Najveća ledena špilja na svijetu: Eisriesenwelt u Austriji
Jeste li čuli za Eisriesenwelt u Austriji? Špilju nazivaju i Svijet ledenih divova jer je najveća ledena špilja na svijetu. Nalazi se visoko u planini južno od Salzburga, iznad grada Werfena. Obišli smo ju za vrijeme road tripa po Austriji u srpnju 2021. godine. Ako planirate ići, pripremite se na puno uzbrdica i stepenica!
Procijenjeno je da na svijetu postoji više od milijun špilja, ali samo je nekoliko ledenih. Kriterij da bi špilja mogla nositi naziv “ledena” je da se u njoj led zadržava cijelu godinu.
Kako je led završio u špilji?
Špilja Eisriesenwelt se počela formirati prije 100 milijuna godina. Nalazi se na nadmorskoj visini od 1,600 metara i duga je nezamislivih 40 kilometara (za usporedbu, do sad najduža špilja koju sam posjetila je Postojnska jama, koja je duplo kraća od ove). Obzirom na nadmorsku visinu, otkrivena je tek krajem 19. stoljeća.
Špilja je jedinstven prirodni fenomen izgrađen od leda i kamena. Led se nalazi samo na njenom prvom kilometru, a nastaje zbog jakog i hladnog vjetra koji puše u početnom dijelu špilje pa zaledi vodu. Kada dođete do kraja prvog kilometra špilje, vidjet ćete plitko jezerce. Dalje leda više nema, a špilja je “samo” kamena špilja.

Na nekim ledenim kreacijama postoje valoviti oblici nastali zbog djelovanja vjetra na led.
Ledena špilja Eisriesenwelt: korisne informacije
Ulaznice za ledenu špilju Eisriesenwelt smo kupili online tjedan dana ranije, kada je bilo puno ponuđenih termina. Birate vrijeme u koje ćete se čekirati.
U gradu Werfenu postoji veliki besplatni parking s kojeg kreće shuttle bus i serpentinastom vas cestom dovozi do ulaza gdje se čekirate (i pokažete potvrde o cijepljenju ili testiranju). Cijena povratne vožnje shuttle busom je 7,5 eura po osobi. Do gore možete doći i osobnim autom, ako nemate ništa protiv planinskih cesta. U jutarnjim satima na gornjim parkinzima nema gužve, parkiranje je i gore besplatno, a kada smo se vraćali iz špilje oko podne parkinzi su bili prepuni. Na mjestu gdje se čekirate je kafić sa slabom ponudom skupe hrane.

Pogled na putu do špilje
Nakon čekiranja slijedi hodanje 15-tak minuta uzbrdo do žičare, a dio puta hodate kroz tunel. Vožnja žičarnom je uključena u cijenu obilaska špilje. Žičara vozi svakih 10 minuta pa nema dužih čekanja. Na gornjem dijelu žičare je restoran koji ima terasu s prekrasnim pogledom. Do ulaza u špilju se mora hodati još 15-20 minuta uzbrdo. WC-i su na više mjesta uz put, pa i na samom ulazu u špilju.

Desno je kraj staze i ulaz u špilju.
Eisriesenwelt, istražite svijet ledenih divova
Ako mislite da je gotovo s uzbrdicama, varate se. Postoji samo jedan ulaz u špilju i on se nalazi na njenoj najnižoj točki. Ja sam nekako naviknula da se u špilje spušta, ali ovdje vas čeka 700 stepenica za uspon u samoj špilji i isto toliko za spuštanje na kraju obilaska. Proći ćete prvi kilometar špilje, a dalje na višednevne ekspedicije idu speleolozi. Zanimljivi su predmeti na koje oni nailaze dublje u špilji, ostaci opreme bivših istraživača špilje, stari stotinjak i više godina. U dubini špilje su našli i kostur medvjeda.
75-minutni obilazak špilje je moguć samo s vodičem, na engleskom ili njemačkom jeziku. Kako je naša engleska grupa bila mala, vodič je dozvolio fotografiranje u špilji, što je inače zabranjeno.

Ovo je glavni i jedini ulaz u špilju, ostali otvori su pukotine koje kao dimnjaci služe za cirkuliranje zraka.
Ponesite si toplu odjeću i čvrste cipele, temperatura je uvijek oko ništice. Pravi predah od ljetnih vrućina, toliki da su mi se ruke zaledile. Špilju je obilazilo dosta roditelja s djecom, čak i s manjom djecom koju su nosili u nosiljkama. Zavidjela sam im na skafanderima i kapama!
Kada vodič otvori vrata špilje, cijela grupa nekontrolirano vikne “aaaaaaaaaaa”. Ovo je ipak ledena špilja, a u njenom donjem dijelu puše vjetar. Otvaranjem vrata, hladni zrak s dna špilje dođe u kontakt s toplim zrakom pa nastane prejak vjetar koji u vas puše iz špilje. Udara vas brzinom do 90km/h! Prolazeći kroz vrata doslovno se s njim borite, a čim uđete u špilju vjetra više nema. Kada završite s obilaskom, vjetar vas elegantno izbaci van. 😂
Što ćete raditi u ledenoj špilji?
Špilja nije osvjetljena (što mi je baš žao) nego u ruku dobijete starinsku svjetiljku, taman dovoljnu da si osvjetlite metar-dva oko sebe i da ne padnete na stepenicama. Jedan je čovjek u grupi imao baterijsku svjetiljku, preporuka svima da ju ponesu kada idu u špilju.

Ovdje vodič dijeli svjetiljke

Vodič osvjetljava sve oko sebe paleći žicu od magnezija. Prilično se dimi, ali super osvijetli ledene kreacije.
Cijelo vrijeme hodate stazom jedno iza drugoga, većinom po drvenim stepenicama. Staza je kružna i vijuga oko ledenih kreacija divovske špiljske dvorane.

Najstariji slojevi leda u špilji su stari oko 1000 godina!

Vodič nekoliko puta nestane u nekim prolazima pa se samo stvori na prekrasnim prirodnim ledenim pozornicama.
U hladno doba godine špilja je zatvorena, a za obilazak se otvara 1. svibnja. U ne-korona svijetu, godišnje bi špilju Eisriesenwelt posjetilo više od 200,000 ljudi, a vodič kaže da je na dan znao voditi 10-tak grupa. Sada je ljudi upadljivo manje, iako je u srednjem dijelu dana bila prilična gužva.
U Austriji možete obići i ledenu špilju iznad Hallstatta. Mi nakon obilaska ledene špilje Eisriesenwelt, idemo u još jednu popularnu atrakciju ovog kraja, tvrđavu Hohenwerfen.
Znate li da u Gorskom kotaru postoji špilja koja je u potpunosti ravna, prilagođena za obilazak svim dobnim skupinama pa čak i osobama u invalidskim kolicima??? Više ovdje!