Odvedite djecu u rudnik: izlet u Rude kraj Samobora
Kada šetate rudnikom i čujete nejasne zvukove iz udaljenih rovova, zapravo čujete patuljka. Zove se Bergman, a priču o njemu su u samoborsko podzemlje donijeli prvi rudari, doseljenici iz Njemačke. Bergman voli rudarima ukrasti hranu, a posebno voli greblicu, tradicionalno jelo rudara u ovom kraju. Krenite s nama u rudnik u Rudama.
Rudnik sveta Barbara jedan je od najstarijih europskih rudnika bakra i željeza. Godišnje ga posjeti oko 3000 ljudi.

Čekić i dlijeto su simbol rudarske struke
Rudnik u Rudama
Rude su šarmantno mjesto, izduženo po brdima oko potočića Gradne. Od Samobora ih dijeli 5 kilometara vožnje uz taj potočić, koji je malo s jedne, malo s druge strane ceste. Stara cesta nastavlja dalje, vijuga preko nevjerojatno slikovitih obronaka Samoborskog gorja sve do Jastrebarskog.

Pogled na Rude
Parkirali smo u blizini crkve svete Barbare i prateći znakove krenuli pješice uz brdo prema rudniku. Obiteljska ulaznica za rudnik je 60 kuna. Obilazak je moguć u pratnji vodiča vikendima, a za posjet rudniku preko tjedna se potrebno unaprijed najaviti. Saznajte više na stranicama rudnika.
Rudnik sveta Barbara
Prije ulaska u rudnik prošli smo pravi stilski makeover. Dobili smo zelene kute, mrežice za kosu i kacige. Djeca su oduševljeno primila vlastite svjetiljke u ruke. Tradicionalni pozdrav prije ulaska u rudnik je SRETNO! Spremni za avanturu, krećemo u rudnik.
Kao u većini podzemnih svjetova, temperatura je u rudniku stalna i iznosi oko 12°C. Potrebna vam je čvrsta obuća.
Nas je vodila teta-vodič, uz brojne zanimljive priče i legende. Možda nam je bilo i prezanimljivo jer smo umjesto predviđenih 40 minuta, ostali više od sat vremena. Vidjeli smo neobične primjerke gljiva, kao i šišmiše u dubokom snu, tik iznad naših glava. Saznali smo puno o povijesti rudarstva u Rudama, brojna rudarska vjerovanja i tips&tricks iz njihovog života.
Znate li da rudari nose debelu kožnu pregaču na stražnjici, kako bi ju za silazak niz stijene mogli čvrsto nategnuti i koristiti kao saonice?
Obnovljeno je 350 metara rudnika željeza i pretvoreno u rudarski muzej. U većoj dubini postoji i stari rudnik bakra, ali se urušio i u njega nije moguće ući.
U jednom će vas trenutku iznenaditi patuljak Bergman, hologram koji se miče i priča! Priznaje da rudarima krade greblicu, ali tvrdi da ništa drugo ne dira… Djeci je jako zanimljiv, a mogu ga svjetiljkom osvijetliti i pronaći u još nekoliko rovova.

Bergman
Zlatno doba rudnika
Rudnik u Rudama je doživio zlatno doba u 16. stoljeću. Vlasnici su tada većinom bili inozemni plemići. Jedini europski rudnik bakra “jači” od ovog našeg u Rudama, bio je švedski rudnik bakra u Falunu.
Možete li zamisliti da su prvi rudari bili doseljenici iz Njemačke? Dočekao ih je težak rad, jednako težak kao u bilo kojem rudniku. I danas postoji velik broj njemačkih prezimena među stanovnicima Ruda. Nijemcima možemo zahvaliti i što su donijeli legendu o Bergmanu u ovaj kraj. U rudniku u Rudama je 1808. godine izbio prvi štrajk rudara u Hrvatskoj.
Zalihe bakra i željeza su iscrpljene do 19. stoljeća kada kreće eksploatacija gipsa. Trajala je do sredine 20. stoljeća od kada se lagano gasi rudarstvo u Rudama.
Sveta Barbara, zaštitnica rudara
Zaštitnica rudara je sveta Barbara. Ova kršćanska mučenica je živjela u Maloj Aziji u 3. stoljeću (u isto je vrijeme živjela i sveta Eufemija, zaštitnica Rovinja). Prešla je na kršćanstvo protiv volje oca, koji ju je zatvorio u kulu s dva prozora. Barbara je dala probiti treći prozor kako bi ju to podsjećalo na Sveto Trojstvo. Zbog svoje je vjere zatočena i mučena, ali su joj rane uvijek čudesno zacijelile. Ubio ju je vlastiti otac. U rudniku u Rudama možete vidjeti mali kip svete Barbare pokraj čijih se nogu nalazi spomenuta kula.
Znate li da se u Župnoj crkvi u Vodnjanu, zajedno sa Svetim Tijelima nalazi njeno, zbog nepoznatog razloga neraspadnuto stopalo?

Sveta Barbara i rudar koji joj se moli
Blagdan svete Barbare je 4. prosinca. Zbog mogućih loših vremenskih uvjeta nakon tog datuma pa sve do 20. ožujka, rudnik će biti moguće obići samo uz prethodnu najavu.

Sveta Barbara, zaštitnica rudara
Probajte Rudarsku greblicu
Trenutno se ispred rudnika uređuje prostor za posjetitelje u kojem će se od proljeća moći kupiti čuvena Rudarska greblica. Ovaj slani (!) kolač su rudari jeli u rudniku. Pravi se od sira ili sira s orasima, mrkvom, koprivom, špinatom ili mladim lukom. Greblicu možete probati u pekari nešto niže u mjestu.
Priprema Rudarske greblice je proglašena za nematerijalno kulturno dobro Republike Hrvatske. Recept možete preuzeti na stranicama KUD Oštrc. Dani Rudarske greblice se održavaju svakog prvog vikenda u srpnju.
U jednom dijelu rudnika su uređene male jaslice. Tri mudraca su naravno rudari, obučeni kao i vi u zelene kute. Na poklon nose najvrijednije što imaju: greblicu, vino iz ovog kraja i zlato. Dugo se vjerovalo da se u bakru iz ovog rudnika nalaze i male količine zlata te je on bio jako cijenjen!
Zanima li vas kako izgleda rudnik soli u Poljskoj? Ili rudnik žive u Sloveniji? Oba su otvorena za turistički obilazak!