Patara u Turskoj: rodno mjesto Djeda Mraza
Ljubitelji pijeska, evo nešto za vas! Znate li da se jedna od najdužih pješčanih plaža na Mediteranu smjestila u Turskoj? Duga je 18 kilometara, a široka 200 do 300 metara. Na njoj nećete naći apartmane, kuće ni nebodere, ali ćete naći veličanstvene dine, po koju morsku kornjaču i ruševine starog rimskog grada. Danas je Patara u Turskoj nacionalni park, stoga budite sigurni da je more kristalno čisto.
Po svemu sudeći Djed Mraz je Turčin. Osoba na temelju koje je stvoren njegov lik, rođena je u ovom gradu u današnjoj Turskoj.

Fotografija: Harry Luff, flckr
Najveća pješčana plaža u Turskoj
Beskrajna plaža od sitnog zlatastog pijeska na rubovima prelazi u pješčane dine. Nikada nije velika gužva, a plaža je toliko velika da se možete u potpunosti izolirati. U ponudi su razni sportovi na vodi, jahanje pokraj mora, vožnja quadovima po dinama. Ljeti se naoružajte suncobranom, kremom za sunčanje i alatom za pravljenje najljepših dvoraca od pijeska… Materijala ima dovoljno.
Znate li gdje se nalazi najveća pješčana dina u Europi?

Fotografija: Borya, flickr

Fotografija: Borya, flickr
Na dijelu plaže morske kornjače polažu jaja svake godine između svibnja i listopada. Ovdje se gnijezde i brojne ptice.
Ovi podaci, kao i činjenica da velik dio starog rimskog grada i dalje čeka da izroni iz pijeska, razlozi su zašto Patara nema velikih hotela. Vjerojatno će vam neobično izgledati što je plaža tako velika, a na njoj nema apartmana. Zabranjena je bilo kakva gradnja uz plažu. Iz okolnih sela do ovog pješčanog raja možete doći mini busevima.

Fotografija: Frefran, flickr
Djed Mraz je iz Turske
Patara je poznata kao rodno mjesto svetog Nikole, koji je kasnije u Americi populariziran kao Djed Božićnjak. Rodio se u Patari u 3. stoljeću. Većinu života proveo je u obližnjem gradu Myra kao biskup i učinio je mnoga dobra djela, a posebno se brinuo o djeci. Dosta ruševina koje danas možete vidjeti i on je vidio, šetao među njima, ali u periodu dok su bile čitave.
Patara u Turskoj: ruševine rimskog grada
U stilu Pompeja u Italiji, koje velikim dijelom i dalje skriva okamenjena lava, veći dio Patare danas skrivaju pješčane dine.
Šetate plažom, a niste ni svjesni da vam je pod nogama grad osnovan u 5. stoljeću prije Krista. Prođite kroz stara gradska vrata, trostruki lučni prolaz iz 1. stoljeća. Danas su simbol Patare.

Fotografija: Peanut99, flickr
U vrijeme vrhunca Rimskog Carstva grad je bio jedna od najvažnijih luka na Mediteranu. Svaka luka mora imati svjetionik, tako se Patarin nalazio na ulazu u luku još u 1. stoljeću. Vjeruje se da je jedan od najstarijih samostojećih svjetionika na svijetu. Sačuvano je (tj. iz pijeska iskopano) samo nekoliko od njegovih 12 metara visine. Postoji šansa da ga je uništio tsunami, a postoji i šansa da ga u budućnosti rekonstruiraju što bi bilo jako lijepo.
O važnosti Patare govori podatak da je grad posjetilo nekoliko rimskih careva, a car Hadrian je jedno vrijeme ovdje živio. U gradu su boravili i apostol Pavao i evanđelista Luka dok su putovali u Rim.
Apolonov hram u Patari je smatran za drugi najvažniji hram, nakon Apolonovog hrama u Delphima. To je razlog zašto su Pataru u prošlosti posjećivali brojni hodočasnici iz Male Azije i Grčke.

Fotografija: Luc Coekaerts, flickr
Borbe gladijatora u Patari
Po pravoj rimskoj modi, stanovnici Patare su uživali u borbama gladijatora i životinja. I danas možete sjesti na jedno od 6,000 sjedala složenih u 38 redova kazališta.

Fotografija: Borya, flickr
Patara je nakon 7. stoljeća izgubila na važnosti. Poharali su ju brojni gusarski napadi i bolesti, a pijesak je sve više zatrpavao luku. S vremenom je zatrpao i grad. Ruševne građevine koje danas možete posjetiti, u novijoj su prošlosti iskopane iz pijeska, a brojne tek čekaju da izađu na svjetlo dana.