Novigrad na Dobri: piknik kraj rijeke s pogledom na kaštel
Postoji li ljepše mjesto za staviti dekicu za piknik, od livade pokraj modrozelene i kristalno čiste rijeke? Desno će vam pogled padati na jedan od najstarijih kamenih mostova u Hrvatskoj, a preko rijeke ćete gledati kamenog čuvara na vrhu brežuljka, stari frankopanski kaštel Novigrad na Dobri.
Svake godine navratimo u Novigrad na Dobri s djecom, a zadnji smo put ovdje bili na kraju srpnja 2023. godine. Evo i zašto. Prvo: obožavamo stare, ruševne kaštele pune priča, a novigradski se kaštel s vrha brežuljka čak i ogleda u zelenoj Dobri. Drugo: obilazak kaštela je besplatan. Treće: rijeka Dobra je ljeti mirna i zelena te zove da se u njoj okupate. Četvrto: do ovog vam mjesta treba doslovno 5 minuta od autoceste. I peto: ovdje je jednostavno divno.

Pogled na kaštel u zimu.

Ljeto…
Kameni most na Dobri
Nakon samo nekoliko minuta vožnje autocestom od Karlovca u smjeru Rijeke, naići ćete na silazak za Novigrad na Dobri. Još samo par minuta i stigli ste do ovog slikovitog mjesta bogate povijesti.
Već izdaleka ga vidite: kameni most s deset lukova, koji skoro okomito prelazi rijeku Dobru. Onda shvatite da ga možete prijeći autom jer je taman dovoljno širok. Sigurno ćete htjeti i prehodati njegova 122 metra dužine. Ovaj most jako vole pješaci, biciklisti i motoristi. Svi se ovdje fotkaju! Divno mjesto za izlet, a nije loša ideja ni ovdje malo protegnuti noge i napraviti pauzu kad putujete na more.

Kameni most na rijeci Dobri.

Ljetna zelena idila…
Na početku 18. stoljeća bilo je dosta zahtjevno doći iz Karlovca do mora, jer nije postojala prava cesta. Prva moderna cesta građena je u periodu od 1726. do 1732. godine. Nazvana je Karolina, bila je duga 105 kilometara i na mjestima prilično strma, a povezivala je Karlovac s lukom u Bakru. Prolazila je kroz Novigrad na Dobri preko drvenog mosta. Kameni je most (ovaj kojeg vidite na slikama) zamijenio drveni u drugoj polovici 18. stoljeća.
Povijesna cesta Karolina nije dobila ime po nekoj ženi, već po caru Karlu VI. Habsburgu, u čijem se “mandatu” i počela graditi. Dijelovi nje i danas prometuju, često paralelno uz autocestu.
Tko je za piknik?
Rijeka Dobra je zimi nabujala, ali kristalno čista i sjajucka se u neopisivim modrozelenim nijansama. Uz nju postoji par klupa, ali zapravo je dekica za piknik ono što vam treba. Djeca se neće micati od rijeke… Ljeti je vodostaj puno niži i rijeka je spora. Možete se i okupati, a društvo će vam vjerojatno praviti par lokalnih dječaka, koji skaču u rijeku.

Most na rijeci Dobri jedan je od najljepših i najstarijih riječnih mostova u Hrvatskoj. Zaštićeno je kulturno dobro u Ministarstvu kulture.

Rijeka Dobra u ljeto.
Desno od mosta se nalazi mala plaža, na kojoj se kupaju uglavnom lokalci. Pridružili smo im se. Neki sretnici čak imaju vlastite kajake pa u njima plove rijekom…

Kupanje pokraj mosta na Dobri posebno je lijep doživljaj. Fotkano s mosta.
Frankopanski kaštel Novigrad na Dobri
Od mosta možete pješice ili autom, upravo po staroj cesti Karolini, doći do kaštela. Cesta nastavlja dalje, vijugajući do Karlovca. Ispred kaštela postoji čistina, kao mali parking. Kameni grad ima samo jedan ulaz, do kojeg je u prošlosti vodio pokretni most.

Frankopanski kaštel je nastradao u požaru 2022. godine. Izgorio je vidikovac na vrhu kule i kaštel je bio zatvoren za obilaske.
Oduševilo nas je to što je u trenutku našeg dolaska u srpnju 2023. godine kaštel obnovljen i otvoren za obilaske.

Obilazak obnovljenog kaštela je besplatan, a u njemu je bilo neočekivano puno stranih turista.

Stepenice u kuli.

Novi vidikovac na vrhu kule kaštela. Prozore možete sami otvoriti…
Stari grad Novigrad se prvi put spominje sredinom 16. stoljeća (ako netko primjeti ovo stari-grad, novi-grad: u vrijeme kada je nastao bio je NOVI frankopanski grad pa je tako dobio i ime). Vjeruje se da je kaštel dao izgraditi knez Bernardin Frankopan na prijelazu iz 15. u 16. stoljeće. Isti je ovaj knez utemeljitelj Ogulina. Najpoznatiji vlasnici kaštela upravo su krčki knezovi Frankopani (krčki = porijeklom s otoka Krka), pa zbog ove slavne obitelji grad nosi pridjev frankopanski. Ako želite saznati nešto više o ovoj obitelji (na primjer da su svoje plemićko prezime dobili kupovinom rodoslovlja od trgovca), klik na link. 🙂
Kaštel je kroz vrijeme puno puta nadograđen. Od početnog jednostavnog romaničkog burga (obrambene utvrde) nastao je renesansni kaštel s prostorijama za stanovanje, galerijama, stubištima i kapelicom. Više detalja o izgledu kaštela saznajte ovdje.

U dvorištu se nalazio bunar, a i danas je na tlu otvor prekriven daskama.

Pogled s vrha kule.
I ovdje su Turci pokucali na vrata
Opet u priču prste upliću Turci! Čini mi se da se uvlače u većinu mojih putopisa… Moguće je da je Novigrad na Dobri izgrađen upravo radi prijeteće opasnosti od ovih nemilosrdnih vojnika. Kaštel je teško stradao u bitci protiv Osmanlija sredinom 16. stoljeća. Izgleda da stanovnici kaštela nisu znali legendu po kojoj pijetao spašava gradove od Turaka (škicnite priču o Starom gradu Đurđevcu).
Znate li da i danas u nekim hrvatskim gradovima možete vidjeti građevine iz perioda Turskog carstva? Dobar primjer je Ilok. Također, Maškovića han kod Vranskog jezera!
Pravo zlatno doba novigradski je kaštel doživio nakon povlačenja Turaka i kroz veći dio 17. stoljeća, dok su njim upravljali Frankopani. Ispod kaštela se tada razvilo naselje, a bili su tu i veliki posjedi s oranicama, voćnjacima, šumama i ribnjacima. Preko Dobre je u to vrijeme prelazio drveni most iz 16. stoljeća, na kojem se naplaćivala mostarina. Na rijeci se nalazio i mlin. Frankopani su bili vlasnici i kaštela Dubovca u Karlovcu.
Planiranje urote s pogledom na Dobru
Sjećate li se iz škole urote Zrinskih i Frankopana protiv Habsburgovaca? Novigrad na Dobri je jedan od kaštela u kojem je kovana ova urota. Dogovori su se vodili i u obližnjem Starom gradu Ozlju. Urota je neslavno popala, a ban Petar Zrinski i Fran Krsto Frankopan pogubljeni su u Bečkom Novom Mjestu, 1671. godine. Obitelj Frankopana tada je doživjela svoju propast.

Frankopanski kaštel na Dobri je nakon ugušene urote opljačkan i porobljen. Od tada često mijenja vlasnike, najčešće tako što ga novi vlasnici kupe.
Zanimljivost: plemićka obitelj Patačić bila je jedan od novih vlasnika kaštela. Preuredili su ga u barokni plemićki dvorac, u kojem su 1783. godine ugostili i austrijskog cara Josipa II. Habsburškog. Značaj ove obitelji je velik jer je upravo ona dala sagraditi kameni most na Dobri.
Kaštel je održavan i u njemu se živjelo sve do Drugog svjetskog rata, kada je izgorio. Nakon toga ubrzano propada i obrasta korovom, a obnova i konzervacija počinju tek 1999. godine. U novijoj su prošlosti rekonstruirane i zidine.

Pogled s terase kaštela u ljeto 2023. godine.
Kameni most i stari kaštel možete jako brzo obići. Ali nema potrebe brzo završiti jednodnevni izlet u ovo slikovito mjesto. Ponesite sve za piknik, ako je ljeto ponesite i kupaći kostim, povedite prijatelje, priroda je ovdje nestvarna…
Idemo dalje: 40-tak minuta vožnje od Novigrada na Dobri, nalazi se jedini dvokatni kameni most u Hrvatskoj. Vodimo vas u šarmantni Tounj, još jedno super mjesto za izlet! A ako vas zanima kako izgleda kaštel Zrinskih u Hrvatskoj Kostajnici, klik ovdje.