Obilazak napuljskog podzemlja: 3 mjesta i 3 doživljaja
Činjenica: ispod Napulja se nalazi pravo carstvo podzemnih tunela, pa čak i građevina! Obilazak napuljskog podzemlja upotpunit će vaše putovanje u Napulj i pružiti vam priliku da bolje upoznate burnu prošlost grada. Podzemlje se istražuje s vodičem, a ovisno iz kojeg dijela Napulja krenete u obilazak, čekaju vas različiti prizori!
Obilazak napuljskog podzemlja je moguć na nekoliko mjesta u gradu. Mi smo istražili jedno mjesto, a još dva ću vam spomenuti da znate koje opcije postoje.
Pitanje: Tko je iskopao podzemlje ispod Napulja???
Odgovor: Stari Grci!
Napulj je nastao kao kolonija Velike Grčke, u prvom tisućljeću prije Krista. Prvo mjesto koje su Grci kolonizirali bio je otočić u Napuljskom zaljevu, na kojem danas možete istražiti tvrđavu Castel del Ovo. Uskoro im je na otočiću ponestalo prostora pa su prešli na kopno i stvorili utvrđeni grad. Kao materijal za gradnju koristili su kamen iz stijene u tlu, sastavljene od žutog vulkanskog kamena nazvanog tufo.
Grci su toliko kopali i vadili kamen, da je ispod Napulja koji se tek gradio, počeo nastajati veliki podzemni grad. Podsjeća li ova priča nekoga na svijet patuljaka i podzemnih gradova iz Gospodara prstenova? U podzemne se prostorije skupljala kišnica, koju su stari Grci koristili u domaćinstvima.

Jedna od bezbroj cisterni u podzemlju.
Nakon Grka u Napulj stižu stari Rimljani. Imali su vrhunsku ideju: Podzemni grčki svijet su pretvorili u podzemni akvadukt! Kanalima su usmjerili vodu iz nekoliko izvora u podzemne tunele, te je voda počela teći ispod grada. Zamislite, pametni ljudi su si prije oko dva tisućljeća, stvorili tekuću vodu ispod samog grada!!!
Da živite u Napulju u vrijeme starih Rimljana, jednostavno bi otišli u kuhinju kada trebate vodu, spustili kantu kroz otvor koji vodi do podzemnog akvadukta i zagrabili tekuću vodu. Većina je kuća u Napulju imala izravan pristup vodi, bez da se po nju moralo ići van.
Život u podzemlju u Drugom svjetskom ratu
Preskačem dugi niz godina i evo nas u Drugom svjetskom ratu, u kojem je Napulj pretrpio strašna razaranja. Velik broj stanovnika grada, mjesecima se skrivao u napuljskom podzemlju. Podzemne cisterne su pretvorene u skloništa, njihovi zidovi obojani u bijelo, a struja se kroz podzemlje razvodila dugačkim kablovima.

Fotografija prikazuje avione iznad Napulja u Drugom svjetskom ratu.

Napulj u Drugom svjetskom ratu.
Na vođenom obilasku podzemlja proći ćete kroz brojne visoke podzemne cisterne i klaustrofobično uske i niske prolaze izrezane u stijeni. Teško je zamisliti da su ovdje mjesecima živjela djeca, roditelji i starci. Vidjet ćete i grafite po zidovima, koji prikazuju karikature raznih osoba iz tog vremena, ratne podmornice, vojnike, tenkove…
Izbjegnite ovaj obilazak ako ste klaustrofobični!

Nezamislivo je da su se djeca igrala u ovim uskim prolazima, dok su po Napulju visoko iznad njih padale bombe.

Neki stanovnici podzemlja su uspjeli uhvatiti malo intime, stvarajući si privatne sobe.
Nakon Drugog svjetskog rata, ostaci srušenih napuljskih građevina su jednostavno “ubačeni” u podzemlje, koje je postajalo sve više zatrpano. Stanovnici su u bunare bacali smeće. Podzemlje se počelo ponovno iskopavati i čistiti u 80-tim godinama te je nakon dugog niza godina sada dostupno javnosti.
Znate li da je njemački grad Dresden u potpunosti srušen u Drugom svjetskom ratu?
Kako izgleda obilazak napuljskog podzemlja
Ulaznica za obilazak podzemlja u Napulju, u svibnju 2022. godine bila je 10 eura. Ovdje provjerite kada su ture na engleskom, a kada na talijanskom. U sezoni je potrebno par dana ranije rezervirati dolazak.
Spustit ćete se po 136 stepenica, 40 metara ispod grada. Provlačit ćete se kroz iznenađujuće uske i niske tunele. Ako vas bude vodio naš vodič, na najužim će vas dijelovima bodriti pjesmom iz Indiane Jonesa… Pjeva ju na sav glas, vjerojatno da skrene ljudima misli s uskih prolaza kroz koje prolaze.

U obilazak napuljskog podzemlja se ne može ići s dječjim ili invalidskim kolicima.

Prvi susret s uskim prolazom donosi nevjericu: Zar je stvarno to put kojim idemo!!??
Bez brige, ako vam uski prolazi djeluju prezastrašujuće, možete odustati od provlačenja kroz njih. Vodič će vas uputiti na okolni put.
Gdje još možete istražiti napuljsko podzemlje?
U priči o Rimu spominjala sam razloge zašto je stari Rim završio 10-ak metara ispod današnjeg grada. Isti je slučaj s Napuljom. Grčko-rimski grad leži duboko ispod napuljskih ulica i kuća. Arheološke nalaze stare par tisuća godina, možete besplatno vidjeti na par mjesta u gradu, npr. na Piazzi Belini, dok se na drugim mjestima morate spustiti u podzemlje. Nakon što platite ulaz naravno.
Postoje dva mjesta u podzemlju Napulja na kojima možete vidjeti ostatke iz vremena Rimskog Carstva.

Arheološke iskopine na Piazzi Belini.
U vrijeme Rimskog Carstva, na području današnje Piazze Gaetano nalazio se veliki rimski forum, hramovi i vjerojatno dva kazališta. Jedan je ulaz u napuljsko podzemlje jasno vidljiv na Piazzi Gaetano, a drugi se nalazi iza ugla, ovdje, i taj je zanimljiv jer u podzemlje ulazite kroz privatnu kuću,

Ulaz u podzemlje je u podnožju kule lijevo, na Piazzi Gaetano.

Ispod ove kuće je slučajno otkriveno arheološko nalazište.
Između ostalog, vidjet ćete ostatke grčko-rimskog kazališta, koje je poznato kao mjesto gdje je pred publikom nastupao rimski car Neron. Pjevao je opere, koje je sam skladao prilikom boravka u Napulju.
Legende kažu da ništa nije moglo prekinuti Neronovu pjesmu, čak ni potres koji je jednom prilikom sve zatresao dok je car pjevao! Neron se na kraju nastupa zahvalio publici i bogovima na pljesku! U Napulj se često vraćao, govoreći da je tu kršten u svijetu umjetnosti. Zanimljivo je da Neron nikada nije nastupio pred publikom u Rimu, rekavši da više voli gotovo grčki grad Napulj…
Ako planirate putovanje u Napulj, ovdje saznajte brojne korisne informacije!