Obilazak Santorinija u vlastitom aranžmanu: autom po otoku
Obilazak Santorinija je najjednostavniji unajmljenim autom. Na otoku bogate povijesti, tradicije i kulture, uz popularne turističke centre Oiu i Firu istražite mala slikovita sela, uživajte u pogledu s raznih vidikovaca i krenite u potragu za vjetrenjačama i svjetionicima. Mi smo ovaj grčki otok istraživali sedam dana na kraju lipnja 2021. godine, a nakon putopisa o plažama na Santoriniju, evo i nastavka priče.
Fira je super baza za uzeti smještaj, iz kojeg krećete u istraživanje otoka rent-a-carom. Iz grada voze i busevi na sve strane otoka, uključujući i plaže, pa je i to opcija za obilaske ako ne želite rentati auto.

Fira, glavni grad Santorinija
Obilazak Santorinija: koliko znate o ovom vulkanskom otoku?
Santorini pripadi grčkoj skupini otoka Cikladi. Većina od više od 200 otoka iz skupine je mala i nenastanjena. Kroz povijest su ovdje vladali stari Grci, Rimsko Carstvo pa Bizant. Od početka 13. pa do 16. stoljeća otocima upravljaju Mlečani pa Osmanlije. Santorini je dobio ime u 13. stoljeću, a nazvan je po svetoj Ireni.
Kada odlučite ići u obilazak Santorinija, dobra je opcija rentati manji auto. Ceste su na nekim mjestima otoka loše, često uske i krivudave sa serpentinama. Parkiranje je u samim mjestima kaotično, pa je bolje u njih ni ne ulaziti. Postoje parkinzi na ulazima u mjesta, našli smo čak dosta besplatnih parkinga, a većinom smo parkiranje plaćali oko 1 euro/sat.

Plavo bijeli suveniri sa Santorinija
Fira: baza za obilazak Santorinija
Četvrti dan boravka na Santoriniju “selimo” iz hotela na plaži u ovaj hotel, smješten 10 minuta pješice od centra Fire. Hotel ima bazen, super pogled i besplatan parking. Cijena smještaja s doručkom je za nas četvero bila ista kao i u prvom hotelu, 150 eura noć.
Fira je najveće mjesto i glavni grad otoka, iz kojeg voze busevi do drugih mjesta i većine plaža. Leži na 300 (neki kažu i 400) metara visokoj litici i očarava bijelim kućicama i prekrasnim pogledom. Santorini je polumjesečastog oblika, a Fira je na njegovom srednjem dijelu pa se panoramski pogled pruža na cijelu kalderu od južnog rta Akrotiri pa sve do sjevernog rta Ag. Nikolaos. Na moru se vide vulkanski otoci u središtu kratera, a često i kruzeri. Ovdje su nezaobilazne večernje šetnje i gledanje zalaska sunca. U gradu je nekoliko muzeja, a ispod grada se na dnu litica smjestila luka.

Fira je dobila ime po Thiri ili Theri, starom nazivu samog Santorinija.
Jeste li nekada jahali na magarcu? Možete, ako se želite do luke u Firi spustiti na tradicionalan način. Ova je životinja dugo bila jedino prijevozno sredstvo na otoku, a sada se koristi u turističke svrhe. Do luke u Firi vodi 587 (!) stepenica, a možete se i gospodski spustiti žičarom (cijene saznaje ovdje).
Iz luke kreću razni izleti brodom, na primjer za 10 minuta brodom stižete do aktivnog vulkana na sredini kaldere. Ovdje možete prošetati do kratera i vidjeti paru koja izlazi iz vulkana, kao i osjetiti “miris” vulkana. Brodom se ide i do otočića s termalnim izvorima gdje se može kupati. Na ove izlete mi nismo išli.
Znate li da je Vezuv najpoznatiji vulkan na svijetu! Evo i par savjeta kako do njega najlakše doći.
Pyrgos: autentično selo s malo turista
Autom dolazimo u Pyrgos, najveće sačuvano utvrđeno srednjovjekovno selo na otoku. Smješteno je na uzvisini u centralnom dijelu Santorinija i oduševljava vidikovcima s kojih pogled pada na sve strane otoka. U labirintu uskih i strmih kamenih ulica nalaze se kafići, vinski barovi, galerije i suvenirnice. Male vas ulice vode do ruševne mletačke tvrđave na vrhu brda.
Znate li koji je najbolje sačuvan mletački kaštel u Istri?

Pogled iz tvrđave na otok.
Selo okružuju vinogradi, a ovdje probajte bijelo vino Assyrtiko. Ako želite saznati više o tradicionalnom životu na Santoriniju u prošlosti, u Pyrgosu posjetite ovaj muzej.
Ovdje nema terasaste gradnje kuća i beskrajnih bazena kao u popularnim mjestima uz kalderu, pa je u usporedbi s njima Pyrgos turistički najmanje atraktivan. U selu nećete naći puno turista, ali ćete uživati u miru i bez gužvi osjetiti pravi duh starog grčkog sela. Valjda će selo uspjeti ostati neiskvareno masovnim turizmom…
Oia, najljepše turističko selo na svijetu
Jeste li primjetili da je selo Oia (čitaj ia), kao i brojna druga mjesta na Santoriniju u bojama grčke zastave??? Kuće i crkve su bijele s kupolastim plavim krovovima. Jedno objašnjenje za ove boje je prkos lokalaca koji u četiri stoljeća vladavine Osmanlija nisu smjeli isticati svoju bijelo plavu zastavu. Problem su riješili bojanjem cijelih sela u nacionalne boje!
Oia se pruža na oko dva kilometra dužine kaldere, na visini od 70-100 metara iznad mora. Od Fire je udaljena 11 km. Na najstrmijem dijelu sela kuće se nalaze u nišama urezanim u kalderu. Ovaj način gradnje u polušpiljama osigurava dobru izolaciju, pruža osvježenje ljeti i grijanje zimi. Možete se spustiti i u luku ispod sela, do koje vodi tristotinjak stepenica.
Po mnogima je Oia najljepše turističko selo na svijetu. Ovo najljepše je jasno čim ga vidite, stvarno je posebno s nestvarno lijepim vidikovcima. Turističko znači da je najnapučenije i najskuplje mjesto na Santoriniju. Kako se približava zalazak sunca, sve je više ljudi na uskim uličicama i još užim strmim prolazima u selu. Santorini je poznata romantična destinacija pogodna za super Instagram fotke, a Oia je glavno mjesto za stvaranje tih fotki.
Možda će vam zasmetati turisti koji se i po pola sata slikaju na istom mjestu, blokirajući neki vidikovac s pogledom na more i zalazak. U nekim sam trenucima imao osjećaj da je korona prošlost, a ne mogu ni zamisliti kakve su ovdje gužve u sezoni kada nema epidemije… Najviše turista je na Santoriniju u srpnju i kolovozu, pa je preporuka izbjeći putovanje u tim mjesecima kada su i najveće vrućine, posebno ako putujete s djecom.
Znate li za koje selo kažu da je najljepše u Francuskoj?
Što jesti i piti na Santoriniju?
Na Santoriniju ne pijete vodu iz slavine, to će vam reći na recepcijama svih hotela, čak i onih s 5 zvjezdica. Voda iz slavine je bljutava i okusa desaliniziranog mora. Mi smo njom prali zube, ali nismo ju pili. Cijena 6 boca od 1,5 litre vode je u hotelu 2 eura. Na većini mjesta na otoku se skuplja kišnica.
Jeste li znali: Na Santoriniju wc papir ne bacate u školjku već u koš pokraj. Inače se sve zaštopa…
Santorini je poznat po vinima, a moguće je posjetiti i lokalne vinarije. Osjeti se utjecaj turske kuhinje, a glavno jelo na otoku je musaka. Nude se i razna jela s janjetinom i ribom. Ova nam je pita bilo redovito u ponudi švedskog stola za doručak. Svugdje se nudi grčka salata, malo je drugačija nego kod nas i jako je dobra. Deserti su im prilično skupi, cjenovno često u razini glavnih jela, ali porcije su ogromne pa ih bez problema mogu podijeliti dvije osobe.
Cijene su u jeftinijim restoranima u rangu restorana u turističkim mjestima u Hrvatskoj. Oia je najskuplje mjesto na otoku, a posebno su skupi restorani s pogledom. Usluga je vrhunska u svim restoranima, zaposlenici su neopisivo srdačni.
Santorini je romantična destinacija na kojoj većinom uživaju odrasli. Sunce zalazi, sjedite s vašom boljom polovicom ili društvom na terasi nekog kafića, pijete vino… Djeci će na Santoriniju biti super na plaži, ali ne isplati se u sezoni ići s manjom djecom na primjer u Oiu u vrijeme zalaska sunca. Gužve su prevelike, puno je tu stepenica i teško ćete uživati u svemu što vam mjesto pruža. Ako putujete s djecom za obilazak Santorinija izaberite svibanj ili listopad.
Fotografije: Maja i Nikola