Pompeji: idemo u goste u stari Rim
Zamislite bogati grad ispod 6 metara visokog sloja pepela i vulkanskog kamenja. Stoljećima je ležao skriven i zaboravljen, sve dok nije slučajno otkriven u 16. stoljeću. Pompeji su najpoznatije arheološko nalazište na svijetu jer u njima dobivate uvid u zaustavljeni život rimskog grada iz 1. stoljeća. Velika erupcija Vezuva se dogodila prije nešto manje od 2000 godina.
U Pompeje dolazimo prilikom povratka s road tripa kamperom po Siciliji. Ako želite sami organizirati izlet u Pompeje iz Napulja, više informacija saznajte ovdje!
Ukratko o prošlosti Pompeja
Prvo naselje je na ovom mjestu stvoreno u 8. stoljeću prije Krista. Kao vlasnici su se redali Grci, Feničani, Etruščani, pa opet Grci. Grad je postao bogata luka i oko njega su izgrađene zidine. Slijedi još burne prošlosti do trenutka kada Pompeji postaju kolonija Rimskog Carstva, a stanovnici dobivaju sva prava rimskih građana. Vjerojatno bi i budućnost Pompeja od tog trenutka bila burna, ali svaku budućnost grada zaustavlja erupcija vulkana.

Forum u Pompejima
Obilazak Pompeja
Za obilazak Pompeja trebate cijeli dan, nalazište je ogromno i jako zanimljivo. U vrijeme dok je grad bio na vrhuncu moći, brojni bogati Rimljani (a navodno i rimski car Neron) imali su u njemu svoje ville i tu su dolazili na odmor. Za obići samo jednu villu treba vam 10 do 15 minuta.
Ulaskom u stare rimske ville, kao da idete u goste u stari Rim!
Posjetit ćete i brojne javne građevine, hramove, kupališta, istražiti stare ulice i Forum. Jedna od najvažnijih vjerskih građevia u Pompejima je Apolonov hram iz 2. stoljeća prije Krista.

Jedna od villa u Pompejima
Skandalozne freske iz Pompeja
Pompeji su bili bogat grad s brojnim raskošnim javnim građevinama i bogato dekoriranim privatnim villama. Obogatili su se kroz trgovinu, većinom vinom i uljem sa Španjolskom. Bili su velika luka smještena na trgovačkom putu. Još 20. godine prije Krista Pompeji su dobili akvadukt i tekuću vodu. Procjenjuje se da je ovdje živjelo do 11.500 ljudi. Iskapanjima je nađeno 1150 tijela, što pokazuje da je većina stanovnika uspjela pobjeći iz grada za vrijeme erupcije.
Život u blizini vulkana ima i svoje prednosti. Skeniranjem tijela nađenih u Pompejima, otkriveno je da su stanovnici imali jako zdrave zube. Vjerojatno je razlog visoka razina fluora u ovom području.
Na puno zidova ćete vidjeti dobro očuvane i zanimljive freske. Neke prikazuju svakodnevni život, ali brojne freske prikazuju razne erotične prizore. Kada su freske otkrivene u 18. stoljeću, prvo su izložene kao umjetnost pa skrivene od očiju javnosti kao nemoral. Čak je kralj Napulja u 19. stoljeću nakon obilaska Pompeja naredio da se mnoga djela zatvore u tajnu prostoriju.
Na nekim ćete zidovima vidjeti grafite i dobiti jedinstvenu priliku da pročitate privatne poruke starih Rimljana. Uz privatne poruke tu su i grafiti koji najavljuju neki događaj, izbore ili borbu gladijatora.
U jednoj taverni stoji grafit: “Ako ćete se tući, izađite van!”.
Erupcija Vezuva koja je zatrpala grad
Velika dvodnevna erupcija 8 kilometara udaljenog vulkana Vezuva, zatrpala je cijele Pompeje 6 metara visokim slojem pepela i vulkanskog kamenja. Pretpostavlja se da se to dogodilo 24. kolovoza 79. godine i da je za uništenje grada kriv vjetar. Tko zna, da je puhao na drugu stranu, možda bi Pompeji izbjegli ovu sudbinu. Erupcija je bila tako jaka da je odmaknula grad od mora! Saznajte brojne zanimljivosti o Vezuvu!
Zatrpani grad su napali pljačkaši i uzeli sve dragocjenosti do kojih se moglo doći. Gornji dijelovi građevina tada su još virili iz pepela, a naknadne erupcije Vezuva skroz su ga skrile. I život piše priče, Pompeji su zaboravljeni…
Veliko (i slučajno) otkriće Pompeja dogodilo se krajem 16. stoljeća. Radovi na iskopavanju grada su počeli u 18. stoljeću.

Javni toaleti u Pompejima
U 19. stoljeću je talijanski arhitekt Giuseppe Fiorelli došao na ideju da gipsom popuni praznine u okamenjenom pepelu, u kojima su prije bila tijela ljudi.
Stvoreno je više od 1000 gipsanih odljevaka šupljina u obliku ljudskih tijela. Možete vidjeti cijele obitelji, a i ljude koji su umrli zagrljeni.
Pompeji: vlasnik najstarijeg amfiteatra na svijetu
Bogati stanovnici Pompeja su jako voljeli gladijatorske borbe. Često su se održavale, s pauzama u najhladnijim danima zime i najtoplijim danima ljeta. Amfiteatar je na tri etaže mogao primiti čak 20.000 gledatelja. Znate li koliko je ljudi mogla primiti Arena u Puli?
Pretpostavlja se da je amfiteatar u Pompejima bio model po kojem su građeni svi ostali rimski amfiteatri. Izgrađen je od kamena u 1. stoljeću prije Krista i vjeruje se da je to najstariji postojeći amfiteatar iz antičkog Rima. Amfiteatri stariji od njega bili su drveni, dakle nema ih više. Kroz godinu se u amfiteatru odvijaju brojna događanja. Pink Floyd je 1972. godine ovdje snimio album Live at Pompeii.
Opasno vrijeme za Pompeje
Kada nešto što je dugo bilo zakopano iskopate, izložite zraku i vremenskim nepogodama to počne propadati. Danas su sredstva usmjerena očuvanju iskopanog grada od propadanja, a ne daljnjem iskapanju. Pompeji su nastradali i nestručnim iskapanjima, bili su žrtve vandala, ali i prevelikog broja turista u novijoj povijesti.
Vezuv erupcijom nije zatrpao samo Pompeje nego i nekoliko susjednih gradova. Možete posjetiti i Herculaneum, grad u kojem su ostali sačuvani i brojni drveni objekti.
Pompeji su danas pod zaštitom UNESCO-a i jedna su najpopularnijih turističkih atrakcija u Italiji. Znate li da se u Italiji, točnije na Siciliji nalazi i najpoznatije arheološko nalazište hramova iz Velike Grčke? Idemo u Agrigento.