Oprtalj: instagramska top lokacija
Razlog za doći u srednjovjekovni gradić Oprtalj je jasan: ovdje se stvaraju čarobne fotografije! Stoga ne čudi što ga vole travel influenceri i instagrameri. Oprtalj je jedan od brojnih istarskih gradića na brežuljcima, ali i jedan od najslikovitijih. Posjetili smo ga s djecom u lipnju 2021. godine, a vama donosimo par zanimljivih informacija, kao i top lokacije za fotkanje.
Zna li netko koliko ima malih gradova ili mjesta na brežuljcima u Istri?? Samo na sjevernom dijelu poluotoka nižu se Roč, Hum, Draguć, Buzet, Motovun, Grožnjan, Buje… Super su odredišta za road trip po Istri. Na popis mjesta koja trebate posjetiti, dodajte i Oprtalj.

Ekipa za istraživanje Oprtlja
Kako doći do Oprtlja i gdje parkirati?
Iz smjera Motovuna do Oprtlja će vam autom trebati 20-tak minuta. Dva se gradića nalaze na susjednim brežuljcima, između kojih teče rijeka Mirna. Cesta je na jednom dijelu serpentinasta, a ako ne volite ovakve ceste, odaberite cestu od Buja do Oprtlja. Manje je vijugava, a autom stižete brže nego od Motovuna.
Prilaz Oprtlju (da, Oprtlju 😉) je čaroban, cestu prati drvored čempresa kroz koje pogled pada na kameni gradić opasan zidinama na susjednom brežuljku. Cesta je slabo prometna i postala je prava instagramska lokacija. Kako kažu, hrvatska Toskana. Zapravo Istra. ❤ Malo prije ove ceste nalazi se dobro mjesto za uslikati i nju i gradić u daljini.
Autom prođite kroz centar mjesta i stići ćete do velikog parkinga. Čim izađete iz auta možete početi fotkati… Pogled pada na zelene brežuljke, preko ljubičaste lavande i raznog cvijeća. More se sjajucka u daljini.

Oprtalj se smjestio na brežuljku na 378 mnv.
Citat preveden s latinskog: “U Istri se nalazi mjesto koje svi zovu Portus“. Ovim se riječima u ispravi akvilejskog patrijarha, davne 1089. godine prvi put spominje Oprtalj. U 12. stoljeću naselje se spominje kao kastrum (Castrum Portulense), odnosno utvrđeno naselje s kulama, u koje vodi više portula, tj. vrata. Tada su ovdje djelovali razni obrtnici. Postojala su troja gradska vrata, a sačuvana su samo jedna. Talijani Oprtalj i danas zovu Portole.
Koliko znate o Oprtlju?
Ovaj je kraj bio naseljen još u pretpovijesno pa u rimsko doba, a pretrpio je i vladavinu Mlečana, Habsburgovaca, Francuza, Austro-Ugarske Monarhije i Italije.

Venecijanska lođa je u 16. st. podignuta na mjestu starije lođe. Photosession zagarantiran!
Zanimljivost: Lođa se nalazi ispred jedinih preostalih gradskih vrata, a u vrijeme vladavine Mletačke Republike bila je korištena kao sudnica. Kako znate da su Mlečani bili ovdje? Potražite krilatog lava svetog Marka, to je njihov simbol. U lođi je danas uređen lapidarij gdje možete vidjeti rimske, srednjovjekovne i kasnije kamene fragmente.
Mlečani su vladali ovim krajem od 1421. godine pa sve do 18. stoljeća i ostavili su najveći utjecaj na arhitekturi Oprtlja. Znate li koji je najbolje očuvan mletački kaštel u Istri? Klik ovdje.

Krilati lav svetog Marka se u prošlosti nalazio na pročelju komunalne palače na glavnom trgu u Oprtlju. Palača je srušena sredinom 20. stoljeća.

Pogled iz lođe na gradska vrata.

Gradska vrata u Oprtlju
Obilazak Oprtlja: mjesto gdje je fotkanje zabava
Kada završite s fotkanjem u lođi, prođite kroz gradska vrata u malo carstvo kamenih ulica, koje se penju prema glavnom trgu s crkvom. Oduševit će vas detalji koji krase gradić. Slijedi photosession u preslatkom umjetničkom studiju u kojem su izložene slike, šarene zdjele i razni lončići, crveni na točkice, plavi, bijeli, prekrasni… Zidovi su žuti, a arhitektura galerije takva da možete zamisliti da ste u Maroku.
S ovog mjesta nismo mogli maknuti djecu, ti su stari limeni lonci naprosto prezabavni, posebno kada ih se koristi kao šešire… Za obilazak Oprtlja vam treba oko pola sata, ali vjerojatno ćete se zadržati i duže. Uz brojne rekvizite nije teško stvoriti super slike, a sve uz solidnu dozu smijeha.

Kad si influencer, moraš doći u Oprtalj 😉





Djeca se mogu zabaviti na lijepom dječjem igralištu, a tu su i kafići i restoran iz kojih se pružaju prekrasni pogledi na okolni kraj. Iskoristite priliku pa se slikajte s Tintilinićima! Znate li koja ih je hrvatska književnica popularizirala???
U gradiću je sve uređeno s toliko ljubavi da se iznenadite kada primjetite brojne napuštene kuće. Oprtalj je imao najviše stanovnika u periodu prije Prvog svjetskog rata, kada je u blizini prolazila pruga koja je povezivala Trst i Poreč, popularna Parenzana. Prema zadnjem popisu stanovnika iz 2011. godine, u Oprtlju živi 79 ljudi, a danas ih je vjerojatno još i manje.

Župna crkva svetog Jurja iz 16. stoljeća

27 metara visok zvonik iz 18. st. je odvojen od crkve.

U crkvi svetog Roka iz 16. stoljeća nalaze se stare freske.
Oprtalj vas na trenutke vodi daleko, u jednom dijelu gradića kao da si u Maroku, u drugom si u Toskani. Zapravo si u malom istarskom mjestu koje oduševljava ljepotom, čarobnim vidikovcima i bezbrojnim detaljima, zabavi vas loncima i zdjelama, a prati mirisom lavande. Raj za ljubitelje dobre fotografije i laganini istraživanja. U blizini Oprtlja nalazi se i istarska pustinja.
Kada već spominjem lavandu evo i jednog pitanja za vas: Znate li gdje lavanda najbolje uspijeva u Mađarskoj??? Odgovor saznajte ovdje.