraju je za doručak, ručak i večeru.
Jedna od najljepših rižinih polja na Baliju su polja Tegallalang. Udaljena su oko 10 km od Ubuda.
Za sitnu se naknadu možete uslikati s lokalcem ili kupiti ručno rađeni šešir od lišća kokosa. Kako dublje ulazite u polja riže na više mjesta će vas lokalci tražiti naknadu jer prolazite poljima na kojima oni rade. Stoga ponesite sitan novac.
Riža se i dalje sadi i žanje ručno, jer na terase nije moguće dopremiti strojeve. Zrele stabljike se režu srpovima i onda se njima lupa u pod, to jest u prekrivač, kako bi ispala zrnca riže.
Polja Tegallalang su poznata turistička atrakcija u ovom dijelu Balija. U blizini polja je veliki parking, što vam može biti korisna informacija ukoliko dolazite rent-a-carom. Ako dolazite taksijem iz Ubuda, dogovorite cijenu povratne vožnje prije kretanja. Najbolje vrijeme za posjetiti polja riže je rano jutro. Nema turista, nije vruće, a često nema ni puno lokalaca koji traže novce.
Gdje gledati izlazak sunca na Baliju?
Erupcija vulkana Batur je napravila padine i formirala u svom podnožju jezero Batur. Zadnja je erupcija bila 2000. godine.
Jeste li se nekada po potpunom mraku penjali prema vrhu kratera vulkana? Na Baliju to možete!
Svakodnevno se na stotine turista uspinju prema vrhu kratera vulkana iza ponoći, oko dva do tri sata. Jedinstveno je iskustvo gledati izlazak sunca iznad planina i jezera Batur. Ide se organizirano, autobus ili minibus skuplja ljude u Ubudu ili Kuti. Moguće je doći i u vlastitom aranžmanu, ali je obavezno uzeti vodiča za uspon.

Fotografija: Aurayaa, Pixabay
Jeste li nekada jeli jaja kuhana na pari iz vulkana??? Ovdje je ovakav doručak u većini aranžmana uključen u cijenu. Na vrhu vulkana je hladno i prodaje se čaj.
Jezero Batur je smješteno u vulkanskom krateru i glavni je izvor vode za navodnjavanje otoka. U okolici se nalaze i izvori tople vode gdje se možete kupati.
Hram na stijeni i obrana od majmuna
Poznati balinežanski hram na stijeni je Uluwatu Temple. Leži na rubu 70 metara visoke litice koja se strmoglavljuje u more. Ovdje se treba paziti izrazito agresivnih majmuna koji kradu sve što uspiju. Majmuni su naviknuli na turiste. Kad im dosadi češkanje, napadaju džepove na hlačama i doslovce skaču na ljude.
Dok smo mi bili, jedna Ruskinja je ostala bez sunčanih naočala. Pa ti podmiti majmuna bananom da ti ih vrati!

Izdaleka su majmuni baš slatki i neodoljivi
Najsmrdljivije voće na svijetu
Lokalni specijalitet je voće durian koje jako smrdi, ali iz nekog razloga ljudi ga u Indoneziji jako cijene i vole. Teži 2-3 kg, izvana je hrapava kora, a iznutra mekana pulpa svijetle boje.
Zbog nesnosnog mirisa zabranjeno je njegovo unošenje u avion, a čak i u pojedine hotele.
Svuda po Baliju možete piti sokove od svježe izmiksanog tropskog voća. Jako su ukusni i osvježavajući. Za desert su najčešće pohane banane, palačinke i razno tropsko voće. Možete probati banane svih veličina i boja, a puno su slađe nego naše “lokalne”.
Noćni život u Kuti
Kuta je najpoznatije turističko odredište na Baliju. Dobra je polazna točka za izlete i obilaske otoka.
Glavna ulica u centru Kute je prepuna trgovina. Tu su i dosta naporni prodavači koji nude masaže, cigarete, daske za surfanje, voće, svašta nešta. Većina trgovina radi gotovo cijelu noć. Grad je često kaotičan, ali uprkos svim manama dobro funkcionira.
Kada zađe sunce, Kuta se pretvara u zonu zabave. Centar je prepun kafića i disko klubova, a pravo ludilo počinje poslije ponoći.
Avantura zvana promet na Baliju
Na Baliju se vozi lijevom stranom. U gradovima su po svuda motocikli, taksiji i automobili. Vozači trube da vam daju do znanja da kreću. Gorivo se prodaje u bocama od litre svuda uz cestu. Većina skutera nema pokazivač razine goriva i često ostanu bez njega.
Čest su prizor cijele obitelji na motoru, uključujući djecu, bebe i stare osobe.

Fotografija: Martin Fuhrmann, Pixabay
Plavi plamen na vulkanu Ijen na Javi
Zašto otići na izlet na Javu? Jer na Javi možete vidjeti jedinstveni plavi plamen koji pred izlazak sunca izlazi iz vulkana Ijen. Izlet s Balija traje 30 sati bez noćenja i dosta je naporan. Ako ste i malo tip osobe koja voli komfor, nemojte si ovo priuštiti.

Prelazak s Balija na Javu
S Balija brodom odlazite na Javu. Vozite se 7 sati u kombiju. Oko 1 u noći jedete. Nakon još 3 sata vožnje pa hodanja uzbrdo stižete do kratera. Plavi plamen je jako teško kvalitetno uslikati. Nastaje od para sumpora koje prolaze kroz pukotine na temperaturi od 600 °C. Može biti visok i 5 metara.
S vrha uživamo u izlasku sunca i pogledu u krater gdje se i dalje nakuplja sumpor pokraj prekrasnoga tirkiznog jezera.
U krateru vulkana možda vidite rudare. Oni lome ohlađeni žuti sumpor i nose gromade u korpama 3 kilometra niz planinu na vaganje i prodaju. Prijeđu taj put više puta na dan i to za jako sitan novac. Često s planine spuštaju teret težine 75 do 90 kg. Na svom poslu nemaju adekvatnu zaštitu.
Možete li zamisliti da oko 200 rudara dnevno izvuče oko 14 tona gromada sumpora?

Fotografija: Afandi Syaikhu, pixabay
Fotografije: Maja i Nikola