Otok Korčula: Vela Luka, Proizd, Blato i Korčula
Vodim vas na otok Korčula. Posjetio sam Velu Luku, istražio špilju Vela spila, popeo se na vrh brda Hum do austrougarske tvrđave iz 19. stoljeća i bio na jednodnevnom izletu na otočiću Proizd. Obišao sam i Blato, grad Korčulu i Lumbardu. U putopisu saznajte par detalja i zanimljivosti o ovim mjestima.
Smještaj smo uzeli u romantičnom gradiću Vela Luka, koji leži na zapadnoj strani otoka, na dnu dubokog, razgranatog zaljeva. Iz Vele Luke smo autom istražili nekoliko mjesta na otoku.

Zbog dubokog zaljeva, ovdje se nalazi jedna od najsigurnijih luka južnog Jadrana.
Uz Korčulu i Blato, Vela Luka je najveće mjesto na otoku. Trajektom je povezana sa Splitom te s otocima Bračom, Hvarom i Lastovom.

Vela Luka
Najljepše plaže u Veloj Luci
Gradska plaža smještena je nasuprot centra grada, s druge strane zaljeva, što znači da se s nje pruža divan pogled na grad. Do plaže iz grada vozi taksi brod, a na nju stižete za par minuta. Od gradske plaže 2 kilometra je udaljena plaža hotela Adrija. Do ove plaže svakako se isplati ići jer je put predivan. Prati zavojitu i strmu obalu, prolazi kroz borovu šumu i maslinike tik uz more te obilazi skrivene lučice i uvalice. Staza je makadamska, odlično uklopljena u krški kraj.

Neizostavna atrakcija staze je “kissing spot”, predivno mjesto sa sjajnim pogledom.
Iz Vele Luke možete ići na izlete brodom do obližnjih otoka i skrivenih uvala.
Izlet na otočić Proizd
Vjerojatno najpoznatiji jednodnevi izlet iz Vele Luke je izlet na otočić Proizd. Smjestio se na ulazu u zaljev, a do njega se za nekih pola sata lako dođe taksi brodom.
Proizd je poznat po kristalno čistom moru, predivne smaragdne boje. Na njemu se nalaze četiri plaže i jedan restoran. Sve plaže možete obići u jednom danu, povezane su uređenim pješačkim stazama kroz borovu šumu. Najljepše su nam bile plaža s bijelim oblucima i plaža na kojoj se glatke stijene pod blagim kutom spuštaju duboko u more. Jedna od plaža je nudistička.

1000 nijansi plave boje…
Biciklom i pješice oko Vele Luke
Od Vele Luke kreće nekoliko uređenih planinarskih i biciklističkih staza. Vode kroz polja, vinograde i maslinike oko grada, često do skrivenih uvala, u kojima svatko može naći plažu po svojoj mjeri. Od planinarskih staza bi istaknuo onu koja vodi do obližnjeg brda Hum, najviše točke zapadnog dijela otoka. Ova je (većinom) šumska staza duga oko 2 kilometra, a dovela nas je do vrha brda i austrougarske utvrde s kraja 19. stoljeća. Slike tvrđave i predivan pogled koji se od nje pruža, pogledajte ovdje.
Prošetajte do pećine Vela spila
Otok Korčula ima predivnu prirodu, a do jednog prirodnog čuda možete doći pješačkom stazom iz Vele Luke. Radi se o lokalitetu Vela spila, velikoj pećini u obliku kupole. Posebna je jer ima dva velika otvora na stropu. Nalazi se na brdu iznad najdubljeg dijele velolučke uvale, na mjestu s kojeg se pruža divan pogled na cijeli zaljev. Ja sam u špilji snimio filmiće, a zaboravio ju slikati pa ovdje pogledajte kako izgleda.
Vela spila je i vrijedno arheološko nalazište, a tragovi života pronađeni u njoj stari su oko 20.000 godina. U to je doba Korčula bila gora, uz čiju se sjevernu stranu u Jadransko more ulijevala rijeka Neretva. Njeni su se stanovnici bavili lovom. Od tih drevnih Korčulana ostali su tragovi nakita i keramike, koji su jedni od prvih umjetničkih djela u Europi. Ove artefakte možete pogledati u muzeju u Veloj Luci, koji se nalazi odmah uz crkvu.

Pogled na Velu Luku.
Otok Korčula i borbeni plesovi
Sva mjesta na Korčuli imaju bogatu povijest i jaku kulturnu baštinu. Posebno su atraktivni mačevalačka igra moreška i borbeni ples kumpanjija.
Moreška je karakteristična za grad Korčulu. U njoj dvije skupine plesača uz glazbu plesom oponašaju bitku, sukobljavajući se mačevima. Slični su se plesovi izvodili u brojnim mjestima katoličke Europe, a obilježavali su spomen na borbu s Maurima i oslobođenje od islamske vlasti. Danas ples više ne podsjeća na netrpeljivost dvije religije, nego na sukob čiji korijen leži u ljubavi. Ovdje saznajte termine kada možete pogledati morešku.
Drugi viteški ples je kumpanjija ili kumpanija. Izvodi se uz zvukove bubnjeva, a momci odjeveni u narodne nošnje skaču i izmjenjuju udarce mačevima, tako snažno da često frcaju iskre i pucaju mačevi. Ples vuče korijene iz davnih vremena kada je svako mjesto imalo svoju vojnu posadu, kumpanjiju. Može se pogledati u nekoliko mjesta na otoku Korčuli: Žrnovo, Pupnat, Čara, Smokvica, Blato i Vela Luka.
Plaže u Općini Blato
Mjesto Blato se smjestilo u unutrašnjosti otoka, u plodnom polju okruženom krškim stijenama. Osim po spomenutoj kumpanjiji, poznato je po vinu i maslinovom ulju. Unutar Općine Blato nalazi se više prekrasnih plaža, do kojih možete stići automobilom, biciklom ili autostopom koji je ovdje uobičajen. Istaknuo bih plaže u mjestima Prižba i Prigradica.
Prigradica je smještena na sjevernoj obali Korčule. Na ovom mjestu stijene strmo ulaze u duboko more, a pogled puca na otok Hvar. Suprotna strana otoka pruža i drugačiji oblik plaže. U mjestu Prižba na južnoj strani otoka, plaža je plića i šljunčana, a gledat ćete prema otoku Lastovo. Uvalu zatvaraju četiri otočića, Stupa, Crklica, Sridnjak i Vrhovnjak te je voda mirnija. Ove otočiće možete obići kanuom ili pedalinom, koji se iznajmljuju na plaži.
Otok Korčula i grad Korčula
Biser otoka svakako je grad Korčula. Star je preko tisuću godina i odlikuje se strogim urbanističkim tlocrtom u obliku riblje kosti i dugom tradicijom kamenoklesarstva. Sve ulice starog dijela Korčule uske su i kamene, a oko njih se poput litica dižu visoke kamene palače i vile, čija su pročelja ukrašena grbovima i reljefima.

Od glavnih gradskih vrata ulica se uzbrdo pruža prema glavnom trgu, smještenom na vrhu mjesta.
Stara jezgra Korčule opasana je širokim zidinama. Na njima je danas šetnica s koje puca divan pogled na korčulanski kanal i poluotok Pelješac.

Na zidinama su se smjestili brojni kafići i restorani.
Biser Korčule je katedrala sv. Marka, kamena ljepotica smještena u središtu grada, na čiji se zvonik možete uz nadoplatu popeti. Izgrađena je u 15. stoljeću, a na njoj su radili brojni majstori umjetnici i klesari.

Katedrala sv. Marka u Korčuli.

Pogled s vrha zvonika katedrale.
Ovdje saznajte što sve trebate posjetiti u Korčuli.
Na Korčuli popijte pošip
Otok Korčula poznat je po dobrim vinima. Najpoznatija sorta je pošip, izvorna korčulanska sorta bijelog grožda, koja podrijetlo vuče iz 19. stoljeća. Danas se uzgaja na mnogim strmim padinama unutrašnjosti otoka. Zbog teško dostupnog terena često se bere ručno, a nakon obrade dobiva se gusto žuto vino visokog postotka alkohola i okusa koji podsjeća na smokve. Najboljim lokalitetima se smatraju Čara i Smokvica.
Pošip je prvo hrvatsko vino čije je geografsko podrijetlo zaštićeno. Legenda kaže da je ovu sortu grožđa otkrio korčulanski težak dok je krčio makiju.
Lumbarda na Korčuli: pješčane plaže za djecu
Uz grad Korčulu nalazi se mjesto Lumbarda, poznato po dugim pješčanim plažama. More je u Lumbardi plitko, a plaže odlične za picigin.

U Lumbardi raste sorta vinove loze grk.

Šetnica pokraj mora i suhozida.
Iz Korčule i Lumbarde taksi brodom možete otići do otočića Badije, na kojem će vam društvo na plaži praviti jeleni.