Odvedite djecu u rudnik sveta Barbara!
Dok u zelenoj kuti šetate kroz rudarske rovove samoborskog podzemlja, možda ćete čuti nejasne zvukove iz dubine zemlje. Legenda kaže da zapravo čujete patuljka. Zove se Bergman, a najviše voli rudarima iz Ruda ukrasti greblicu, njihovo tradicionalno jelo. Uz rudarski pozdrav “Sretno!” preporučujem vam divnu i poučnu avanturu s djecom: posjetite rudnik sveta Barbara u Rudama kraj Samobora! S djecom smo ga obišli dva puta u razmaku od tri godine, a zadnji put u lipnju 2023. godine.
Rudnik sveta Barbara jedan je od najstarijih europskih rudnika bakra i željeza.

Čekić i dlijeto su simbol rudarske struke.
Rudnik sveta Barbara
Rude su šarmantno malo mjesto, 5 km udaljeno od Samobora. Parkirali smo na proširenju uz cestu u blizini crkve svete Barbare te prateći znakove krenuli prema rudniku. Do njega nam je trebalo 10 minuta pješice. Možete do rudnika doći i autom. Pred njim je širi prostor, dok je cesta do njega uža i na mjestima nešto strmija, a njen je završni dio makadam.
Obilazak rudnika je moguć u pratnji vodiča vikendima, blagdanima i praznicima, a za posjet rudniku radnim danom potrebno se unaprijed najaviti. U rudnik se ulazi na puni sat, a obilazak traje 40-tak minuta. U zimskim je mjesecima rudnik zatvoren. Informacije o cijenama i radnom vremenu saznajte na stranicama rudnika.
Prije ulaska u rudnik sveta Barbara, prošli smo pravi stilski makeover. Obukli smo zelene kute, a na glave stavili zelene kacige. Prvo smo odradili photosession pa spremni za avanturu, krenuli za vodičem u rudnik.

Naš prvi obilazak rudnika bio je u vrijeme korone.

Tradicionalni pozdrav prije ulaska u rudnik je SRETNO!
Kao i u većini podzemnih svjetova, temperatura je u rudniku stalna i iznosi oko 12°C. Potrebna vam je čvrsta obuća. Kaciga je obavezan modni detalj jer ćete na brojnim mjestima glavom udariti u neku gredu. Moja je kaciga stalno odjekivala zbog udaraca, kao da sam svima htjela pokazati na kojem mjestu trebaju posebno paziti glavu.

Dosta se hoda po stepenicama pa ćete se unatoč niskoj temperaturi brzo zagrijati.
Koliko znate o rudarstvu i rudnicima?
Vodič nam je ispričao brojne zanimljive priče i neke rudarske legende. Odgovorio je na dječja pitanja. Priredio je i uzorke ruda da ih djeca mogu kao suvenire ponijeti kući. Svi smo puno naučili o povijesti rudarstva u Rudama, o samom rudarstvu i životu rudara.
Zanimljivost: rudari nose debelu kožnu pregaču na stražnjici, kako bi ju za silazak niz stijene mogli čvrsto nategnuti i koristiti kao saonice!

Ako u rudnik dolazite s djecom, ponesite im ručne svjetiljke!

Fotkano u vrijeme korone, kada smo uz kacige dobili i mrežice za kosu.
Obnovljeno je 350 metara rudnika željeza i pretvoreno u rudarski muzej. U većoj dubini postoji i stari rudnik bakra, ali se urušio i u njega nije moguće ući. U prošlosti su postojala tri ulaza u rudnik, danas su preostala dva. Na jedan ćete ući, a na drugi izaći.
U jednom će vas trenutku u rudniku iznenaditi patuljak Bergman, hologram koji se miče i priča. Djeci je jako zanimljiv, a mogu ga svjetiljkom osvijetliti i pronaći u još nekoliko rovova.

Bergman
Zlatno doba rudnika
Rudnik sveta Barbara zlatno je doba “doživio” u 16. stoljeću. Vlasnici su tada većinom bili inozemni plemići. Jedini europski rudnik bakra “jači” od ovog našeg u Rudama, bio je švedski rudnik bakra u Falunu.
Prvi rudari u Rudama bili su doseljenici iz Njemačke. Dočekao ih je težak rad u podzemnim rovovima, sve uz svjetlost svijeće. Danas postoji velik broj njemačkih prezimena među stanovnicima Ruda. Nijemcima možemo zahvaliti i što su donijeli legendu o Bergmanu u ovaj kraj. Možete u maloj suvenirnici kupiti i magnetić, da vas Bergman “čuva” s hladnjaka…

Stari rudarski rov.
Obratite pažnju da su sve ove rovove u čvrstoj stijeni ručno iskopali ljudi, bez upotrebe teških strojeva. Saznat ćete i da su okolna brda “narasla” zbog ruda iznesenih iz tih rovova.

Kamenje oko prolaza slagano je suhozidnom tehnikom.
U rudniku u Rudama je 1808. godine izbio prvi štrajk rudara u Hrvatskoj. Zalihe bakra i željeza su iscrpljene do 19. stoljeća, kada kreće eksploatacija gipsa. Trajala je do sredine 20. stoljeća, od kada se lagano gasi rudarstvo u Rudama.
Sveta Barbara, zaštitnica rudara
Zaštitnica rudara je sveta Barbara. Ova kršćanska mučenica je živjela u Maloj Aziji u 3. stoljeću (u isto je vrijeme živjela i sveta Eufemija, zaštitnica Rovinja). Prešla je na kršćanstvo protiv volje oca, koji ju je zatvorio u kulu s dva prozora. Barbara je dala probiti treći prozor kako bi ju to podsjećalo na Sveto Trojstvo. Zbog svoje je vjere mučena, ali su joj rane uvijek čudesno zacijelile. Ubio ju je vlastiti otac.

U rudniku ćete vidjeti mali kip svete Barbare, kojoj se klanja rudar. Pokraj nogu joj se nalazi spomenuta kula s tri prozora.
Blagdan svete Barbare je 4. prosinca, a svečano se slavi u crkvi u Rudama. Nakon tog je datuma pa sve do proljeća, rudnik sveta Barbara moguće obići samo uz prethodnu najavu.
Znate li da se u Župnoj crkvi u Vodnjanu, zajedno sa Svetim Tijelima nalazi Barbarino, zbog nepoznatog razloga neraspadnuto stopalo?

Sveta Barbara, zaštitnica rudara.

U jednom dijelu rudnika uređene su male jaslice. Tri mudraca su naravno rudari, obučeni kao i mi, u zelene kute.

Tri rudara-mudraca na poklon nose najvrijednije što imaju: greblicu, vino iz ovog kraja i zlato.
Zašto nose zlato? Zato što se dugo vjerovalo da se u bakru iz ovog rudnika nalaze i male količine zlata te je taj bakar bio jako cijenjen!
Probajte Rudarsku greblicu
Rudarska greblica je slani kolač, kakvog su rudari jeli u rudniku. Pravi se od sira ili sira s orasima, mrkvom, koprivom, špinatom ili mladim lukom. Njena je priprema proglašena za nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Recept možete preuzeti na stranicama KUD Oštrc. Dani Rudarske greblice se održavaju svakog prvog vikenda u srpnju.
Greblicu možete probati u pekarnici Nikl nešto niže u Rudama, a popis svih mjesta gdje ju možete probati pogledajte ovdje.
Nakon avanture u rudniku, evo prijedloga: vratite se autom do Samobora i malo planinarite do Starog grada Samobora!
Zanima li vas kako izgleda rudnik soli iznad Hallstatta ili rudnik soli u Poljskoj? Možda rudnik žive u Sloveniji? Svi su otvoreni za turistički obilazak!