Punta Arenas: ideje za putovanje na jug Čilea
Najveći grad smješten na južnom dijelu Čilea je Punta Arenas. Nalazi se na obali Magellanovog tjesnaca, a služi kao početna točka za istraživanje juga Čilea, Patagonije i za ekskurzije na Antarktiku.
Punta Arenas je najhladniji obalni grad Latinske Amerike. Ima nešto više od 120.000 stanovnika.

Punta Arenas
Fun fact: Početkom 20. stoljeća ova je regija postala najveći uzgajivač ovaca na svijetu!

Evo nekih od izleta koji se organiziraju u Punta Arenasu.
Nakon obilaska gejzira na sjeveru Čilea, slijećemo na međunarodni aerodrom udaljen 20 kilometara od Punta Arenasa. Grad na prvu podsjeća na Reykjavik, a kao i većina gradova Južne Amerike, ukrašen je s bezbroj murala. Uz to što je dobra početna točka za obilazak juga Patagonije, iz Punta Arenasa možete ići i na ekskurzije na Antarktiku, udaljenu 1419 km. Do Antarktike možete doći i iz argentinskog grada Ushuaia (udaljen je oko 8 sati autom od Punta Arenasa) i iz grada Christchurcha na Novom Zelandu.






Na jugu Patagonije se nalazi najveća hrvatska zajednica u Čileu. Procjenjuje se da je polovica stanovništva Punta Arenasa hrvatskog porijekla.

Zanimljivo je vidjeti hrvatske nazive nekih ulica i natpise na hrvatskom na trgovinama.
Selfie uz Magellanov tjesnac
Punta Arenas leži uz Magellanov tjesnac, najveći prirodni morski prolaz između Atlanskog i Tihog oceana. Naravno da je zbog lokacije, grad i velika luka. Tjesnac je dug 508 km, a otkrio ga je portugalski moreplovac Magellan 1520. godine. Sve do 1914. godine, kada je otvoren Panamski kanal, Magellanov je tjesnac bio glavna morska poveznica dva oceana. U tjesnacu se i dalje nalaze brojne brodske olupine, a neke možete vidjeti u blizini grada.
U Punta Arenasu možete pogledati spomenik Magellanu i, naravno, napraviti photosession s Magellanovim tjesnacem iza vas! Slavni pomorac Magellan se nalazi i na Spomeniku otkrićima u Lisabonu.

Spomenik Magellanu
Repliku Magellanovog broda, prvog broda koji je oplovio svijet, možete vidjeti u muzeju Nao Victoria u Punta Arenasu. Ovdje se nalaze i replike brojnih drugih starih brodova.
Izlet u tvrđavu Bulnes Fort
Bulnes Fort je tvrđava koju je država Čile dala izgraditi 1843. godine, kako bi prisvojila Magellanov tjesnac. Danas je obnovljena i jako lijepo dočarava život prvih naseljenika.




Tvrđava i okolno naselje su napušteni par godina nakon osnutka, kada je populacija prerasla mogućnosti koje je pružala okolica. Ljudi su se preselili na mjesto gdje će stvoriti grad Punta Arenas, a Bulnes Fort postaje kažnjenička kolonija. Saznajte više o ovoj tvrđavi zanimljive povijesti, koju svakako vrijedi posjetiti.

Staza od tvrđave do vidikovca na Magellanov tjesnac.

Siječanj je i po svuda raste prekrasno cvijeće.

Pogled na Magellanov tjesnac
Druženje s pingvinima na Magdalena Islandu
Nakon obilaska tvrđave Bulnes Fort, isti dan idemo na izlet na otok Magdalena, na kojem živi najveća kolonija Magellanovih pingvina na svijetu. Otok se nalazi u Magellanovom tjesnacu, oko 22 kilometra od Punta Arenasa. Brodom do njega treba oko sat vremena.
U slučaju jačeg vjetra, izlet na otok Magdalena se otkazuje. Morske struje su izrazito jake i u kombinaciji s vjetrom ne može se pristupiti otoku. Nama je prvi dan otkazan izlet, ali srećom drugi se dan vjetar ipak smirio. Najhladniji dio godine i najlošije vrijeme je od svibnja do kolovoza.

Pogled na otok Magdalena.
Na otoku smo proveli oko sat i pol, šečući pokraj tisuća pingvina. Magellanovi pingvini narastu oko 70 cm i teže 3 do 6 kila. Osim pingvina, na otoku se gnijezde još neke vrsta ptica. Izlet svakako preporučujem ako se nađete u Punta Arenasu.

Parovi pingvina ostaju zajedno cijeli život i zajedno othranjuju ptiće.
Nakon dva dana u Punta Arenasu, busom se oko tri sata vozimo do grada Puerto Natalesa. Slijedi istraživanje Patagonije.
Fotografije: Maja i Nikola