Obilazak Brijuna: atrakcije za djecu i odrasle
Stigla je jesen i nama kao naručena akcija Tjedan odmora vrijedan, pa napokon i definitivna odluka: idemo u obilazak Brijuna! Dvoje djece smo izvadili iz škole, jedno iz vrtića, stvorili si Hrvatima tako omiljen produženi vikend i put pod noge. Moram li spomenuti da nam je put od Zagreba kroz Gorski kotar trajao satima zbog magle i sulude jesenske kiše?
Nacionalni park Brijuni sastoji se od 14 otoka i otočića. Najveći i najposjećeniji otok je Veliki Brijun, kojeg smo i mi posjetili. Neki su otoci zatvoreni za javnost, dok je na neke dozvoljeno pristati vlastitim plovilom ili doći organizirano na cjelodnevni izlet iz Pule ili Fažane.
Znate li da je brijunski otočić Gaz oblikovan kao riba? Poslužio je kao inspiracija za logo Nacionalnog parka Brijuni.

Nakon par dana jače kiše, neki su golf tereni na Brijunima bili poplavljeni
Šarena Fažana: brod za Brijune
Ulaznice za Brijune možete kupiti online te potvrdu koju dobijete mailom pokažete pri ulasku na brod. Odabirete vrijeme u koje ćete krenuti brodom iz Fažane, kao i želite li ići s grupom i vodičem ili želite sami istražiti otok. U blizini pristaništa broda nalazi se turistički ured u kojem je također moguće kupiti ulaznicu. Plovidba traje 15-tak minuta, a kad pristanete na Brijunima više ne plaćate nikakve ulaze.
Cijene u kafićima na Brijunima su prave nacionalnoparkovske (čitaj: nosite djeci sok u ruksaku).

Pogled na Fažanu iz broda za Brijune
Obilazak Brijuna vlakićem i električnim autićem
Veliki Brijun možete obići na nekoliko načina: pješice (možda bi malo predugo trajalo), električnim vlakićem uz vodiča, unajmljenim biciklima (s prikolicom za djecu) i električnim autićem. Mi smo prvo prošli otok s vodičem, organizirani obilazak traje oko 4 sata. Nakon toga smo unajmili električni autić (150 kn je sat) i mogu reći da je to malo čudo djeci, a i odraslima pravi hit.
U vlakiću slušate zanimljivu priču vodiča o povijesti Brijuna, malariji i Robertu Kochu, Titu i svim poznatim osobama koje su ga na Brijunima posjetile, nastanku nacionalnog parka, Radi Šerbedžiji, kazalištu Ulysses, Kralju Learu i hollywoodskim gostima na Malom Brijunu.
Saznate i brojne zanimljive stvari, pa je tako mene zbog nekog razloga iznenadio podatak da se s Brijuna, preko cijele Istre vidi Učka. Istra djeluje skroz ravna, a to nikako nije, posebno ako se sjetite priče o istarskim slapovima. Kako se lijepo perspektiva složi, malo desno od Učke vidite najviši crkveni toranj u Istri, onaj iz Vodnjana.

Znam, divno sam ovo napisala 🙂
Saznate i da su morske struje između Velikog i Malog Brijuna tako jake, da je opasno i zabranjeno pokušati preplivati relativno malu udaljenost između dva otoka. Mi u vlakiću, a s Malog Brijuna, preko uskog mora u nas gleda jelen lopatar koji stoji na plaži… I baš mu je dobro, on je jelen koji tako povremeno dođe na plažu, a živi slobodno na otoku. Mali Brijun je zatvoren za javnost osim kada postane kazališna scena Ulyssesa.
Ako imate sreće možda u moru vidite dupine, a ako baš imate puno sreće možda na obali vidite sredozemnu medvjedicu, iako se njih češće vidi na Rtu Kamenjak. More je čisto, vidite ježince, a tu su i zakonom zaštićene periske.
Što posjetiti na Brijunima
Safari park i Park dinosaura – obzirom da su dobili svoj članak, znate koliko su nas oduševili!
Staza Roberta Kocha
U 19. stoljeću Brijuni su bili močvarno područje na kojem su vladali komarci i malarija. Vlasnik otoka bio je Paul Kupelwieser. Nakon što je on sam obolio od malarije, pozvao je svjetski poznatog bakteriologa Roberta Kocha da očisti otok od komaraca. Močvare su isušene, lijek kinin je odnio pobjedu.
Možete prošetati Stazom Roberta Kocha koja prolazi kroz stari kamenolom, gdje se nalazi spomenik Kochu u čast.

Stari kamenolom i Staza Roberta Kocha
Kamen se vadio iz kamenoloma u periodu antike i u mletačko doba, a neke su palače u Veneciji izgrađene upravo od kamena s Brijuna.
Kupelwieser je na Brijune doveo vodu podmorskim vodovodom. U luci je izgrađeno pet hotela. 1911. godine otvoren je prvi ZOO. Brijuni postaju elitna destinacija za europske aristokrate koji bi vlakom (!) došli u Pulu pa brodom na Brijune. Danas se u brijunskoj luci nalaze tri hotela.
Rimske vile na Brijunima
Za vrijeme obilaska Brijuna vlakićem, prošli smo pokraj mjesta na kojem su se odmarali rimski carevi sve do 6. stoljeća i vladavine Bizanta. U uvali Verige nalaze se ruševine rimskih hramova i rimske vile iz 1. stoljeća. Pristup neželjenim brodovima u uvalu sprječavao se lancem rastegnutim između dvije obale. Znate li da se na isti način branila i luka u Dubrovniku?
Ako ovdje odlučite prošetati, otkrit ćete i ostatke rimskih termi i cisterni. Moguće je u pratnji vodiča obići nekoliko arheoloških lokaliteta. Na otoku se nalaze i brojne vile iz novije prošlosti. U jednoj od njih Tito je potpisao Brionsku deklaraciju, a neke se danas koriste za potrebe Predsjednika i Vlade RH.
Slikoviti drvored pinija
Električnim autićem smo se provezli kroz prekrasan drvored pinija iz 1905. godine. Zapravo je bolji izraz prodrndali, jer korijenje ovih pinija želi izaći iz ceste!
Najstarija maslina na Mediteranu
Najstarija maslina na Mediteranu ima više od 1600 godina i nalazi se na Brijunima.
Ako malo bolje pogledate ovu maslinu vidjet ćete da je raspuknuta na dva dijela. Puknula je u 70-im godinama prošlog stoljeća za vrijeme nevremena, a puknuti su dijelovi konzervirani betonom. Nevjerojatno je da ova starica maslina i danas daje plod, male crne masline čija je berba krajem listopada.
Kuća za brodice na Brijunima
U samoj luci se nalazi Kuća za brodice iz 1902. godine, zvana i Doktorova kuća jer je u njoj živio otočni liječnik. Danas je u njoj smješten jako zanimljiv i interaktivan interpretacijsko-edukacijski centar. Kuću smo posjetili na samom kraju obilaska, a da nismo morali ići na brod u njoj bi se prilično zadržali. Planirajte barem pola sata provesti u ovoj kući, posebno ako putujete s djecom.
Obilazak Brijuna uz priču o Titu
Tito je na Brijunima ugostio 90 državnika iz 60 zemalja svijeta, a brojni njegovi gosti su mu kao poklon donosili razne egzotične životinje. Neke od životinja su uginule jer se nisu dobro prilagodile klimi ili su oboljele. Većina je životinja preparirana i izložena u muzeju na Brijunima. Ovaj je muzej bio raj za djecu i moja su ga djeca dva puta obišla.
Na katu se nalazi izložba Tito na Brionima, s brojnim fotografijama i pričama. Ispred muzeja se parkirao Titov Cadillac koji je 1953. godine doselio na Brijune. Ako baš inzistirate, možete ga unajmiti i provozati za 10,000 kuna na sat vremena. Samo budite svjesni da troši 25 litara benzina na 100 km!
Jeste li posjetili Titovo rodno selo, Kumrovec?
Zadnji boravak Tita na Brijunima je bio 1979. godine. Sljedeće je godine, u 88. godini života, umro u Ljubljani i po svojoj je želji sahranjen u Beogradu.
Freske u crkvi svetog Germana
S vodičem smo posjetili crkvu izgrađenu 1481. godine, koja je najveća sakralna građevina iz srednjovjekovnog naselja na Brijunima. U vrijeme Titovog života korištena je kao izložbeni prostor za njegove goste. 1993. godine ponovno je posvećena kao crkva.

Crkva svetog Germana na Brijunima
Na podu crkve nalazi se originalni rimski crno-bijeli mozaik iz 1. stoljeća, a na zidovima kopije fresaka i glagoljičkih natpisa Istre i Kvarnera. Ispred oltara je i kopija Bašćanske ploče.
Na Brijunima ima još puno toga što nismo u jednom danu uspjeli posjetiti, pa ostaje za sljedeći odlazak. Obilazak Brijuna u jesen pun je pogodak. Nema gužvi, nije vruće, dok “jurite” električnim autićem po otoku upalite si npr. glazbu iz Batmana (provjereno povećava dojam jurnjave) i krenite u avanturu. Javite nam dojmove. 🙂