Najveća ledena špilja na svijetu: Eisriesenwelt u Austriji
Ako u 6 ujutro u Zagrebu sjednete u auto, oko 10:30 ćete biti visoko na planini, na putu pješice prema najvećoj ledenoj špilji na svijetu! Zamislite, procijenjeno je da na svijetu postoji više od milijun špilja, ali samo je nekoliko “ledenih”. Da bi špilja mogla nositi taj naziv, u njoj se led mora zadržati cijelu godinu. Mi vas vodimo u najveću takvu špilju, tzv. Svijet ledenih divova: Eisriesenwelt u Austriji.
Špilja Eisriesenwelt se nalazi na nadmorskoj visini od 1,600 metara, u planini južno od Salzburga, iznad grada Werfena. Toliko nam se svidjela pri prvom dolasku za vrijeme road tripa po Austriji prije dvije godine, da smo ju u ljeto 2023. godine ponovno posjetili. Htjeli smo špilju pokazati djeci. Nisu mogli vjerovati da ovakvo mjesto postoji!

Led u špilji nastaje zbog jakog i hladnog vjetra, koji u njenom početnom dijelu ledi vodu.
Špilja Eisriesenwelt se počela formirati prije oko 100 milijuna godina i jedinstven je prirodni fenomen izgrađen od leda i kamena. Duga je nezamislivih 40 kilometara. Za usporedbu, do sad najduža špilja koju sam posjetila bila je Postojnska jama, a duplo je kraća od ove. Vi ćete obići prvi kilometar ledene špilje, na kojem se led i nalazi.

Na nekim ledenim kreacijama postoje valoviti oblici nastali zbog djelovanja vjetra na led.
Ledena špilja Eisriesenwelt: korisne informacije
U hladno doba godine špilja je zatvorena, a otvara se oko 1. svibnja. Za obilazak odvojite oko tri sata. Obujte čvrste cipele, mi smo svi imali gojzerice i dobro su nam došle.
Ulaznice za ledenu špilju Eisriesenwelt smo kupili online, 10-tak dana prije dolaska, kada je bilo puno ponuđenih termina. Odabrat ćete vrijeme dolaska na službeni ulaz, koji se nalazi visoko u planini. Do njega vodi serpentinasta, planinska asfaltirana cesta. Uz njega se nalazi kafić sa slabom ponudom skupe hrane, a tu je i suvenirnica.

Na ovom mjestu skenirate ulaznice, a od njega do špilje treba još oko sat vremena.
Do ulaza možete doći osobnim autom ili shuttle busom. Ako ćete gore autom, dođite ranije ujutro jer je broj parkirnih mjesta uz ulaz ograničen. Parking je besplatan. Ako ne volite vožnju planinskim cestama, bolje uzmite shuttle bus. U tom slučaju auto ostavite ovdje, na donjem, besplatnom parkingu. S njega svakih 20-tak minuta kreće shuttle bus i vozi vas do ulaza.
Povratna vožnja shuttle busom je na našem zadnjem dolasku bila besplatna, iako smo pri prvom dolasku platili 7,5 eura po osobi. Ne znam zašto je vožnja sada bila besplatna i hoće li takva ostati, ali bilo je to lijepo iznenađenje.

S parkinga s kojeg kreće shuttle bus, vidi se tvrđava Hohenwerfen.
Hodanje pa žičara pa hodanje pa ledena špilja
Nakon što na ulazu skenirate ulaznice, slijedi hodanje 20-tak minuta uzbrdo do žičare. Dio puta se ide kroz tunel. Vožnja žičarom je uključena u cijenu obilaska špilje. Žičara kreće svakih 10 minuta pa nema dužih čekanja. Do samog ulaza u špilju, nakon žičare se hoda još 20 minuta uzbrdo. Čuvajte ulaznice jer ćete ih trebati skenirati na više mjesta. Do parkinga se vraćate istim putem.
Uz gornju postaju žičare je restoran koji ima terasu s prekrasnim pogledom. WC-i su na više mjesta uz put, pa i na samom ulazu u špilju.

Desno je kraj staze i ulaz u špilju.
Eisriesenwelt, istražite svijet ledenih divova po 1400 stepenica!
Ako mislite da je gotovo s uzbrdicama, varate se. Postoji samo jedan ulaz u špilju i on se nalazi na njenoj najnižoj točki. Ja sam nekako naviknula da se u špilje spušta, ali ovdje vas čeka 700 stepenica za uspon u špilji i isto toliko za silazak. Na jednom su dijelu stepenice prilično strme, na mjestu gdje prelaze ogromni ledenjak. Tu će vam vodič reći da (ako vam je prenaporno) možete odustati od obilaska i vratiti se s prvom grupom koja naiđe.
75-minutni obilazak špilje moguć je samo s vodičem, na engleskom ili njemačkom jeziku. Grupirat ćete se pred samim ulazom u špilju.

Ovo je glavni i jedini ulaz u špilju, ostali otvori su pukotine koje kao dimnjaci služe za cirkuliranje zraka.
Temperatura je u špilji Eisriesenwelt oko nule!
Špilja Eisriesenwelt nudi pravi predah od ljetnih vrućina, toliki da ćete svoj dah vidjeti i 15 metara prije nego u nju uđete. Pred ulazom slijedi promjena outfita: ponesite toplu odjeću, a najiskrenija preporuka da ponesete zimske jakne! Pri prvom smo dolasku uzeli lakše jesenske jakne i smrznuli smo se. Bilo je u špilji svakako obučenih ljudi, pa čak i odraslih i djece u kratkim hlačama… Ne znam što bi na to rekla, kao da nisu znali da će na jako niskoj temperaturi biti više od sat vremena.
Proći ćete prvi kilometar špilje, a dalje na višednevne ekspedicije idu samo speleolozi. U dubini ledene špilje pronađen je i kostur medvjeda.

Obzirom na nadmorsku visinu, špilja Eisriesenwelt je otkrivena tek krajem 19. stoljeća.
Iz špilje će vas pokušati izbaciti vjetar!
Kada vodič otvori metalna vrata špilje, u vas će zapuhati ledeni vjetar brzine do 100km/h! Cijela će grupa ljudi, pa i vi, nekontrolirano i uz smijeh viknuti “aaaaaaaaaaa!!!”. Prolazeći kroz vrata doslovno se s vjetrom borite, a čim uđete u špilju više ga nema. Kada završite s obilaskom, vjetar će vas “elegantno” izbaciti van pa ćete iz špilje istrčati.
Otvaranjem vrata, hladni zrak s dna špilje dolazi u kontakt s toplim zrakom pa nastane vjetar koji puše iz špilje. Brzina vjetra ovisi o vanjskoj temperaturi zraka: što je vani toplije, vjetar je jači. Moju je djecu ovaj vjetar oduševio! Manju djecu držite pri ulasku i izlasku.
Špilja nije osvijetljena
U ruku ćete dobiti starinsku svjetiljku, taman dovoljno jaku da osvijetlite metar-dva oko sebe i da ne padnete na stepenicama. Ako putujete s djecom, ponesite im baterijske svjetiljke, a i vi ćete s njima bolje vidjeti detalje u špilji.

Ovdje vodič dijeli svjetiljke

Vodič osvjetljava sve oko sebe paleći žicu od magnezija. Prilično se dimi, ali super osvijetli ledene kreacije.
U špilji hodate uskom stazom jedno iza drugoga, većinom po drvenim stepenicama. Staza je kružna i vijuga oko ledenih kreacija divovske špiljske dvorane.

Najstariji slojevi leda u špilji su stari oko 1000 godina i debeli oko 25 metara.

Na ulazu piše da je fotografiranje zabranjeno, ali ga svaki vodič zapravo dozvoli, pod uvjetom da se to radi dok on priča, a ne za vrijeme hoda.
Nakon obilaska ledene špilje Eisriesenwelt, otišli smo u još jednu popularnu atrakciju ovog kraja, tvrđavu Hohenwerfen. Preporuka svima: obiđite špilju i ovu tvrđavu u istom danu! U Austriji možete obići i ledenu špilju iznad Hallstatta.
Znate li da u Gorskom kotaru postoji špilja koja je u potpunosti ravna, prilagođena za obilazak svim dobnim skupinama pa čak i osobama u invalidskim kolicima??? Više saznajte ovdje.