Potraga za grbovima u Vodnjanu
Vodimo vas u Vodnjan, u potragu zbog koje ćete podići pogled i istražiti pročelja starih kuća i palača. Tražit ćete povijesne obiteljske grbove, a svaki će vas pronađeni grb iznenaditi svojim motivom. Grbovi “pričaju” priče o svojim vlasnicima pa ćete na nekima naći krune i glazbala, na nekima floru i faunu, a možda na njima otkrijete i oružje, alate, kule, kaštele, vitice i ornamente. Njihovi su vlasnici bili mletački rektori i podestati, ugledne lokalne obitelji, a tu su i grbovi bratovština i obrtničkih cehova koji čuvaju datum izgradnje ili obnove određenih zgrada.
Palača Bradamante: pogledajte replike vodnjanskih grbova
Vodnjan je uvijek bio aktivan grad, a svoj je ekonomski prosperitet mogao zahvaliti maslinarstvu, poljoprivredi i obrtništvu. Doživio je dominaciju akvilejskih patrijarha i Venecije, prepirao se i mirio s Pulom, u 15. stoljeću donio statut te iskusio uživanje u samostalnosti, baš kao i administrativnu podređenost.
Za početak vaše potrage za grbovima posjetite palaču Bradamante, u kojoj se nalaze replike brojnih vodnjanskih grbova.

Palača Bradamante. Fotografija: TZ Vodnjan
Izložbena zbirka dio je projekta obnove vodnjanskih grbova, koji je pokrenula Zajednica Talijana Vodnjan na obljetnicu preseljenja u palaču Bradamante. Prva dva postavljena grba bili su grb Vodnjana i grb obitelji Bettica. Nakon njih izloženi su i drugi grbovi. Za obnovu grbova zaslužna je i zaklada Ars et Labor, o kojoj više pročitajte na kraju teksta.

Zbirka grbova u palači Bradamante. Fotografija: TZ grada Vodnjana
Nakon što ste vidjeli replike grbova, krenite u potragu za originalima. Naći ćete ih tamo gdje ih je stavila ruka povijesti, kako bi odala počast slavnim imenima, ali i uljepšala grad.
Kratka uputa: Većina grbova nalazi se u arhitektonskom trokutu kojeg čine palača Bradamante i Gradska palača te palača Bettica i bazilika sv. Blaža, smještena malo niže. Mnogi su grbovi vrlo dobro vidljivi, dok drugi posustaju pod utjecajem vremena.
Pronađite grb grada Vodnjana
Na grbu grada Vodnjana nalazi se crveni križ na bijeloj podlozi, iznad kojeg je kruna isklesana sa svih strana. Naći ćete ga na impozantnom pročelju jedne od najupečatljivijih zgrada u Vodnjanu, već spomenutoj palači Bradamante na glavnom trgu.

Fotografija: Danilo Dragosavac
Kroz stoljeća je palača Bradamante živjela uzbudljivim životom. Bila je venecijanska loža, gradsko skladište za žitarice (fontik), sjedište podestata (načelnika), gradski arhiv, sanitarni ured, gospodski stan općinskog poglavara, zatvor, kazalište, centar za regrutaciju, Carski Komesarijat i Kraljevski sud. Kasnije je postala stambena zgrada i napokon sjedište Zajednice Talijana Vodnjana. Izrađena je u baroknom stilu, s uklesanim figurama lica. Prozori su joj bogato ukrašeni motivima u obliku školjaka, uklesanim parapetima i elegantnom triforom s lijepom kamenom ogradom.
Uz grb na pročelju palače Bradamante, možete pronaći još tri grba grada Vodnjana!

Jedan je grb Vodnjana oslikan na pročelju zgrade Gradske uprave, s dvije zaštitničke muške figure sa svake strane. Fotografija: Danilo Dragosavac

Grb Vodnjana nalazi se i na ostakljenoj luneti, na stubištu palače Bradamante. Fotografija: Danilo Dragosavac

Na zastavi koja se do 1808. godine nalazila na kuli Kaštela, također je grb Vodnjana. Danas se nalazi na stubištu palače Bradamante. Fotografija: Danilo Dragosavac
Pečati slavne prošlosti skriveni ispod žbuke…
Što kažete na ovo: Grb plemićke obitelji Baffo otkriven je sasvim slučajno, ispod sloja žbuke. Otvoreno je pitanje koliko se još takvih povijesnih bisera krije u Vodnjanu.
Obitelj Baffo dala je mnoge mletačke kapetane i gradonačelnike u Istri pa vjerojatno i u Vodnjanu. Potraga za grbom ove obitelji odvest će vas u Ulicu 16. januara, do kućnog broja 14 i pročelja zgrade koja se naziva Agricola. Grb krase boje obitelji Baffo, zlatna i plava, a na štitu ovalnog oblika ističe se orao s krunom. Pogledate li bolje, na bočnim stranama grba razaznat ćete inicijale I. i B.
Grbovi na vodnjanskim šternama
Mnoge su vodnjanske obitelji svoje dobročiniteljstvo dokazivale izgradnjom šterni s pitkom vodom. Stoga i na šternama možete naći grbove.
Upravo to je napravila plemićka obitelj Balbi, čiji je grb uklesan na grlu šterne u dvorištu kuće u Ulici sv. Katarine broj 15. Prikazuje lava na zadnjim nogama, a ispod grba se nalazi posve mala spomen ploča s natpisom “S.T. F.(ar) A.D. 1670.”. Iz plemićke obitelji Balbi potekli su brojni crkveni dostojanstvenici, niz plemića i plemkinja te kapetana i podestata. Balbi su bili radišni ljudi i vješti trgovci, o čemu postoje pisani dokumenti.

Grb se nalazi u privatnom dvorištu pa ga nije moguće vidjeti. Možda ćete imati sreće pa naići na stanare koji će vam dozvoliti da ga pogledate. Fotografija: Danilo Dragosavac
Grb Barbaro na crkvi Gospe od Karmela
Potraga za grbom mletačke plemićke obitelji Barbaro i podestata Francesca Barbara, odvest će vas do crkve Gospe od Karmela.

Grb je smješten na zabatu, iznad ulaza u crkvu posvećenu 1664. godine. Fotografija: Ana Bolobicchi
Pronađite ruku koja stišće ljiljan!
Pretpostavlja se da je obitelj Bettica u Italiju stigla iz Španjolske u 12. stoljeću, pod lažnim imenom. Postala je moćna i bogata obitelj, a svoj je grb ukrasila posebnom biljkom, ljiljanom. Moguće je da prezime obitelji potječe od mjesta Boetica u današnjoj španjolskoj pokrajini Andaluziji. Zbog sličnog naziva, obitelj Bettica stavlja u svoj obiteljski grb i biljku betoniku.
Ova se obitelj u matičnim knjigama Vodnjana prvi put spominje 1559. godine. Prije no što su se nastanili u palači Bettica izgrađenoj u 14. st., boravili su u drugim vodnjanskim palačama. Neke su palače obnovili, a na njima i danas možete vidjeti njihov grb.
Na palači Bettica pronađite grb na kojem je prikazana ruka koja stišće ljiljan. Nalazi se na arhitravu vratiju dvorišta (Ulica Portarol) sa zupčastim i šiljastim uresima. Drugi grb obitelji Bettica potražite na vijencu šterne koji također pripada palači Bettica, no njegov je kamen uništilo vrijeme pa su detalji teško prepoznatljivi. Još jedan njihov grb ističe se na drugom katu građevine nasuprot palače Bettica, u ulici Castello. Iznad grba nalaze se slova “MCCCCC” i sa svake strane I.B.

Grb obitelji Bettica. Fotografija: Danilo Dragosavac
Grb na kojem je duždeva kapa
Patricijska obitelj Bembo jedna je od najstarijih obitelji podrijetlom iz Mletačke Republike. Svoj je značaj istaknula uklesavši svoj grb na zaglavnom kamenu arhitravu zgrade u ulici Paolo Veneziano broj 12. Krasi ga kapa, ali ne bilo kakva, već duždeva! Grb je vrlo živopisan: na plavoj podlozi prepoznat ćete i zlatno obrnuto slovo V i tri crvene ruže.
Obitelj Bembo je u Istri posjedovala kaštel Bale, gdje se pojavljuju u 17. stoljeću. Istraživanja i usporedbe dovele su do pretpostavke da je isti umjetnik izradio njihov grb u Vodnjanu i grb na zaglavnom kamenu luka na obiteljskoj grobnici u Balama. Na vrhu oba grba nalazi se duždeva kapa.
Govedo na grbu obitelji Manzoni
Zanimljiv grb vodnjanske obitelji Manzoni sa stiliziranim vijencem i likom goveda, ponosno se isprsio na pročelju palače Benussi iz 15. stoljeća.

Grb obitelji Manzoni. Fotografija: Danilo Dragosavac

Palača Benussi nalazi se uz rub glavnog trga i zadivljuje klesanim kamenom od kojeg je napravljena te biforom. Fotografija: Danilo Dragosavac
Galopirajući jelen na grbu obitelji Marchesi
Potraga za grbovima dovest će vas i do pomalo neuobičajenog mjesta, do grobnice uglednog građanina Vodnjana, Pietra Marchesija. Ovdje pronađite njegov obiteljski grb na kojem se nalazi galopirajući jelen, iznad ukrašenog tornja s gradskim vratima.
Marchesi je zapamćen kao pionir mehaničkih proizvodnih strojeva. Upravo je on 1899. godine podario gradu Vodnjanu električnu rasvjetu, i to prvu u Istri! Primijenio je električnu energiju u uljarama, mlinovima, destilerijama i drugim mehaničkim sredstvima rada pa ga možemo smatrati najvećim industrijalcem toga vremena. Pietro Marchesi bio je i umjetnik: autor je kazališne scene za operu “Istarska svadba” Antonia Smareglie.
Grb obitelji Querini bio je zabranjen
Plemićka obitelji Querini došla je dijelom iz Rima, dijelom iz Torcella, a Vodnjanu je dala čak tri podestata. Obiteljski im se grb smjestio na pročelju zgrade u Ulici Forno Grande broj 53 i nestrpljivo čeka ispričati vam svoju uzbudljivu prošlost. Jer grb ove obitelji najprije je bio zabranjen, a potom promijenjen.
U početku je ovaj grb karakterizirao zaštitni znak obitelji: jedno polje prepolovljeno na dva dijela, plavo i crveno, s tri zlatne zvijezde na plavom. No obitelj Querini se upustila u urotu s obitelji Tiepolo, a posljedica je bila da su obje obitelji javnim dekretom zauvijek izbačene iz Mletačke Republike i natjerane da napuste svoje grbove. Fantino Querini je tada preuzeo grb obitelji Morosini s majčine strane. Plavoj je traci dodao tri ljiljana, kao sjećanje na zadnju dužnost veleposlanika koju je obavljao u Francuskoj.

Grb obitelji Querini. Fotografija: Danilo Dragosavac
Grb na kojem je truba
Obzirom da i samo ime obitelji Tromba na talijanskom znači truba, jasno vam je da ćete tražiti grb kojeg krasi instrument. Naći ćete ga u Trgovačkoj ulici, na glavnom ulazu zgrade s brojem 94.
Za pojedine članove obitelji Tromba navodi se da su bili među onima koji su sastavili tekst Vodnjanskog statuta iz 1492. godine.
Grb obitelji Bon
Mišljenja povjesničara o porijeklu obitelji Bon se razlikuju: jedni smatraju da potječe iz Rima, a drugi misle da dolazi iz Bologne. Govori se da je bilo ukupno 16 grana, no nije isključeno da te grane, koje se međusobno razlikuju po nadimcima (što je uostalom uobičajeno još dandanas u Vodnjanu), zapravo potječu od raznih obiteljskih zajednica. Dovoljno je prisjetiti se, primjerice, da je Alvise iz Fornase 1381. godine postao plemić i tada uzeo oružje i prezime Bon. Obitelj je dala mnoge istaknute osobe poput Buona iz Malmocca, koji je 828. godine ukrao tijelo sv. Marka iz Aleksandrije u Egiptu i donio ga u Veneciju te Francesca Bona, prvog venecijanskog gradonačelnika.
Grb obitelji Bon možete vidjeti na zgradi u Ulici sv. Katarine 13. Smješten je na tjemenom kamenu, čiji je donji dio u obliku okrenute piramide. Ispod grba se mogu pročitati, doduše malo teško, dijelovi natpisa “…D…76”.
Grb obitelji Rotta
Obitelj Rotta vjerojatno potječe iz Bergama, a prema nekim povjesničarima, porijeklo prezimena je drevno i čini se da ima poveznice s longobardskim izrazom Rot Har (crvenokosi). Na longobardsku ikonografiju navodi i simbol kotača, prisutan u svim grbovima obitelji. Grb Rottinih je horizontalno podijeljen u dva dijela: u crvenom dijelu donosi srebrni kotač, dok je u donjem srebrnom dijelu brdo s tri zelena vrha.
U Vodnjanu se grb Rottinih nalazi pored prozora prvog kata kuće na uglu ulice Portarol, s one strane koja gleda na palaču Bettica. Lako ćete uočiti kotač s pet zraka.
Tajanstveni grb obitelji vodnjanskih postolara: nož i govedo
Postolari su u svoje zlatno doba bili “vladari” Vodnjana. Točnije, vladali su Trgovačkom ulicom, koja je vrvjela njihovim radionicama. O njihovom se grbu danas malo zna, a možete ga vidjeti u ulici Forno Grande, na fasadi zgrade s kućnim brojem 68.
Grb vodnjanskih postolara prikazuje dvije figure, alat i govedo, datum “1549.” te natpis “Ṁ.MARTIN F.Ṁ.L.C”.
Istraživanja su pokazala da je alat prikazan iznad natpisa sličan jednom od alata na naslovnici “Statuta Bratovštine postolara iz Udina” iz 1509. g., kao i alatu na drevnom pečatu postolarskog obrta iz Venecije. Radi se o nožu savijene oštrice, vrsti noža za kožu koji se upotrebljavao u srednjem vijeku. Ispod datuma se nalazi figura goveda koja bi mogla simbolizirati najvažniji materijal postolarskog obrta, dakle, kožu. Stoga se vjeruje da je on na neki način povezan s postolarskim obrtom u Vodnjanu i sa spisima često spominjanog obrtnika majstora Martina.

Nekim vodnjanskim grbovima, npr. ovom, podrijetlo i dalje nije poznato. Fotografija: D. Dragosavac

Još jedan nepoznati grb u Vodnjanu. Fotografija: Danilo Dragosavac
Grb obitelji Verla
Grb plemićke obitelji Verla iz Vincenze navodi daleku 1609. godinu, a nalazi se na pročelju zgrade u Ulici 16. januara broj 33. Car Oton IV. je ovoj obitelji 12. listopada 1210. godine dao privilegij, zbog kojeg su u narednim stoljećima njeni članovi sjedili u vijeću plemića Vincenze. Dobili su feude i dičili se grofovskom titulom, a važnost ove obitelji nije izblijedjela ni u Vodnjanu.
Zbog Malteških vitezova prošetajte do crkve sv. Madone Traverse
Zadnji grb koji predstavljamo namamit će vas da prošećete malo izvan Vodnjana, do crkve sv. Madone Traverse. Pripada religioznom redu Malteških vitezova, kojeg je već 1113. godine priznao papa Pasquale II., a čija je povijest vezana uz Križarske ratove. U Jeruzalemu su podigli crkvu, samostan i bolnicu, gdje su se pod zaštitom sv. Ivana Krstitelja smjestili hodočasnici u Svetu zemlju. Nakon poraza od Napoleona i gubitka otoka Malte, red se 1834. godine seli u Rim.

Crkva Madone od Traverse. Fotografija: TZ grada Vodnjana
Grb ćete pronaći na vanjskom zapadnom zidu crkve. Ovalnog je oblika, a ukrašava ga pet cvjetova i perli. Na grbu se može pročitati tekst “DIVINA PROVIDENTIA ERETUS R.P. FRANS ZACHARIA GVARDUS M.C. HUNC AMPLIAVIT CONVENTUM ET IN MELIOREM FORMAM REDVXITA DIG. A.D. MDCCL.”
Crkvu sv. Madone Traverse krasi još jedan grb, za koji nije utvrđeno kome pripada. U kvadratnom okviru nalazi se stilizirano lišće, prečka te, pretpostavlja se, dva goluba i glava anđela pri vrhu u samom centru. Grb se nalazi iznad nadgrobne ploče Reda Malteških vitezova, na vanjskom (zapadnom) zidu sakristije crkve.
Zaklada Ars et Labor: obnova vodnjanskih grbova
Zaklada Ars et Labor prepoznala je važnost očuvanja grbova kao neprocjenjivih artefakata i uključila se u plemeniti zadatak obnove i zaštite te kulturne baštine. U suradnji sa stručnjacima i umjetnicima uspješno je obnovila devet grbova. Godine 2021. godine obnovili su tri obiteljska grba koji krase pročelja obiteljskih kuća u ulici Pian te u Dolinskoj ulici. Godine 2022. obnovili su grbove u ulicama 16. Januara, Forno Grande, ulici Paolo Veneziano, te Palaču Bettica i grb na grobu obitelji Marchesi.
Zaklada Ars et Labor aktivno uključuje lokalnu zajednicu u svoje projekte obnove, kroz radionice, izložbe i obrazovne programe te podiže svijest o važnosti očuvanja kulturne baštine. Suradnjom sa školama, sveučilištima i povijesnim društvima, zaklada potiče istraživanje i interes te inspirira novu generaciju čuvara kulturnog nasljeđa regije.
Znate li da u Vodnjanu možete tražiti i murale?
Izvori: Monografija grada Vodnjana,
istraživački rad profesora Giovannija Radossija
“Grbovi rektora i plemićkih obitelji istarskog Vodnjana”
PR objava