Palermo na Siciliji: glavne atrakcije u jednom danu
Palermo, neslužbeni glavni grad Sicilije, poznat je po odličnoj uličnoj hrani, mafiji i moru. Jedan je od najosvajanijih gradova na svijetu, zahvaljujući čemu je nastala njegova jedinstvena arhitektura i kultura. Posjetili smo ga na jedan dan za vrijeme trotjednog road tripa kamperom po južnoj Italiji i Siciliji. Idemo u obilazak Palerma.
Upozorenje: u članku se nalazi nekoliko fotografija koje bi neki ljudi mogli smatrati uznemirujućima.
Što posjetiti u Palermu?
Mafija i Sicilija idu ruku pod ruku od 19. stoljeća pa tako u Palermu možete posjetiti Muzej mafije. Ulaz je besplatan, a donacije koje se ostavljaju na izlazu koriste se u borbi protiv mafije. Motivi vezani uz mafiju sve se više koriste u turističke svrhe, pa su čest suvenir magnetići revolveri.
Street food i tržnice u Palermu
Palermo ima četiri gradske tržnice. Mi smo posjetili jednu od njih, gdje se štandovi prepuni šarenog voća, povrća i ribe nižu kroz male uske ulice stare gradske jezgre.
Grad je poznat po odličnoj ponudi hrane koju kupujete na štandovima na ulicama. Ovdje svatko može naći nešto za sebe.

Ribarnica na tržnici
Obilazak Palerma: koracima cara
U najstariji dio Palerma dolazite kroz trijumfalna gradska vrata, Porta Nuova.
Prva su gradska vrata na ovom mjestu izgrađena u 15. stoljeću. Senat Palerma ih je dao učiniti raskošnijima u 16. stoljeću, pedesetak godina nakon što je kroz njih prošao moćni car Karlo V. Habsbuški. On je navratio na Siciliju kada se vraćao iz novoosvojenog Tunisa. Vrata su tada nazvana Austrijska vrata, no u narodu se održalo ime Nova vrata.

Porta Nuova u Palermu
Istočno od njih se nalaze ostaci zidina koje su u dva prstena opasavale grad.
Glavni gradski trg s katedralom
Na trgu u središtu starog grada smjestila se neobična katedrala. U 12. stoljeću je na ovom mjestu podignuta prva crkva. Današnji zanimljiv izgled je nastao na kraju 18. stoljeća, a rezultat je nadogradnji brojnim stilovima gradnje kroz vrijeme.

Fotografija: Sammy Williams, Pixabay
Obilazak Palerma: kraljevska palača
Palazzo dei Normanni je kraljevska palača stvorena na arapskoj palači iz 9. stoljeća. Neki od podruma i dalje imaju svodove u arapskom stilu.
Obilazak palače smo platili 12 eura po osobi.
Kraljevska palača u Palermu je jedna od najstarijih kraljevskih rezidencija u Europi. Iz nje su vladali kraljevi Sicilije, a danas ovdje zasjeda gradski parlament. Građevine palače su povezane arkadama i vrtovima. Prošetali smo i kraljevskim odajama.

Kraljevska kočija u palači
U 12. stoljeću palači je dodana kapela Palatina, na cijelom svijetu poznata po mozaicima.

Ulaz u kapelu Palatinu

Kapela Palatina u Palermu
Jezovite Kapucinske katakombe
Ako niste osjetljivog želuca i odlučite posjetiti Kapucinske katakombe, vjerojatno ćete kao i mi u njima osjetiti čudan miks užasa i oduševljenja…
U katakombama je izloženo na stotine mumificiranih tijela ljudi, iz perioda od kraja 17. stoljeća do čak početka 20. stoljeća. Jedni leže, drugi stoje, treći vise žicom zakačeni na zidu. Neki su u tako dobro očuvanom stanju da izgledaju kao da spavaju, dok su drugi pravi kosturi obučeni po modi nekog prošlog doba.
Ovaj je način sahranjivanja pokojnika u prošlosti bio statusni simbol, a tijela su ostajala “prikazana” dok god je obitelj pokojnika to plaćala. Obitelj je mogla posjećivati pokojnike i vjerovalo se da se na taj način postiže njihova besmrtnost. Izložene su i cijele obitelji s djecom.
Zapravo je najnevjerojatnije, u cijelom svijetu poznato mumificirano tijelo djevojčice Rosalite Lombardo. Rosalita je umrla od upale pluća u drugoj godini života još 1920. godine, a izgleda kao da će se svaki tren probuditi. Njeno je tijelo među zadnjima koje je primljeno u katakombe i mumificirano.
Malo drugačiji, ali jednako jeziv način izlaganja mrtvih, vidjeli smo u Evori u Portugalu. Znate li da se u istarskom Vodnjanu nalaze Sveta Tijela koja nisu balzamirana, ali se zbog nepoznatog razloga nisu raspala?
Must-visit slastičarna
Morali smo se prilično potruditi da nađemo desert koji smo htjeli probati, sicilijansku rođendansku tortu. Uspjeli smo ju naći u izvana prilično neuglednoj slastičarni iz 40-ih godina 20. stoljeća, Pasticceria Cappello, koja je smještena u blizini stare gradske jezge.
Vanjski izgled vara jer ima jako dobru ponudu tradicionalnih kolača i u njoj je uvijek gužva.
Fontana koja je doselila iz Firence
Koliko znate fontana da su preseljene iz jednog grada u drugi?
Fontana Pretoria je u 16. stoljeću doputovala u Palermo iz Firence! Preciznije, Senat Palerma ju je kupio, a prilikom selidbe je rastavljena na 644 dijela. Neki od kipova s fontane nikada nisu stigli do Palerma, dio njih je izgubljen, a dio se nalazi u raznim talijanskim muzejima. Prije postavljanja fontane moralo je biti srušeno nekoliko građevina da bi za nju bilo dovoljno mjesta!

Fotografija: Crilaman, pixabay
Najveća operna kuća u Italiji
Teatro Massimo je najveća operna kuća u Italiji, a nakon pariške i bečke operne kuće treća po veličini u cijeloj Europi. Otvorena je 1897. godine.
Palermo na Siciliji je bio talijanski glavni grad kulture 2018. godine.
Idemo dalje: obilazimo Taorminu na Siciliji, grad koji je turistička atrakcija od 19. stoljeća!
Fotografije: Maja i Nikola