Plan puta kamperom po južnoj Italiji i Siciliji
U ljeto 2020. godine kamperom smo putovali 21 dan po južnoj Italiji i Siciliji. Obzirom na velik broj pitanja o organizaciji našeg putovanja, pravim članak s informacijama o putu. Navest ću i mjesta koja smo na putu posjetili, uz linkove na naše članke o zanimljivijim mjestima.
Kamper: naš dom za 21 dan putovanja
Kamper smo unajmili u Rijeci. Cijena najma za tri tjedna bila je 17.000 kuna. Mi često putujemo kamperom na dalekim putovanjima, a ovo je prvi put da krećemo kamperom iz Hrvatske. Kamper je bio dobro opremljen i čist, sa svom dodatnom opremom, uključujući i potpuni set za roštilj te stol, stolice i suncobran za van.
Prije puta smo imali okvirni plan što ćemo posjetiti, a mijenjali smo ga za vrijeme puta. Prednost putovanja kamperom je upravo ta što možete lako promijeniti plan puta. Neka mjesta nam nisu bila dovoljno zanimljiva, a druga su opet bila prezanimljiva. Obzirom da putujemo s dvoje djece i bakom, pazili smo da uz obilaske imamo i dosta vremena za provesti laganini, tj. bar dio dana na plaži. 🙂
Kako naći besplatan parking za kamper
Kada putujete kamperom ne morate svaku noć provesti u kampu. Postoje brojna odmarališta i parkinzi, uz autocestu ili u samim mjestima, gdje se možete besplatno parkirati i prenoćiti. U traženju takvih mjesta pomogla nam je mobilna aplikacija Park4night, koju smo slučajno pronašli i koristili cijelo vrijeme putovanja. Naravno, spavali smo i u kampovima, a odabirali smo ih za vrijeme samog puta.
U nekim smo kampovima koristili opciju dnevnog parkinga bez noćenja. Cijena toga je u prosjeku bila 20-tak eura, a možete koristiti sanitarni čvor, vodu, struju i provesti dan na plaži od kampa. Ispada jeftinije nego ostaviti kamper na nekom od parkinga.
Putovanje kamperom po Italiji: mjesta koja smo posjetili
San Marino – Parkirali smo na parkingu ispod žičare koja vodi do grada. Za obilazak grada je potrebno 2-3 sata, a jako podsjeća na stare dalmatinske gradove. Djecu je oduševio Muzej vampira.

San Marino
Rimini – Cijeli dan smo proveli na pješčanoj plaži koja je duga oko 20 kilometara. Predvečer smo prošetali po Rimniju. Spavali smo na parkingu (u kamperu 🙂 ) uz benzinsku postaju na autocesti.

Glavni trg u Riminiju
Kamperom po Italiji: NP Gargano
U Nacionalnom parku Gargano smo kampirali četiri noći u dva kampa. Jedno je od najljepših mjesta na ovome putovanju. Tu su kilometri i kilometri raznovrsnih plaža, a resorti su uklopljeni u krajolik. More je kristalno čisto, a plaže su toliko dugačke da nikada nije gužva.

Paža u kampu u NP Gargano
Vieste – Šetali smo gradom na liticima cijelo popodne. Krajolik je ovdje baš spektakularan.

Vieste
Rodi Garganico – U grad smo stigli navečer jer sljedeće jutro iz njega idemo na cjelodnevni izlet brodom. Obići ćemo poluotok na kojem je Nacionalni park Gargano. Iznenadili smo se otkrivši da u gradu nigdje ne možemo ostaviti kamper. Na kraju smo kampirali u Villaggio Hotel Ripa, kampu kojeg smo našli slučajno (tj. vidjeli smo tablu uz cestu). Kamp nam se svidio pa smo u njemu ostali dva dana.
Iz kampa su nas ujutro za 20 eura odvezli u Rodi Garganico, gdje smo si uplatitli izlet brodom. Na izlet se može ići i iz Viestea, ali cijena je veća i vidi se manji dio obale. Na kraju dana nas je dočekao prijevoz do kampa.

Izlet brodom u NP Gargano

Izlet brodom u NP Gargano
Foresta Umbra (Sjenovita šuma u NP Gargano): Kada šetaš prekrasnom šumom, mora te uhvatiti jedina kiša u 21 dan putovanja. Ova je šuma pravi raj za ljubitelje prirode.

Sjenovita šuma u NP Gargano
Monte Sant Angelo – utvrđeni grad u srcu poluotoka i zadnje što smo obišli u pet dana u NP Gargano.

Monte Sant Angelo
Kamperom po južnoj Italiji
Alberobello – jedno od najljepših mjesta koje smo posjetili na ovom putovanju
Ostuni – Cijelo popodne šetamo uskim ulicama utvrđenog grada, jako je lijep i treba ga posjetiti. Zovu ga i Bijeli grad.

Ostuni u Italiji

Ostuni
Zaljev Torre dell Orso – Naša baza za sljedeća tri dana. Obala je prekrasna, ali stjenovita i nije prilagođena djeci kao obala u Garganu. Tu je nekoliko pješčanih plaža, a na njima je bila velika gužva.

Torre del Orso

Torre del Orso

Torre del Orso
Lecce – Malo veći grad kojeg obilazimo. U njemu se nalazi rimski amfiteatar, a centar je pun palača.

Grad Lecce u Italiji
Matera – fantastično mjesto u kojem ljudi i dalje žive u špiljama.
Kamperom po Calabriji
Tropea u Calabriji – Ovo je trebao biti jednodnevni izlet, ali su nas grad i plaža toliko oduševili da ostajemo dva i pol dana. More je čisto, na plaži sitni bijeli šljunak, a svi suncobrani su razmaknuti bar 2 metra (na fotki djeluju nagurano, ali nisu). Ponos Calabrije je i ljubičasti luk koji je na većini suvenira.

Tropea u Calabriji

Slavni luk iz Calabrije
Cjelodnevni izlet brodom na Eolske otoke – Djeca su ostala s bakom na plaži u Tropeji, a mi idemo brodom do Eolskih otoka. Na jednom od njih se nalazi vulkan Stromboli, jedini vulkan u Europi na kojem se gotovo konstantno može vidjeti istjecanje lave. Na izletu se obilazi više otoka, brodom i pješice. Na jednom od njih se kupamo na plaži s crnim pijeskom.
Kada se smračilo, isplovljavamo gledati erupcije vulkana Stromboli. U nepravilnim razmacima su, otprilike svakih 15-tak minuta. Na brodu smo, mrak je, gledamo kako iz vulkana kao veliki gejzir u visinu ide vrela lava. Ovo je jedan od najveličanstvenijih prizora koje sam vidio. Noćne mi fotke nisu baš dobre pa evo jedna s Pixabaya. Usput, znate li koji je najpoznatiji vulkan na svijetu?

Vulkan Stromboli
Capo Vaticano – Provodimo dan na prekrasnoj plaži na obali Calabrije. Do nje se isplatilo spuštati 15 minuta niz liticu.

Capo Vaticano
Scilla – Za oproštaj od Calabrije odlazimo u šetnju i na večeru do slikovitog mjesta Scilla. Ovdje je po grčkoj mitologiji živjelo morsko čudovište. Kamper smo parkirali na parkingu u gradu.

Scilla u Italiji
Kamperom po Siciliji
Trajekt iz Messine za Siciliju vozi stalno. Kreće čim se napuni, a plovidba traje 15-tak minuta. Preporuka je kupiti online kartu unaprijed. Mi smo za kamper i pet osoba platili trajekt 48 eura.
Taormina – grad koji je turistička atrakcija od 19. stoljeća. Nama je, uz Palermo, bila najljepše mjesto na Siciliji.
Izlet na Etnu – idemo s agencijom na poludnevni izlet na Etnu.

Etna
Sirakuza – Obišli smo prvo grad pa jedno od poznatijih arheoloških nalazišta u Italiji.

Sirakuza

Amfiteatar u Sirakuzi
Spavamo u ovom kampu i ujutro se kupamo na pješčanoj plaži koja mu pripada.
Modica – Grad je jedno od četiri barokna mjesta na Siciliji pod zaštitom UNESCO-a. Jako je lijep, po malo ruševan, što mu daje dodatni šarm pogotovo kad padne mrak. Ali nakon Matere i Alberobella nije na nas ostavio “wooow” efekt. Navečer krećemo prema Agrigentu gdje noćimo u kamperu parkirani u nekom selu uz cestu.

Modica
Agrigento – Dok obilazimo nalazište Agrigento, najveće grčke hramove smještene izvan Grčke, kamper smo ostavili na parkingu po cijeni 20 eura za cijeli dan. Na parkingu ima i struja za kamper.
Turske stube – posjetili smo pravo čudo prirode nestvarne bijele boje.
San Vito Lo Capo – po mnogima najljepša plaža na Siciliji.
Palermo – obišli smo i neslužbeni glavni grad Sicilije.
Kamperom sa Sicilije prema Hrvatskoj
Na putu sa Sicilije prema Hrvatskoj stajemo nakon 10 sati vožnje pred Pompejima, jednom od najpoznatijih arheoloških nalazišta na svijetu.
Bolja bi varijanta bila da smo iz Palerma išli trajektom do Napulja, stigli bi za 10 sati trajektom. Cijena trajekta Palermo-Napulj za nas 5 i kamper bi bila 200 eura. Taj trajekt plovi jednom dnevno svaki dan s polaskom u 20h, a u Napulj stiže u 5:30 ujutro. Ispadne jeftinije nego što smo platili gorivo za kamper i trajekt Messina-kopno, plus ne vozite nego se odmarate…
Slijedi vožnja prema Rijeci uz odmaranje po potrebi…
Fotografije: Maja i Nikola