Planirate putovanje u Rim? Evo par korisnih informacija!
Ako planirate putovanje u Rim, na pravom ste mjestu! S prijateljicom sam obišla vječni grad u studenom 2021. godine, a u prvom putopisu saznajte korisne informacije o aerodromu Fiumicino, prijevozu od aerodroma do grada, javnom prijevozu i snalaženju u Rimu. Također, predložit ću vam provjereno odličan način obilaska Rima, za sve koji u njega dolaze prvi put!
Odakle mi u Rimu??? Dobitnom se pokazala kombinacija jeftinih letova Ryanairom iz Zagreba i vrlo jaka potreba da se prijateljica i ja napokon maknemo od ustaljenih dnevnih obaveza: posao, kuća, svaka ima troje djece (ovaj je detalj u doba korone bio posebno izazovan jer je svako malo neko dijete u izolaciji…). Ne znam sjećete li se, već smo imale jedan ovakav super “bijeg” ove godine, kada smo išle na road trip po sjevernoj Istri. Naših je šestero djece uživalo s tatama.

Osjećaj je u Rimu kao da ste se vratili u vrijeme prije korone. Svaki dio centra grada je prepun ljudi.
Ako planirate putovanje u Rim, počnite se pripremati barem tjedan dana prije puta. Odlučite koje atrakcije želite posjetiti jer se za brojne ulaznice moraju unaprijed kupiti online (i nekoliko dana prije dolaska). Za atrakcije za koje se ne naplaćuje ulaz, uglavnom je potrebno unaprijed rezervirati termin ulaska.

Red za ulazak u Pantheon.
Aerodrom Fiumicino u Rimu i prijevoz do centra grada
Rim ima dva aerodroma, Ciampino i Fiumicino. Mi smo iz Zagreba Ryanairom sletjele na Fiumicino, tako divno lociran blizu mora, da smo uživale u pogledu kroz prozor pri slijetanju. Dolazni let je bio popunjen do zadnjeg mjesta!

Pogled pri slijetanju na aerodrom Fiumicino.
Izlazni terminal aerodroma Fiumicino je kratak i brzo ćete izaći van. U veličinu aerodroma smo se uvjerile pri povratku u Zagreb, kada je bilo jasno zašto preporučuju dolazak na aerodrom 2,5 sata prije leta. Avion nam je kretao s jednog od najdaljih terminala i trebalo nam je skoro sat vremena da do njega dođemo. Za mirniji put avionom, evo i par savjeta o letenju i proceduri na aerodromima.
Kako doći od aerodroma Fiumicino do Rima i nazad:
- Shuttle bus: Mi smo ga odabrale za dolazak od aerodroma do grada. Karte smo kupile preko aplikacije GetYourGuide, za 7 eura po osobi u jednom smjeru. Aplikacija nudi i neke druge načine prijevoza do grada. Shuttle bus stoji među drugim busevima ispred aerodroma, na peronu označenom s GetYourGuide oznakom. Vozi do Vatikana i glavnog kolodvora Termini u Rimu. U busu smo se prvi put susrele s kaotičnim prometom u Rimu, te nam je za doći do centra grada trebalo skoro sat i pol, uz često stajanje u koloni. To nam nije bio problem obzirom da smo tek stizale, ali mislim da nije dobar izbor ako trebate na vrijeme doći na aerodrom i uhvatiti let.
- Autobus: Autobusne stanice su odmah kad izađete s aerodroma. Redovne linije autobusa voze u razne dijelove grade.
- Vlak: Postoji linija nazvana Leonardo Express, što je vlak koji vozi s glavnog kolodvora Termini do unutrašnjosti aerodroma Fiumicino i nazad. Brza linija ovog vlaka će vas do aerodroma dovesti za 32 minute, a vlakovi kreću svakih 15 minuta. Ovo je najelegantniji način dolaska do grada ili aerodroma jer ćete izbjeći čest prometni kolaps na ulicama Rima. Vlak smo koristile u povratku kući, tj. za dolazak na aerodrom. Karta je bila 14 eura po osobi.
- Taksi: cijene kreću od 40 eura po vožnji.

Vlak Leonardo Express
Savjeti kod putovanja u Rim: znate li prijeći cestu???
Vjerojatno ćete u Rimu barem jednom pomisliti na nešto od ovoga:
“Kako ovdje živ prijeći cestu???”
“Zašto svi voze kao luđaci?”
“Primjećujem li samo ja da je većina auta izgrebana???”
“Pa ovi su parkirani auti udaljeni manje od 10 cm!”
“Vidi, još jedan mali autić se ugurao na najmanje moguće mjesto, koje nije parkirno mjesto!”
“Na ovoj velikoj cesti uopće nema prometnih traka, a auti malo voze u dvije, malo u četiri trake!”
“Onaj motorista će sigurno poginuti!“
Moguće je da bi izveli zaključak: “Nikada neću voziti auto u Rimu!“. Ne bi ni ja.
Dobro je znati kako prijeći cestu u Rimu! Ne mislim na semafore naravno, koji čak i za pješake imaju žuto svjetlo i odbrojavanje do paljenja crvenog. Mislim na obični pješački prijelaz. Rimski stil prelaženja ceste po uputama našeg vodiča izgleda nekako ovako: pogledaj desno i ako auto koji juri prema tebi nije preblizu, kreni. Ne oklijevaj! Ako usporiš, auto će ubrzati i proći ispred tebe. Dok sam pratila vodiča u par navrata preko ceste, došlo mi je da zatvorim oči da ne vidim silne aute koji jure prema nama! Naglo bi se zaustavili jedva pola metra od nas.
Ući ćete u štos ako ste par dana u Rimu, pa ćete i vi odvažno zaustavljati promet rukom i mrkim pogledom oči u oči s vozačem.

Na brojnim ulicama centra grada zapravo hodate po cesti.
Javni prijevoz u Rimu: Metro, bus i tramvaj
Rimski metro nije ni najmanje kompliciran. Tu su tri linije, A, B i C, koje ne pokrivaju cijeli grad, već njegov središnji dio. Linija C se velikim dijelom obnavlja i neki dijelovi trenutno ne prometuju (npr. u rekonstrukciji je dio kod Koloseuma). Ulaznice kupujete kovanicama ili karticom na automatima, na ulasku u metro. Cijena jedne vožnje u trajanju do 100 minuta je 1,5 euro.
U samom je metrou, uz naziv svake stanice napisana i glavna turistička atrakcija u blizini, pa se stvarno možete lako snaći gdje izaći. Spiker u vlaku govori talijanski i engleski.

Metro stanica
Javni prijevoz u Rimu se odvija i gradskim autobusima i tramvajima. Više o njima saznajte ovdje.
Električni romobili u Rimu
Ako želite malo začiniti putovanje u Rim, provozajte se bar malo električnim romobilom po gradu! Zanimljiv su i brz način prijevoza po gradu, a koriste ih i lokalci i turisti (OK, turisti vjerojatno malo više…).
Romobile ćete naći po svuda na ulicama, često parkirane tako da blokiraju prolaz. Za koristiti ih trebate skinuti aplikaciju u kojoj vidite lokacije svih slobodnih romobila u blizini. Romobil otključavate skeniranjem QR koda mobitelom. Početak korištenja se naplaćuje 1 euro, a vožnja 30 centi po minuti korištenja. Postoje razni romobili po gradu pa cijene mogu malo varirati.

Vodite računa da romobilom često vozite po cesti zajedno s autima!
Vidjele smo i brojne Hop-on, hop-off buseve, a i po ulicama ih nude brojni preprodavači. Takvim sam se busom vozila u Briselu, gdje smo ostali samo dva dana pa se isplatilo ubrzati si prijevoz od jedne do druge atrakcije. U Rimu smo bile četiri dana, a uz povremenu upotrebu metroa, većinom smo hodale. Obujete najudobnije cipele ili tenisice za Rim!
Kako se snaći na glavnom kolodvoru Termini u Rimu
- Na velikim ekranima u javnom dijelu kolodvora, provjerite na kojem peronu stoji vaš vlak. Sve pruge završavaju slijepo na kolodvoru i svi su peroni poredani paralelno jedan uz drugi, s jasnim oznakama broja perona.
- Kartu za vlak možete kupiti unaprijed online, na šalteru ili na automatima za gotovinu ili karticom.
- Kako bi pristupili vlaku, morate skenirati kartu.
- Vlakovi su poredani u nizu na peronu. Kada nađete svoj peron, prošetajte do najdaljeg vlaka jer će taj prvi krenuti.
Ovo vam je prvo putovanje u Rim? Prijavite se za besplatni obilazak grada!
Nama se kao najbolji način upoznavanja grada, opet pokazao obilazak s vodičem u obliku besplatne ture. Takve smo ture raznih tematika birali i Napulju, Amsterdamu ili npr. Sarajevu. Tura nije zapravo besplatna, već vodiči rade za napojnice, a kako bi ih dobili što više, jako se trude. Ovo je dobar način upoznavanja grada u kojem ste prvi put.
U Rimu smo bile na tri ovakve ture na engleskom jeziku, a na dvije smo bile same s vodičem. Kao da imamo našeg privatnog lokalca koji nas je uputio u brojne tajne i zanimljivosti Rima! Ako ste zainteresirani za ovakav obilazak Rima, evo linka.

Fontana di Trevi
Što kada pada kiša u Rimu???
Kiša, Rim i metereolozi često ne idu ruku pod ruku, tj. često neće pasti ni kap od najavljene kiše. Ne znam zašto je to tako, ali nama je od tri dana najavljenog općeg potopa, kiša padala jedno popodne. I vodič je rekao da je prognoza uglavnom kriva i da se lokalci oslanjaju na dobar stari pogled kroz prozor…
Ako vam ipak počne padati kiša, vjerujte, ispadat će se temeljito. Kako je Rim grad na brežuljcima, s njih će se voda slijevati u potocima, koji kod jače kiše izgledaju kao prave bujice. Za kišne dane unaprijed rezervirajte ulaznice za obilaske atrakcija na zatvorenom.
Zanimljivost: Putovanje u Rim može biti baš zanimljivo iskustvo, čak i ako samo dobro gledate oko sebe! Na primjer, čim počne padati kiša, po svuda se pojave prodavači kišobrana! Kao da su u niskom startu jedva dočekali prvu kap. Cjenkanje je kod ovakvog uličnog šopinga obavezno.
Putovanje u Rim se nikako ne može opisati jednim putopisom. Stoga ću vam u sljedećim putopisima reći što morate jesti u Rimu, gdje piti (!), brojne zanimljivosti o Rimu, saznat ćete više o trgovima u Rimu, glavnim rimskim atrakcijama, što se plaća, a što je besplatno za posjetiti. Naravno, reći ću vam i savjete o obilasku Vatikana. 😉
Zanima li vas možda kako iz Napulja najlakše doći do vulkana Vezuva i Pompeja??? Ako da, klik ovdje!