Obilazak Dvigrada: idemo u potragu za gusarskim blagom
Cesta od Kanfanara prema Dvigradu vijuga, ali ni u jednom trenu ne idete previše uzbrdo (ne znam kako sam naučila da su dvorci uvijek na brdima…). U idiličnom zelenom krajoliku centralne Istre leži stari ruševni srednjovjekovni grad Dvigrad. Propada od sredine 17. stoljeća kada je napušten.
Još u autu me kćer pita, a zašto su ga napustili???
Istraživanje napuštenog grada
Od 14. do 16. stoljeća u ovom su se kraju izmjenjivale epidemije kuge i malarije. U 17. stoljeću su u bitkama uništena sela oko Dvigrada i stanovništvo se počelo iseljavati.
Dvigrad je jedinstven jer ga nije uništio ni rat, ni potres, ni požar nego vrijeme… Odličan je vremeplov u stari istarski srednjovjekovni grad.
Obilazak Dvigrada
Dvigrad istražujete samostalno. Označena kamena staza vodi između dvjestotinjak poluurušenih kamenih kuća. U neke je dijelove grada zabranjeno ići bez zaštitne opreme. Djeca se jako trude uloviti nekog od milijun guštera koji se sunčaju na toplom kamenju, ali ne ide im baš. 🙂 Nije preporučljivo silaziti na okolne male staze obrasle gustim zelenilom kako ne bi doživjeli bliski susret sa zmijom.
Naziv Dvigrad govori da su u prošlosti postojala dva dijela grada. Današnji Dvigrad je kaštel Moncastello. Drugo naselje (Parentino) se nalazilo na obližnjem brdu. Ono je napušteno još u 9. stoljeću i danas je srušeno do temelja.
Simbol Dvigrada je sveta Sofija koja u svakoj ruci drži po jedan grad. Danas ovaj motiv možete vidjeti na grbu općine Kanfanar.
Oko grada se nalaze dva prstena obrambenih zidina. Proći ćete kroz nekoliko prekrasnih gradskih vrata koja daju naslutiti nekadašnju ljepotu grada. Na nekim od zidova, koji doslovno izrastaju iz stijena, možete vidjeti stare ukrašene prozore. U 14. stoljeću Mlečani su spalili Dvigrad, a u 15. su stoljeću preuzeli vlast nad gradom i strateški ga ojačali. Zanima li vas više o burnoj povijesti Dvigrada?






Glavni trg i vidikovac u Dvigradu
Na najvišem dijelu naselja nalazi se glavni trg na goloj stijeni s kojeg se pruža prekrasan pogled na Istru.
Zbog plodnog tla, ovo je područje navodno naseljeno od prapovijesti.
Možete li zamisliti da je u trenutku najveće moći u Dvigradu živjelo oko 1500 stanovnika? Dok šetate napuštenim ruševnim gradom, probajte zamisliti život koji se prije četristotinjak godina odvijao na njegovim ulicama…
U Dvigradu, osim na ulazu, nema ploča s natpisima koji vam govore o onom što gledate pa je putovanje u prošlost u potpunosti prepušteno vašoj mašti. A mašta vas u ovom starom gradu uistinu može daleko odvesti.

Pogled iz Dvigrada na centralnu Istru
Crkva svete Sofije
Na glavnom trgu se nalazi ogromna ruševna crkva Svete Sofije čiji najstariji dijelovi potječu iz 5. stoljeća. Na vratima je rešetka, ali možete u crkvu proviriti. Crkva je sve do 1714. godine bila središte župe. Te je godine središte postao Kanfanar i taj je trenutak značio i kraj za kaštel.

Crkva Svete Sofije u Dvigradu
U srednjem se vijeku na području koje je pripadalo Dvigradu nalazilo čak 20 crkvi.

Glavni trg i crkva svete Sofije
Legenda o gusarskom blagu
Jeste li čuli za selo Mrgani u Istri? Nalazi se u blizini Dvigrada. Navodno je selo ime dobilo po gusaru Henryju Morganu. Henry je živio u tom selu nakon što je svoje veliko gusarsko blago sakrio negdje u ruševnom Dvigradu…
Znate li stanovnici kojeg hrvatskog grada su stvarno bili gusari?
Suveniri iz Dvigrada
Ispred ulaza u Dvigrad se nalazi mali kafić/suvenirnica. Ovdje možete kupiti magnetiće od kamena sa slikom Dvigrada, domaći med, ali i žestoka pića kao bisku, medovaču i još neke rakije. Naravno, i sladoled za djecu. 🙂
Idemo sada malo u Slavoniju do još jednog ruševnog grada. Ali ne bilo kakvog, nego do najvećeg sačuvanog srednjovjekovnog ruševnog grada u Slavoniji, Ružica grada!