Procedura na aerodromu: sve što trebate znati!
Jeste li spremni za let avionom? Kako bi vam olakšali život, napisali smo za vas proceduru na aerodromu. Od toga gdje ostaviti auto prije leta, preko čekiranja, prtljage, korona pravila, sve do samog polijetanja.
Kako putovati u vrijeme korone?
U pandemijsko je vrijeme prije samog putovanja potrebno provjeriti pravila zemlje u koju putujete. Kovid potvrde su već po svuda obavezne, ali neke zemlje uz njih traže i dodatne dokumente ili vam nameću dodatna pravila. Tako na primjer u jesen 2021. godine, u Italiju ne možete ući bez popunjenog Travel lokatora. Ako ga nemate na polaznom aerodromu, neće vas pustiti u avion. U isto vrijeme se u Velikoj Britaniji, uz takav lokator i kovid potvrdu, morate testirati unutar dva dana od dolaska u zemlju. Vaš avioprijevoznik bi vas trebao par dana prije leta obavijestiti o svoj potrebnoj dokumentaciji. Ova su pravila jako promjenjiva iz mjeseca u mjesec i dobro ih provjerite prije putovanja. Možete ih detaljnije vidjeti ovdje.
Maska je obavezna cijelo vrijeme na aerodromu (osim u kafiću) i cijelo trajanje leta. Provjerite traži li vaš avioprijevoznik neku posebnu vrstu maske.
Parkiranje na aerodromu ili privatno
Ukoliko u zračnu luku dolazite vlastitim automobilom, provjerite ranije je li moguće ostaviti auto na parkingu aerodroma i kolika je cijena takvog aranžmana.
U okolici većine aerodroma (uključujući i zagrebački) nalaze se privatni parkinzi, gdje je cijena često niža od one na aerodromu. Moguće je unaprijed telefonski ili on line rezervirati mjesto za parkiranje. Od parkinga do aerodroma i nazad, imat ćete organiziran prijevoz.
Prvi dio aerodroma je njegov javni dio, u koji je slobodan ulazak. Odmah ćete vidjeti velike ekrane na kojima su napisani svi letovi i izlazi (gate-ovi) na kojima idete u koji avion. Provjerite na kojem je izlazu vaš let. Ovaj će vam podatak trebati tek kad prođete sve kontrole na aerodromu, a dobro ga je odmah zapamtiti ako se nalazite na nekom većem aerodromu.
Šalter za check-in: ovdje predajete veliku prtljagu
Sa svojim stvarima dolazite na šalter za check-in (šalter za registraciju putnika i prtljage). Na monitoru iznad svakog šaltera, piše za koji let se čekira. Ako niste sigurni gdje se trebate čekirati, informaciju možete dobiti na šalteru za informacije. Šalter za čekiranje je otvoren na međunarodnim letovima 120 minuta, a na domaćim letovima 90 minuta prije polijetanja zrakoplova. Na njemu predajete potvrdu o rezervaciji putne karte i osobnu iskaznicu ili putovnicu, a dobit ćete isprintanu kartu za avion. Dokumente vam vraćaju.
Prtljagu koja ide dolje (u spremište za prtljagu u avionu) stavljate na pokretnu traku koja važe koliko su vam stvari teške. Svaki prekomjerni kilogram, dodatno se naplaćuje. Ručna prtljaga ostaje uz vas. Osoblje će staviti naljepnicu na vaš kofer, kako ne bi završio u krivom zrakoplovu i na drugom kraju svijeta.
Što kada putujete samo s ručnom prtljagom???
U eri jeftinih aviokarata, često su u ponudi jeftini letovi koji podrazumijevaju da putujete samo s ručnom prtljagom. Možete vi imati i prtljagu koja ide dolje, samo onda cijena aviokarte naraste. Na internetskim stranicama svog avioprijevoznika, provjerite maksimalnu dozvoljenu dimenziju ručne prtljage.
Ako putujete samo s ručnom prtljagom, možete se čekirati unaprijed online (opet, ovisno o avioprijevozniku, možete se čekirati od nekoliko dana, do nekoliko sati prije leta). Čekirati se možete i mobitelom preko mobilne aplikacije vašeg avioprijevoznika. Potvrdu o čekiranju možete u obliku QR koda imati na mobitelu ili ju isprintati. Ako ste se čekirali online, ne morate ići na šalter za čekiranje, već na aerodromu idete odmah na mjesto gdje se pregledava ručna prtljaga. U pandemijsko vrijeme morat ćete pokazati i Covid putovnicu, a i izmjerit će vam temperaturu.
Procedura na aerodromu: Pregled ručne prtljage
Stigli ste s ručnom prtljagom na mjesto gdje se nalaze brojni skeneri u kojima se ona pregledava. Bit ćete zamoljeni da u plastičnu posudu za stvari stavite jaknu ili kaput i svu ručnu prtljagu. Iz prtljage posebno izvadite svu tekućinu (kozmetiku) i tehniku (laptopi, mobiteli, fotoaparati). Ponekad će vas tražiti da skinete remen i cipele.
Vaša ručna prtljaga prolazi kroz skener, a nekoliko zaposlenika osiguranja na ekranu pregledava njezin sadržaj. Vi, često bosonogi, prolazite kroz detektor metala. Ukoliko imate u tijelu neki metal, na primjer pločicu zbog prijeloma, ponesite za svaki slučaj medicinsku dokumentaciju koja o tome svjedoči. Skener također random bira putnike koji će ići na dodatni pregled za moguću prisutnost eksploziva (ja sam nekim čudom završila dva puta na ovom pregledu). Ništa strašno, trakicom prijeđu preko vaših dlanova i cipela pa ih stavljaju u detektor mikročestica eksploziva. Nakon toga skupljate svoje stvari, obuvate se i idete na zadnju kontrolu.
O tekućinama i drugim stvarima u ručnoj prtljazi, pročitajte ovdje.
Savjet: nosite praznu bočicu za vodu (neće vas pustiti da s vodom prođete pregled ručne prtljage) pa ju napunite vodom na aerodromu kad prođete sve kontrole. Bočica vode od pola litre je na zagrebačkom aerodromu 20-25 kuna!
Idemo na pregled putovnice
Zadnji korak prije nego ste slobodni da u miru čekate svoj let, je pregled vaših dokumenata, osobne iskaznice ili putovnice. Dolazite do šaltera gdje policajac skenira vaše dokumente, a na nekim aerodromima opet i Covid potvrdu. Na nekim se aerodromima uz ove šaltere nalaze uređaji u kojima sami skenirate putovnicu (ne možete na njih s osobnom iskaznicom), što ubrzava proces.
Duty free zona
Naći ćete se u velikoj čekaonici gdje se nalaze svi putnici koji su prošli zaštitne kontrole. Iako ste prošli sve provjere osim one kod samog ulaska u avion, provjerite gdje se nalazi izlaz (gate) za vaš avion i koliko vam je do njega potrebno minuta. Neki su aerodromi jako veliki pa do nekih gate-ova treba i do 45 (!) minuta hoda kroz aerodrom.
Slobodni ste napokon za shopping ili kavu dok čekate svoj let. U čekaonicama su, ovisno o veličini aerodroma, kafići, restorani, trgovine i duty free shop-ovi. Radi se o bescarinskim trgovinama u kojima možete neobavezno razgledati što se nudi, a možete i kupiti neku stvarčicu. Većina sjedećih mjesta u ovim čekaonicama ima priključke za struju.
Boarding: ulazak u avion
Kada dođe vrijeme za ulazak u avion (boarding), na odgovarajućem će izlazu biti ispisan naziv vašega leta i ime destinacije u koju idete. Još jednom ćete pokazati svoju kartu na mobitelu ili isprintanu, kovid potvrdu i posebne dokumente koje zahtjeva vaša odredišna zamlja u vrijeme pandemije (ako ih zahtjeva). Možda će vam opet mjeriti temperaturu.
Ovisno o organizaciji same zračne luke, do aviona ćete ići pješice ili će vas odvesti autobusom.
Napokon u avionu
Napokon ste stigli do aviona, a vjerovatno se i uslikali s njim u pozadini. Na vrhu stepenica kojima se uspinjete u avion dočekat će vas stjuardese i/ili stjuarti. Sjedate na svoje rezervirano mjesto ili na bilo koje mjesto, što ovisi od prijevoznika do prijevoznika. Kada za to dođe vrijeme, obratit će vam se pilot, pozdraviti i reći vam neke informacije o samom letu i o vremenskim uvjetima.
Avion kreće lagano prema pisti na kojoj će ubrzati i uzletjeti. Stjuardese će vam pokazati kako se koristi zaštitna oprema u avionu. Na vama je da vežete pojas kada vam to kažu, udobno se smjestite i uživate u letu!
Procedura na aerodromu ipak nije toliko komplicirana. Posebna pravila nekih zemalja vezana uz pandemiju, saznajte ovdje. Ako ipak imate još pitanja, pročitajte više informacija o letu avionom.