Muzej malih vlakova: umanjeni svijet u centru Zagreba
U samom centru Zagreba nalazi se umanjeni svijet, prepun priča i junaka kojima se događaju razne zgode i nezgode. Vlakovi jure po prugama, oluja tutnji nad gradom, autići i kamioni prolaze cestama, okolo su kuće, mostovi, planine, šume, a po svuda mali stanovnici svijeta. Pretpostavljate vjerojatno da je Muzej malih vlakova pravi raj za djecu, ali ovo će mjesto probuditi dijete i u svakoj odrasloj osobi.
Trenutna površina Muzeja malih vlakova Backo Mini Express, je preko 130 m². Kada završe svi radovi, maketa bi trebala biti među 5 najvećih u Europi.

Vlakovi se stalno izmjenjuju na maketi i nećete dva puta vidjeti isti vlak!
Muzej vlakića Backo Mini Express
Prizori iz mini svijeta prate neke stvarne događaje. Tu je, na primjer, ZET-ov bus broj 108, koji se iz male garaže besprijekorno uključuje u promet, strpljivo čekajući da se upali zeleno svjetlo. Možete vidjeti i u nedavnoj prošlosti vrlo traženi Pfizer-ov kamion, pun Covid cjepiva.
U ovom svijetu maketa živi bezbroj mini ljudi, složenih u raznim životnim situacijama. Jedni grade kuće, drugi plešu na zabavi, treći planinare, plešu na rock koncertu, a neki čak i obavljaju nuždu u prirodi. Nisam sigurna koliko je puta potrebno doći da bi uočili sve detalje. Možda primijetite i vjenčanje, ovce koje su zakrčile cestu, divlje životinje pa čak i rudnik. Potražite i groblje, a u njemu ruku koja viri iz groba!
Vaše će vam dijete stalno govoriti “mama, vidi!”, a često će se osjećati kao pravi pobjednik, kada uoči neki detalj. U slučaju moje kćeri, vrhunac je bilo otkriće malog laneta, veličine 5-6 milimetara.
Zašto se muzej zove Backo Mini Express? Backo je nadimak gospodina Antuna Urbića, koji je prvi počeo raditi maketu.
Maketa sljemenskog skijališta
U Backo Mini Express-u nalazi se i maketa sljemenskog skijališta, s tehnički vrhunski izvedenim, pokretnim skijašima.
Najveća maketa na svijetu se nalazi u Hamburgu, s površinom preko 1.500 m². U njoj se također nalazi skijalište, ali skijaši miruju zalijepljeni na podlogu. Za to vrijeme ovi naši zagrebački mini skijaši, jure niz stazu. Tu su i mini Ivica i Janica Kostelić, a Janica skija samo s jednim štapom.

Maketa sljemenskog skijališta
Kako napraviti vrhunsku maketu?
Muzej malih vlakova prepun je detalja i ovdje ćete shvatiti da stvaranje makete nije ni malo lak posao. Podignite malo pogled: ispod stropa se nalazi pokretna platforma, koja se spusti kada se na maketi radi. Maketa je posebna ne samo zbog svoje veličine, nego i zbog tehničkih inovacija te originalnog rješenja indukcijskog napajanja za cestovna vozila.
Po tračnicama dužim od 1.500 metara, uvijek vozi petnaestak maketa vlakova, raznih vrsta. Makete autića, kamiona i autobusa voze po okolnim cestama. Vozila se stalno pomiču, tako da vas ovdje uvijek dočeka drugi prizor.
Nemojte zaboraviti pogledati na pod, jer vlakovi prolaze i ispod vaših nogu! Ako pitate mog petogodišnjeg sina, jedino što nedostaje su motori koji jure s podignutim prednjim kotačem. 🙂

Maketa Trga kralja Tomislava.

Covid bolnica.
U muzeju vrijedi pravilo kružnog kretanja. Maketu treba razgledati polako, a na svakoj se stanici zadržite dovoljno dugo da vidite sve detalje. Nije predviđen povratak na prethodne stanice. Postoji i vodič, a aktivirate ga skeniranjem QR koda na letku koji se dobije na blagajni. U zadnjoj prostoriji muzeja, djeca mogu uz nadoplatu upravljati maketama vlakova. Radno vrijeme saznajte ovdje.
Makete malih vlakova smo vidjeli i u muzeju u mađarskom gradu Keszthely, na obali jezera Balaton. Svijet maketa možete posjetiti i u glavnom gradu Europe, Briselu. Naziva se Mini Europa. Između maketa svjetskih građevina, šetali smo i u klagenfurtskom Minimundusu.