Nezakcij, Muntić, Šišan i Ližnjan: 5 zanimljivosti i besplatni obilasci s vodičem!
Ljetujete li u Istri??? Ako je odgovor da, trebate znati da tijekom srpnja i kolovoza možete besplatno s vodičem razgledati četiri mala mjesta u Općini Ližnjan: Muntić, arheološko nalazište Nezakcij, Šišan i Ližnjan. Ako vam je jugoistok Istre i dalje nepoznanica, dolje u tekstu saznajte pet zanimljivosti o svakom ovom mjestu, a onda ih još bolje upoznajte na besplatnom obilasku!
Besplatni razgledi spomenutih mjesta organizirani su već treću godinu za redom, zahvaljujući odličnoj suradnji TZO Ližnjan i interpretacijskog vodiča Helene Pola, u sklopu projekta VISIT. Vodi ih vodičkinja i vrsna interpretatorica istarske baštine, Helena Pola, na tri jezika (talijanski, engleski i hrvatski).

Karta Općine Ližnjan. Fotografija: Gianni Tromba

Helena Pola. Fotografija: Gianni Tromba

Općina Ližnjan. Fotografija: Provideo
Zanimljivosti o Ližnjanu:
- Ližnjan je prvotno bio ribarsko selo. S vremenom su se njegovi stanovnici povukli u unutrašnjost i izgradili mjesto čije je središte Munat, na kojem su se okupljali. Stara ladonja, rimski miljokaz i križ, glavni su protagonisti zanimljivih priča koje vas tamo očekuju.
- Crkva Majke Božje od milosti na Muntu, kojom je od 16. do 19. stoljeća upravljala bratovština, pravi je primjer sloge crkve i puka. Zajednički su se borili protiv nedaća poput kuge i kolere. Danas crkva ima samo jedno zvono, dok se drugo nalazi u dalekom New Yorku.
- U Ližnjanu je neizostavna priča o svećeniku Luki Kircu. U deset godina boravka u ovome mjestu (1896. – 1909.) potaknuo je ujedinjenje i zajedništvo Ližnjanaca. Zahvaljujući zajedništvu, otvorena je čitaonica te ribarska i kreditno štedna zadruga, koje su im donijele veliki napredak.
- Najvažnija i najveća crkva nosi ime sv. Martina. Ispred nje se nalazi u bronci izlivena stopa sv. Martina, što je znak da je ližnjanska crkva dio europske kulturne rute posvećene tom svecu (vidi sliku). Tijekom razgleda čut ćete priču o oltarima, kipovima i crkvenim ertama.
- Jedan od simbola Ližnjana su grmovi brnistre ili kako je domaći stanovnici zovu, brnestre. U proljeće je ima posvuda, a tijekom cijele godine cvjeta u grbu Općine Ližnjan. O brnistri smo već pisali, a više saznajte ovdje.
Besplatni obilazak Ližnjana: Svakog ponedjeljka u 10 sati, kroz srpanj i kolovoz.

Stopa svetog Martina u Ližnjanu. Foto: Gianni Tromba

Crkva sv. Martina u Ližnjanu. Foto: Gianni Tromba
Zanimljivosti o Nezakciju, najvažnijem arheološkom nalazištu u Istri
- Na samom ulazu u Nezakcij vide se veliki kameni slojevi u kojima se prepoznaje antika, a potom nadogradnja zida iz rimskog doba. Pobjeda Rimljana ovdje nije donijela uništenje, nego se Nezakcij nastavio razvijati kao religijsko, trgovačko i političko središte.
- U vrijeme Histra, Nezakcij su krasila tri hrama posvećena ženskim božanstvima (Eja, Ika, Boria, Terra Histria) i jednom muškom (Melesokus). U Arheološkom muzeju Istre u Puli možete vidjeti kip Melesokusa, prikazanog kao golog konjanika s čizmicama i kip božice Eje koja doji.
- Histri su se dobro udomaćili u Nezakciju jer je Luka Budava bila strateški važna i isplativa za njihove gusarske pohode. Vješto su i često pljačkali brodove pune hrane, žita i vina.
- U malenom muzeju u sklopu Nezakcija čeka vas zastrašujuća priča s prikazima neuspjele obrane Histra od napada Rimljana. Kada je 177. godine pr. Kr. kralj Epulon vidio da će ih Rimljani poraziti, odlučio se na drastičan potez prije no što si je oduzeo život. Naredio je svojim vojnicima da liše života žene i djecu bacanjem preko zidina… Nije želio žive Histre u rukama Rimljana, o čemu podrobno piše rimski povjesničar Tit Livije.
- Nakon odlaska Avara, nekad živahni Nezakcij ostaje prepušten tišini i prirodi. Od zarastanja ga spašavaju stočari, koristeći ga za ispašu. Zanimljivo je znati da se život Nezakcija, ili kako ga lokalno nazivaju Vizače, nastavio u kućama Muntića i Valture. Graditelji kuća su kamenje “posudili” s ovog posebnog mjesta.
Besplatni obilazak Nezakcija: Svakog utorka u 10 sati, kroz srpanj i kolovoz.

Nezakcij. Fotografija: Gianni Tromba

Muzej u Nezakciju. Fotografija: Gianni Tromba
Zanimljivosti o Muntiću
- Muntić (tal. Monticchio) leži na uzvisini koja dominira južnom Puljštinom, zbog čega je u prošlosti koristio brojnim vojskama, posebice Rimljanima. Upravo su ovdje Rimljani zaustavili svoje legije i smislili strategiju osvajanja obližnjeg histarskog Nezakcija.
- U crkvici sv. Jeronima, na neobičnom se mjestu skriva predmet važan za održavanje liturgije. Razgled je prilika za potragu, kao i zamišljanje plave boje i žutih zvijezda na prelijepom gotičkom svodu. Njih je iz crkve, ali ne i iz sjećanja mještana, odnijela rekonstrukcija.
- Posebnost Muntića je Galerija Kapelan, odnosno čudesan svijet različitih eksponata koji dočaravaju povijest svakodnevnog života u Muntiću. Vlasnik i strastveni kolekcionar Edi Pauro, uložio je puno truda da tradicijsku staju pretvori u šareni galerijski prostor. U dvorištu će vas veselo pozdraviti i kokoši, koje će vam s predvodnikom pijetlom Karlom prirediti neobičnu dobrodošlicu.
- U Muntiću se ne propušta susret s dva zanimljiva stabla, s neobičnom ladonjom (murvom) i smokvom kraj Galerije Kapelan.
- Mala atrakcija Muntića je i stara komunalna šterna, čiji izgled vrijeme nije dotaklo. Koliko god Muntić bio mali, u njemu možete pogledom obuhvatiti cijelu Općinu Ližnjan zahvaljujući reljefnom prikazu koji se nalazi u centru mjesta.
Besplatni obilazak Muntića: Svake srijede u 10 sati, kroz srpanj i kolovoz.

Kolekcija starih bočica u Galeriji Kapelan u Muntiću. Fotografija: Gianni Tromba

Pijetao Karlo, domaćin u Muntiću. Foto: Gianni Tromba

Muntić. Fotografija: Gianni Tromba
Zanimljivosti o Šišanu
- Već sam pogled na palaču obitelji Frezza (vidi sliku dolje), pokazuje koliko je ta obitelj bila moćna. To je na svojoj koži osjetio svećenik, koji je jedne nedjelje započeo misu bez veleposjednika zabavljenog lovom. Kako je završio svećenik, a kako generacije obitelji Frezza, saznat ćete tijekom razgleda.
- U Šišanu je u prošlosti bilo više od 20 crkvi, a ona koja još uvijek ponosno i netaknuto stoji je župna crkva sv. Feliksa i Fortunata, prepuna posebnosti. Jedna od njih su ostaci sv. Lorencina, koji imaju moć predviđanja suhog ili vlažnog ljeta. Zvonik krije i tamnicu u koju su Šišanci stavljali prenoćiti svoje pijane i preglasne sumještane.
- Istarska svila bila je nadaleko poznata i cijenjena, a nastajala je i u Šišanu, gdje su uzgajao dudov svilac. Šišanke su cijele zime u grudnjacima nosile u pamučnu tkaninu zamotane ličinke, kako bi ih grijale toplinom svoga tijela. U proljeće, ličinke bi se stavljale u velike kutije sa svježim listovima murve, koja i danas ponosno stoji u središtu mjesta. Zanimljivo je znati da kad bi se samo jedna dobro nahranjena ličinka dudovog svilca prokuhala u vodi, iz nje bi se izvukla svilena nit dužine 2 km!!!
- Šišan je poseban i po tome što se u njemu od pripadnika talijanske zajednice može čuti kako pričaju istriotom, gotovo izumrlim istroromanskim govorom. Predano ga čuvaju na puno načina, a najljepše je kad zapjevaju svoje šišanske mantinjade, folklorni dvoglasni napjev.
- Voda je bila važna za blagostanje u kojem su uživali Šišanci. I danas se može vidjeti mjesto gdje se nalazila lokva na kojoj su redovito napajali stoku. To im je omogućavalo prosperitet baš kao i cisterna, a potom i špina blizanka, koje su osiguravale vodu svim stanovnicima.
Besplatni obilazak Šišana: Svakog četvrtka u 10 sati, kroz srpanj i kolovoz. Detalje o besplatnim obilascima saznajte na stranici TZO Ližnjan.

Palača Frezza u Šišanu. Fotografija: Gianni Tromba

Šišanska murva. Fotografija: Gianni Tromba
Ako volite aktivan odmor, ovdje saznajte što vam sve nudi općina Ližnjan!
PR objava