Prošetajmo najstarijim dijelom Zagreba, Gornjim gradom
Jako volimo putovati i istraživati nepoznate i daleke destinacije, no izrazito volimo i naš glavni grad. Odlučili smo vas povesti u šetnju njegovim najstarijim dijelom. Davne 1242. godine, Gradec je Zlatnom bulom proglašen slobodnim kraljevskim gradom. Gradec ili Grič naziv je starog dijela Zagreba, iz kojeg je zajedno s Kaptolom nastao današnji Zagreb. Krenite s nama u obilazak Gornjega grada.
Karta fotkana u kuli Lotrščak (vidi fotku) pokazuje kako su u prošlosti izgledali Gradec i Kaptol. Ležali su na susjednim uzvisinama ograđeni zidinama, a između njih je tekao potok Medveščak. Potok izvire na Medvednici iznad Kraljičinog zdenca, a sve do kraja 19. stoljeća je tekao kroz grad do ušća u Savu. Prolazio je današnjom Tkalčićevom ulicom.

Lijevo je zidinama ograđen Gradec, a desno Kaptol.
Kamenita vrata, čudo Gornjeg grada
U Gradec, današnji Gornji grad, se u prošlosti ulazilo kroz šest gradskih vrata. Danas su najpoznatija i jedina sačuvana Kamenita vrata, za koja se pretpostavlja da su podignuta 1266. godine. Nalaze se u zgradi koja je ostatak utvrde, a oblikovana je poput pravokutne kule s kolnim prolazom.
Obratite pažnju na buzdovan na vrhu krova iznad Kamenitih vrata. Jedna legenda kaže da je tu postavljen kako bi spriječio vještice da ulete u grad letom preko zidina!

Kip svetog Jurja i Kamenita vrata
Uz Kamenita vrata se veže pravo čudo, a dogodilo se 31. svibnja 1731. godine. Tog je dana na Gornjem gradu izbio veliki požar, nakon kojeg je u pepelu pronađena neoštećena Gospina slika iz 16. stoljeća, “Majka Božja od Kamenitih vrata“. Okvir slike je u potpunosti izgorio.
Nakon požara je u udubljenju prolaza u znak zahvalnosti sagrađena kapelica, koja je danas najveće zagrebačko svetište. Pogledajte spomenutu sliku u baroknom oltaru. Gospa je svečano okrunjena zlatnom krunom 31. svibnja 1931. godine, na dvjestotu obljetnicu čudesnog očuvanja slike. Majku Božju od Kamenitih vrata je zagrebački nadbiskup Franjo Kuharić proglasio zaštitnicom grada Zagreba, 31. svibnja 1991. godin. Na taj se dan obilježava i Dan grada Zagreba.

Uputa iz prošlosti za sve koji prolaze kroz Kamenita vrata.
Dvadesetak metara od Kamenitih vrata, u Radićevoj ulici, možete istražiti interaktivan Muzej osamdesetih. Pod “istražiti” mislim ovo: možete otvoriti sve ladice i zaviriti u sve ormare, pa čak i probati neke modne dodatke iz tog vremena! Photosession zagarantiran!
Kada prođete kroz Kamenita vrata i krenete prema crkvi svetog Marka, proći ćete kraj najstarije zagrebačke ljekarne. Počeci njenog djelovanja sežu u 1355. godinu!!!

U izlogu ljekarne pregledajte neke lijekove iz prošlosti!
Što posjetiti u Gornjem gradu: Kula Lotrščak
Jedan od zagrebačkih simbola je i kula Lotrščak, smještena na Strossmayerovom šetalištu. Podignuta je sredinom 13. stoljeća, kada je Gradec ispunjavao uvjet iz Zlatne bule Bele IV., da kao slobodni kraljevski grad mora biti opasan zidinama i utvrdama. Kula je, uz Kamenita vrata i Popov toranj, najbolje sačuvan obrambeni objekt Zagreba. Kulu Lotrščak možete turistički obići i s vidikovca na vrhu uživati u jednom od najljepših pogleda na Zagreb. Sve detalje o obilasku saznajte ovdje.
Naziv Lotrščak je kula dobila 1646. godine, kada je u nju smješteno zvono. Zvona su oduvijek bila sredstva obavještavanja pa je tako ovo u kuli svake večeri javljalo narodu da će se zatvoriti gradska vrata. I danas možete vidjeti zvono kada se popnete na vrh kule.

Dignite pogled, kroz gornji prozor viri popularni Grički top.

Pogled s vrha kule Lotrščak. Lijevo vidite crkvu sv. Katarine, čija je unutrašnjost od ružičastog mramora. Od potresa je zatvorena.
Do kule Lotrščak iz Donjeg grada možete doći i najkraćom uspinjačom na svijetu. Do Gornjega grada vode i brojne stare drvene stepenice, često kroz teško uočljive, uske prolaze između kuća.

Jedne od brojnih stepenica prema Gornjem gradu.
Kada od kule Lotrščak krenete prema crkvi sv. Marka, proći ćete kraj još jednog neobičnog zagrebačkog muzeja, Muzeja prekinutih veza.
Posjetite zvjezdarnicu u Popovom tornju
Gornji grad u Zagrebu se ponosi i Popovim tornjem, koji je kao i kula Lotrščak dio obrambenog sustava starog Gradeca. Gradnja tornja na vrhu Opatičke ulice, započela je u 13. stoljeću nakon provale Tatara. Kula je dugo bila u vlasništvu zagrebačkog biskupa i od tuda nosi naziv.
Više o kralju Beli IV., koji je dao izgraditi kule i zidine oko Zagreba, saznajte ovdje!
Uloga Popovog tornja se mijenjala kroz prošlost, kako se smanjivala opasnost od neprijateljskih napada. U 17. stoljeću u kuli se nalazila osnovna škola. Početkom 20. stoljeća u novoizgrađenom trećem katu se smješta zvjezdarnica. Zvjezdarnica na tom mjestu radi od 5. prosinca 1903. godine.

Ispred Popovog tornja je lijepa šetnica s koje se pruža divan pogled na grad i katedralu.

Ne zaboravite tražiti grafite i murale na Gornjem gradu, ima ih pravo bogatstvo!
Crkva svetog Marka
Obilazak Gornjega grada ne može proći bez photosessiona ispred prekrasne crkve svetog Marka. Slikovita crkva poznata po šarenom krovu, jedna je od najstarijih zagrebačkih građevina, kao i jedan od simbola glavnoga grada. Građena je u 13. stoljeću, a iz tog je perioda sačuvan prozor u južnom zidu i baza zvonika. Na sjeverozapadnom zidu možete vidjeti najstariji zagrebački grb iz 1499. godine.
Gornji grad u Zagrebu se svega nagledao kroz svoju prošlost. Znate li da se na trgu ispred crkve svetog Marka nalazio stup srama? Gradski sudac bi odredio koji je kažnjenik zaslužio kaznu vezivanja za stup… Prema legendi je ovdje 1573. godine mučen i ubijen Matija Gubec, vođa seljačke bune, kojem su na glavu stavili užarenu željeznu krunu. Na istom su se trgu održavali i sajmovi.

Sada se okrenite od crkve i na uglu kuće pogledajte skulpturu koja po predaji predstavlja glavu spomenutog vođe seljačke bune!
Crkva svetog Marka je više puta obnavljana, a u 19. je stoljeću dobila krov po kojem je danas prepoznatljiva. Prekrivaju ga višebojne opeke kojima je prikazan grb grada Zagreba i grb Trojedne kraljevine Hrvatske, Slavonije i Dalmacije. U crkvi možete vidjeti skulpture kipara Ivana Meštrovića, freske Joze Kljakovića i ulja na platnu Ljube Babića.
Gornji grad u Zagrebu prepun je zanimljivih mjesta koje prate nevjerojatne povijesne činjenice. Nadam se da ste se s nama zabavili u ovoj šetnji. A sada idemo iznad grada, na jedan od južnih obronaka Medvednice, u utvrdu Medvedgrad.