Najzanimljiviji trgovi u Rimu i njihove tajne: 6 trgova koje morate posjetiti!
Dok šetate Rimom, svako malo ćete završiti na nekom trgu. Ako netko zna koliko ih točno ima, neka mi javi. Teško je napraviti izbor koji su trgovi u Rimu najbolji, jer je nemoguće u Rimu naći mjesto o kojem se nema što napisati ili reći! Odabrala sam šest meni najzanimljivijih rimskih trgova, koje bi svatko trebao posjetiti kada putuje u Vječni grad.
U Rimu sam bila četiri dana, a sve “servisne” informacije o putovanju i snalaženju u gradu saznajte ovdje.

Piazza Navona
Campo de’ Fiori: Italija u malom
Preko dana se ovaj šarmantni rimski trg, pretvori u tržnicu. Gužva i buka po svuda, glasni prodavači vas dozivaju, dovikuju popuste, nude da probate njihove proizvode. Povremeno su tako glasni da zvuče kao da se svađaju! Nude se razni talijanski sirevi, cvijeće, začini, voće, povrće, svježe cijeđeni sokovi od voća po izboru, suveniri…
Sjednite u neki od zanimljivo uređenih kafića i promatrajte život oko sebe. Navečer tržnica čarolijom nestane i trg ispune terase ugostiteljskih objekata.
U sredini trga je spomenik Giordanu Brunu, filozofu, pjesniku, teologu i znanstveniku, koji je ovdje živ spaljen 1600. godine. Bio je u sukobu s katoličkom crkvom, zbog novih pogleda na svijet, svemir i zbog poricanja kršćanskih dogmi. Između ostalog, na sav je glas u Vatikanu čitao zabranjene knjige. Jedno je vrijeme proveo u zatvoru u Anđeoskoj tvrđavi.
Spomenik Giordanu Brunu je podignut nakon ujedinjenja Italije, 1889. godine. Spomen je svim ljudima koji se bore ili su život izgubili u borbi za slobodu mišljenja. Na jednom dijelu trga, na podu ćete naći ploču koja označava mjesto gdje su u to vrijeme zapaljene brojne zabranjene knjige.

Desno vidite spomenik Giordanu Brunu. U ruci drži knjigu, na glavi mu je kapuljača.
Znate li da je ovdje i slavni Cezar izgubio život? Više ovdje.
Piazza di Trevi: trg s najpoznatijom fontanom u Rimu
Zašto ne nasloniti divovsku fontanu na neku građevinu!? To je u Rimu najnormalnija stvar! Evo nas na jednom od najpoznatijih rimskih trgova. Zapravo je trg prilično malen, a slavnom ga je učinila veličanstvena Fontana di Trevi.
Kažu ovako: Baci jedan novčić u fontanu i vratit ćeš se u Rim. Baci dva novčića, u Rimu ćeš se zaljubiti. U novije su vrijeme Rimljani dodali: Baci tri novčića ako se želiš sretno udati/oženiti, a ako se želiš rastati, baci četiri novčića!
Rano ujutro zaposlenici gradske čistoće skupljaju bačene kovanice, onako metlom po dnu fontane. Grad svake godine, samo iz ove fontane zaradi milijunske svote eura.
U svim rimskim fontanama teče voda koju možete piti. Ne kruži u fontani, nego stalno curi svježa voda!
Voda u rimske fontane stiže akvaduktima, izgrađenim u vrijeme starog Rima. Dovodi se s nekoliko izvora u okolici grada. Ako vam to zvuči nevjerojatno, spustite se u podzemlje ispod Fontane di Trevi. Tu se nalazi u potpunosti funkcionalna cisterna starog akvadukta, koja i dalje vodom puni fontanu. Ako želite istražiti ovo vodeno podzemlje, okrenite leđa Fontani di Trevi. U prvoj uličici lijevo, na uglu ćete vidjeti znak “Area arheologica, La Citta del Aqua“, i strelicu koja pokazuje smijer. Svoj dolazak morate unaprijed najaviti ovdje.
Vodite računa da su brojne atrakcije u Rimu zatvorene ponedjeljkom.
Piazza Navona: obratite pažnju na oblik trga!
Rim je oduvijek građen na temeljima starih građevina, pa oblici današnjih kvartova često prate oblike građevina kojih odavno nema. Jedan takav primjer je Piazza Navona, po mnogima najljepši trg u Rimu. Stoji na mjestu antičkog stadiona iz 1. stoljeća, a ima i njegov oblik.
Naravno da se možete spustiti u podzemlje ispod ovog trga! Tu je muzej u kojem možete vidjeti arheološko nalazište stadiona, jednog od 7 čuda carskog Rima.

Na mjestu današnje Piazze Navone, prije 2.000 godina se nalazio stadion. Izgradio ga je car Domicijan.

Obratite pažnju da je oblik Piazze Navone, isti kao i oblik antičkog stadiona.

Ako vam se ne plaća ulaznica u muzej, kada izađete s trga na sjevernoj strani, možete u muzej proviriti s visine.
Na Piazzi Navoni se nalaze tri fontane, od kojih je najveća i najpoznatija Berninijeva fontana “Četiri rijeke” iz 1651. godine. Zabavite se promatrajući statue četiri muškarca, personifikacije četiri rijeke, odnosno kontinenta. Probajte odgonetnuti koji je muškarac “Dunav”, koji “Ganges“, “Nil” i “Rio della Plata”. Da vam malo pomognem, “Dunav” nema nikakvo prepoznatljivo obilježje, a “Nil” skriva glavu, obzirom da se u vrijeme gradnje nije znalo gdje izvire.

Fontana Četiri rijeke.

Na vrhu fontane je obelisk u kojeg su hijeroglifima urezana imena careva Vespazijana, Tita i Domicijana.
Piazza del Popolo: pogledajte najstariji obelisk u Rimu
Piazza del Popolo je jedan od najvećih trgova u Rimu, poznat po savršeno simetričnom obliku. Na trgu su četiri fontane s lavovima, a u sredini najstariji obelisk dovežen iz Egipta. Radi se o 25 metara visokom monolitu Ramzesa II. iz 1200. g.pr.Kr. (!!!). U Rim ga je dao donijeti car August. Prvo je bio smješten u Circus maximusu, a kasnije ga papa Siksto V. premješta ovdje.
Zanimljivost: papa Siksto V. je u 16. stoljeću malo “selio” obeliske po Rimu. Stvorio je prepoznatljiv trio OBELISK-CRKVA-FONTANA, kako bi sve većem broju vjernika omogućio snalaženje po gradu. Dakle, kada nađete obelisk u Rimu, u blizini ste neke bitne građevine, a tu je i pitka voda!
Popnite se na besplatan vidikovac iznad trga (Terazza del Pincio) i bacite pogled s visine na trg i Rim.

U prošlosti su ovdje održavana javna smaknuća.

Potpuna simetrija: Na južnom kraju trga su crkve-blizanci.
Trg vrvi životom i prodavačima raznih stvari, od letećih igračaka koje su pravi mamac za djecu, do prodavača ruža koji hodaju uz vas i pokušavaju vam ugurati ružu u ruku. U slučaju kiše, svi odjednom počnu prodavati kišobrane! U crkvi Santa Maria del Popolo, besplatno možete pogledati umjetnička djela majstora renesanse.
Piazza della Rotonda: kako spasiti hram od uništenja?
Došli smo na rimski trg s još jednom turističkom atrakcijom, Pantheonom. Idemo malo u prošlost. Da živite u vremenu kada je Pantheon sagrađen, on bi bio hram, a vi bi u njega ulazili penjući se po velikom kamenom stepeništu. Drevni se Rim nalazio puno niže od današnjeg grada. Pantheon je imao sreće pa “preživio” iako je hram, jer je pretvoren u crkvu!
Ako planirate u obilazak Pantheona, znajte da je vikendom i praznikom obavezna rezervacija termina ulaska (ovdje), barem jedan dan prije dolaska. Više o Pantheonu uskoro.

I ovdje primjetite trio crkva-obelisk-fontana!
U srednjem vijeku je na ovom trgu bila velika tržnica. Danas možete posjetiti zanimljivu trgovinu s raznim talijanskim delikatesama.

Zanimljiv način izlaganja divovskih kobasica!
Trg svetog Petra u Vatikanu: najpoznatiji trg u Rimu
Iako ulazite u drugu državu, nitko vas neće tražiti dokumente. Trg svetog Petra (Piazza San Pietro) u Vatikanu je jedan od najpoznatijih trgova na svijetu. U 17. stoljeću ga je, po narudžbi pape Aleksandra XII., osmislio majstor Bernini.

Na trg može stati 300.000 ljudi, što ga čini jednim od najvećih trgova na svijetu.
Najdojmljiviji dio trga su 284 stupa i 88 pilastera, koji se nižu u četiri reda i oblikuju savršenu elipsu. S njih na trg gleda 140 statua svetaca, koje je također osmislio Bernini.
U sredini trga je 25 metara visok obelisk, izrađen u 1. st.pr.Kr. u Aleksandriji. S obje strane obeliska su fontane, a na pola puta između obeliska i fontana na podu su mramorne ploče. Ako stanete na jednu od njih, doživjet ćete pravu optičku varku, dojam da stupovi nestaju. Ovdje saznajte više o obilasku bazilike.
Još su brojni trgovi u Rimu koje trebate posjetiti i koji će vam, ako znate slušati, jasno pričati priče. Neke njihove priče ćete saznati u sljedećim putopisima. Ako vas zanima još zanimljivosti o Rimu, klik ovdje!