Petra u Jordanu, grad zaboravljen 600 godina
Prvo čega se sjetim kad pomislim na Petru u Jordanu je Indiana Jones na konju… Jaše kanjonom prema prekrasnom skrivenom hramu, isklesanom u stijeni. No što je zapravo Petra i zašto je tako dobro skrivena od pogleda znatiželjnika?
Petra se spominje i u Bibliji, pod nazivom Sela, prevedeno sa hebrejskog to znači stijena. Arapi ju nazivaju Mojsijeva dolina.
Crveni grad Petra u Jordanu
Jedan od najfascinantnijih spomenika starog svijeta upravo su ruševine Petre u Jordanu. Crvena boja visokih stijena u koje je grad uklesan kao i uski skriveni prolazi koji vode do grada uistinu su dojmljivi.
Vrhunac svoje moći Petra je doživjela u davnom 4. stoljeću prije Krista, u vrijeme dok su njom upravljali Nabatejci. Monarhija Nabatejaca se nakon nomadskog načina života skrasila u Petri i obogatila se od trgovine.
Tada je ovdje živjelo oko 40.000 ljudi!
Petra se smjestila na sjecištu velikih trgovčkih putova od Arabije do Mezopotamije i sve do Sredozemnog mora i luka u Siriji.
Grad je napušten u 13. stoljeću i nakon toga zaboravljen među ljudima sa Zapada! Petra je ponovno otkrivena tek 1812. godine. Otkrio ju je švicarski istraživač Johann Ludwig Burkhardt.
Narod Nabatejci i zlatno doba Petre
Petra je sagrađena u riječnoj dolini koja ima oblik amfiteatra dužine 1600, a širine 800 metara.
Nabatejski su klesari bili iznimno uspješni u modeliranju gole stijene u raskošne oblike. U dolini su se nalazili brojni hramovi, slavoluci, mostovi i građevine javnog karaktera.
Dolina je u potpunosti okružena stijenama visine i do 300 metara. U tim visokim zidinama od stijena nalazile su se kuće i grobnice. Mnoge kuće u stijenama su imale velike dvorane sa stupovima i bile su ukrašene brojnim freskama.
Možete li zamisliti da je grad bio prepun zelenila? Rijeka je povremeno gradu donosila poplave iako je veći dio godine riječno korito bilo suho. I danas tu povremeno protječe potok.
Na vrhovima okolnih planina su bile utvrde iz kojih se nadziralo cijelo područje i na vrijeme uočavao dolazak neprijatelja.
Prolaz Siq
Već spomenuti dugački i uski klanac kojim se kretao Indiana Jones, naziva se Siq. Taj je veličanstveni prolaz do grada dug oko 1,2 kilometara!
Radi se o uskom koritu potoka i uskoj stazi pokraj njega oko kojih se dižu visoke stijene. Za vrijeme ljetnih oluja se brzo poveća količina vode u potoku.
Na pola puta do grada u dolini klanac naglo skreće i svi posjetitelji ostaju zapanjeni jer ugledaju prekrasan pogrebni hram Khasne, uklesan u stijeni. Najljepše ga je vidjeti u sumrak kada je pročelje hrama ružičasto i u jakom kontrastu prema tamnom klancu Siq.
Pročelje Khasnea visoko je 40 i široko 22 metra! Moguće je da je Khasne bio i grobnica.
Nevjerovatno mi je zamisliti cijelu jednu civilizaciju koja je cvjetala i dobro živjela među ovim stijenama.
Mislim da bi svatko trebao posjetiti Jordan i Petru! U stilu Indiane Jonesa na konju… Ili s vodičem na unajmljenoj devi.