Plaža s jelenima: otok Badija kraj Korčule
Koliko znate plaža na svijetu na kojima vam društvo prave životinje? Na plaži na Arubi kraj vas šetaju plamenci, na Bahamima plivate u moru kraj preslatkih svinjica. U Meksiku ronite pokraj velikih morskih kornjača dok na nekim od tajlandskih plaža čuvate stvari od neustrašivih majmunčića. A u Hrvatskoj? Na otoku Badija nalazi se plaža s jelenima…
Kako doći na otok Badiju?
Najlakši način za doći na Badiju je taksi brodom iz Korčule ili Lumbarde. Taksiji voze u sezoni svakih pola sata, kupujete povratnu kartu i jednostavno ulazite u taksi kada vam odgovara vrijeme za povratak.
Badija je najveći od 19 otočića korčulanskog arhipelaga. S dnevnom kartom možete u jednom danu taksi brodom napraviti neku vrstu Hop-on, Hop-off ture pa obići nekoliko otoka. Najčešće se uz Badiju posjećuje otočić Vrnik poznat po vrhunskom kamenu i prekrasnim plažama.
Zanimljivost: Otočić je otok manji od 1 km2. Badija ima površinu 0,97 km2, što ju čini najvećim otočićem u Hrvatskoj.

Taksi brod na Lumbardi
Otok Badija kraj Korčule
Badiju ćete među drugim otocima prepoznati po franjevačkom samostanu, kojeg iz daljine vidite s broda.

Pogled iz broda na franjevački samostan na Badiji i Pelješac u daljini
Čim se približite obali vidjet ćete svoj jedinstven svečani jelenski odbor za doček! Možete li zamisliti reakciju svih putnika na brodu, a posebno djece?
Plaža s jelenima kraj Korčule
Jeleni se okupljaju kod mjesta gdje putnici izlaze iz broda. Znaju da će odmah od novopridošlica izvući hrpu poslastica, pa čak i hrane koja je namjenjena ljudima. Pripazite da vam ipak ostane nešto hrane, jer na ovom otočiću nema trgovine.
Jeleni su jako pitomi i naviknuti na ljude i da ih se hrani. Na trenutke su preslobodni pa ako vide da ste šuškali nečim u torbi i ostavili ju otvorenu, jednostavno će gurnuti glavu unutra. Prići će vam skroz blizu, više njih u isto vrijeme ako držite hranu. Vi ćete tada vjerojatno početi hodati unazad…

Unatoč tome što prilaze ljudima, jeleni ne vole da ih se dira i brzo će se odmaknuti ako pokušate.
Odmah desno od mjesta gdje ste izašli iz broda je restoran, iz kojeg sve ostatke voća i povrća dobiju jeleni. Prilično smo uvjereni da ove životinje nisu gladne, samo uživaju u čašćenju.
Posebno je iskustvo šetati među jelenima i dolaziti s njima u kontakt, a da oni nisu iza ograde. Mi smo im ponijeli salatu, jabuke i mrkve.
Sigurno se, kao i ja, pitate odakle jeleni na otoku? Mogu li jeleni uopće preplivati more?!! Radi se o jelenima lopatarima koji su potomci dva para jelena doveženih na Badiju 1958. godine. Doputovali su brodom s Brijuna.
Plaže na Badiji
Plaža na kojoj se jeleni u najvećem broju okupljaju, je betonska. Ovdje se zadržavaju jer im je tu sa svakim novim taksi brodom serviran švedski stol… Slobodno se kreću po cijelom otoku, ali mi smo ih samo ovdje vidjeli. Plaža s jelenima nije jedina plaža na otočiću. Ako odlučite prošetati stazom kraj mora, otkrit ćete nekoliko prekrasnih uvala s kamenčićima kao i brojne stijene. Djeci ponesite papuče za vodu pa ne morate razmišljati o ježevima.
Staza oko cijelog otoka duga je nešto manje od 5 kilometara. Do prve uvale treba 10-tak minuta hoda. Kako tamo nije bilo jelena, mojoj se kćeri ispunila želja da se vratimo na prvu plažu. 🙂
Otok je prekriven makijom i šumom čempresa i bora pa hladovinu možete pronaći iznad većine plaža.
Zanimljivost: na Badiji je u 14. stoljeću živio pustinjak. I danas se u unutrašnjosti otoka mogu vidjeti ostaci crkvice i stambenog prostora, gdje je boravio i živio po načelu moli i radi. Znate li da je jedan pustinjak živio i u špilji na Plitvičkim jezerima?

Jedna od plaža na Badiji
Zanimljivosti o samostanu na Badiji
U 16. stoljeću turska mornarica je opsjedala Korčulu. Franjevci su, zajedno s vjernicima, molili za zaštitu od neprijatelja pred ikonom Bogorodice. Zaštita je stigla u obliku orkanske bura koja je uništila turske galije, a Korčula je spašena.
Badija je postala svetište. U spomen na ovaj događaj, svake se godine 2. kolovoza u procesiji brodicom nosi Gospina slika od Korčule do crkve na Badiji. Hodočasnici tada dolaze na otok čamcima, iz svih okolnih mjesta.
Otok Badija nosi ime po samostanu. Naziv dolazi od latinske riječi abbatia, a znači opatija odnosno samostan. Gradnja franjevačkog samostana na Badiji počela je krajem 15. stoljeća. U jednom se periodu u sklopu samostana nalazila Klasična gimnazija pa osnovna škola i sirotište. Nakon Drugog svjetskog rata ovdje je bila smještena vojska, a kasnije i zatvor.
Od 2003. godine Badija ponovno pripada franjevcima. Samostan je obnovljen 2016. godine.