Parlament u Budimpešti: morate ući u njega!
Vidjeli ste ga na bezbroj fotografija, svi se slikaju s njim u pozadini, a vi u njega i uđite! Unutra vas čekaju tri kilometra dugi crveni tepisi, kristalni luster od kojih 400-tinjak kila, ukrasi od čistog zlata, kao i jedna od najstarijih europskih kraljevskih kruna. Vodimo vas u parlament u Budimpešti, nekada najveći parlament na svijetu, a danas treći po veličini.
Službeni podaci kažu da ovu predivnu građevinu godišnje posjeti 700.000 posjetitelja. Zgrada je pod zaštitom UNESCO-a od 1987. godine, a službeni joj je naziv Kuća parlamenta.
Zgrada parlamenta je na najširem dijelu široka 123 metra.
Njeno krilo paralelno s Dunavom, dugačko je 271 metar.
Na četiri etaže je, s ukupnom površinom od oko 18.000 kvadratnih metara.
Jedine zgrade parlamenta veće od ove, nalaze se u Buenos Airesu i Bukureštu.
Zašto je broj 96 važan Mađarima?
Kupola parlamenta je visoka 96 metara. Jednake je visine i kupola bazilike svetog Stjepana u Budimpešti, na koju se možete i popeti. Ove su dvije građevine najviše u gradu i zabranjeno je sagraditi višu.
Broj 96 je značajan za mađarsku povijest. Kraljevina Mađarska je osnovana 896. godine, a 1896. godine proslavljeno je tisuću godina postojanja nacije.

Pročelja krasi 90 kamenih kipova, koji prikazuju velike pretke mađarske povijesti. U samoj građevi će vas dočekati još 162 kipa.

Jedan od 27 ulaza u parlament.
Parlament u Budimpešti je građen 17 godina (1885. – 1902. godine). U gradnji su korišteni samo materijali, tj. sirovine iz Mađarske i samo su lokalni radnici i majstori smjeli sudjelovati u izgradnji. Jedino što nije stiglo iz Mađarske bili su granitni stupovi, koji danas stoje u glavnom predvorju zgrade. Zašto su oni posebni, saznat ćete malo niže u tekstu.

Za turistički je obilazak otvoren samo dio ove veličanstvene građevine, ali njen najljepši dio.
Budimpešta parlament – detalji o obilasku
Posjetiteljski centar se nalazi na sjevernoj strani parlamenta. Ako dođete ranije ujutro, možda ćete imati sreće pa moći kupiti ulaznicu za taj dan, na licu mjesta. Inače, preporuka je svakako unaprijed online kupiti ulaznicu, ljeti i tjednima ranije jer su velike gužve. Pri kupovini birate dan i sat ulaska u parlament. Ulaznicu je zbog nekog razloga obavezno isprintati. Ako to zaboravite, dođite malo ranije pa ju (uz predočenje maila o kupovini) isprintajte na info pultu.
U zgradu parlamenta ćete ući u točno vrijeme koje piše na ulaznici, nakon što prođete pregled sličan onom na aerodromu. Nemojte kasniti. Vaše će stvari proći kroz skener pa nemojte baš zaboraviti izvaditi škarice za nokte iz torbe jer ćete ostati bez njih… U garderobi možete besplatno ostaviti jaknu. Dobit ćete audio vodič, zakačiti ga na uho i avantura može početi.

Crveni tepisi ukupno su dugi oko 3 kilometra.
Pri obilasku vas prati vodič, ne da vam priča, već da vam pokaže smjer i (vjerojatno) pripazi da ne radite nedozvoljene stvari. Obilazak traje 45 minuta. Obzirom na dosta stepenica, ako imate problema s hodanjem možete koristiti lift, uz pratnju naravno. Svi ostali, obratite pažnju da su ukrasi oko stubišta napravljeni od zlata.
Za ukrašavanje zgrade je utrošeno 40 kilograma 22-23 karatnog zlata. Mađarska je u prošlosti imala tri rudnika zlata, pa eto i objašnjenja zašto.

Parlament ima 10 unutarnjih dvorišta, ali nećete ući ni u jedno.
Glavni ulaz u parlament u Budimpešti
Dizajn za parlament izradio je arhitekt Imre Steindl. Nije uspio vidjeti konačni rezultat svoje vizije jer je preminuo par tjedana prije završetka radova. Njegova se bista nalazi na glavnom stubištu, lijevo od glavnog ulaza, onog kojeg s vanjske strane čuvaju lavovi.

Jedan od dva čuvara glavnog ulaza u parlament.

Freske na stropu glavnog stubišta djelo su slikara Karoly Lotza. Na prozorima su predivni vitraji.
Obratite pažnju na osam granitnih stupova. To su oni spomenuti na početku putopisa, jedini koji nisu napravljeni od sirovine iz Mađarske. Svaki je stup težak četiri tone.

Samo je 12 ovakvih stupova ikada izrađeno, a preostala četiri su u Britaniji.
Već sam napisala zašto je Mađarima značajan broj 96. Naći ćete ga simbolično i na glavnom stubištu, na kojem je (pogađate) 96 stepenica.

Na ovaj ulaz u parlament mogu ući samo VIP osobe, pa tako ja i (možda) vi nećete njime proći, ali smijemo na njega baciti pogled.

Kipovi će vam u jednoj prostoriji predstaviti stare mađarske nacionalne skupine i brojne zanate.

Budite svjesni da hodate po najvećem ručno vezenom tepihu u cijeloj Europi!
Od 691 prostorije u parlamentu, više od 200 su uredski prostori.
Prostorija koju je zabranjeno slikati
Fotografiranje je dozvoljeno svugdje osim u prostoriji ispod kupole. U njoj se, nisko ispod 400-tinjak kila teškog lustera, čuva sveta kruna prvog mađarskog kralja, sv. Stjepana. Na mađarskom se ovaj kralj zove Ištvan. Krunu budnim okom čuva počasna straža, Krunska garda.
Sveti Stjepan je prvi mađarski kralj koji je prihvatio kršćanstvo, a njegova je kruna jedna od najstarijih postojećih u Europi i jedna od dvije sačuvane bizantske krune na svijetu. Ako vas zanima što je sve ova kruna prošla i u kojim je sve zemljama bila prije nego se 2000. godine smjestila u parlament u Budimpešti, klik ovdje.
Dvorana je, vjerujte mi na riječ, fantastična! Visoka je 27 metara, a sa svih ju strana čuvaju kipovi mađarskih kraljeva, počevši naravno sa sv. Stjepanom. Tu su i kipovi četiri transilvanijska princa. Audiovodič će vam predstaviti svakog od njih. “Kraljevi” stoje na postoljima od čistog zlata, dok su iznad njih zlatni baldahini.

Prostorija ispod kupole… Na mjestu gdje se križaju tepisi, u staklenom spremniku nalazi se kruna.
Kako je lijepo biti mađarski parlamentarni zastupnik
Posjetite ćete dvoranu u kojoj i dalje zastupa mađarski parlament. Sav drveni dio je izrađen od slavonskog hrasta, ukrasi su pozlaćeni, a akustika vrhunska.
Obratite pažnju da se ispred svakog od 453 zastupnička mjesta, nalazi otvor za topli ili hladni zrak. Parlament u Budimpešti je u vrijeme izgradnje bio prava senzacija u Europi, zbog modernog sustava grijanja i ventilacije. U susjednoj se zgradi nalazila velika parna peć, od koje su podzemne cijevi dovodile vruću paru pa grijale građevinu.
Sve je to napravljeno samo zato
da na krovu ne budu dimnjaci,
koji bi pokvarili vizualni dojam zgrade.

Razgledajte grbove i murale na zidovima.
Kasnije, kada izađete van, dignite pogled i shvatit ćete da na krovu ne vidite niti jedan dimnjak!
365 tornjeva krasi parlament u Budimpešti
Dok tražite dimnjake na krovu parlamenta, probajte brojati tornjeve. Ili mi vjerujte na riječ kad vam kažem da ih ima 365, po jedan za svaki dan u godini. Raznih su veličina, na nekima stoje kipovi ili ih krase vodorige. U multimedijalnoj prostoriji na kraju obilaska, vidjet ćete jedan kip koji je prije stajao na vrhu nekog tornja. Vjerojatno će vas iznenaditi njegova visina.

Ovaj se bakreni kip vojnika svega nagledao jer je jedno vrijeme služio kao gromobran.
Znate li da je crvena zvijezda stajala na vrhu kupole parlamenta?
Činjenica: na vrhu kupole zgrade parlamenta, u vrijeme komunizma stajala je ogromna crvena zvijezda.

U multimedijalnoj prostoriji saznat ćete puno o prošlosti i vremenu komunizma u Mađarskoj.

Stara fotografija prikazuje kupolu sa zvijezdom na vrhu.
Javite dojmove kad posjetite parlament u Budimpešti! A nakon što ga obiđete krenite u potragu za mini kipovima, koji se nalaze na vrlo neočekivanim mjestima u glavnom mađarskom gradu.