Munchen: što posjetiti u pola dana?
Najopsežnije putovanje po broju posjećenih mjesta, “odradio” sam u ljeto 2022. godine. Započelo je dolaskom u Munchen, za obilazak kojeg sam imao nekoliko sati, otprilike pola dana. Donosim vam par prijedloga što posjetiti u tom njemačkom gradu.
Putovanje koje ću opisati u seriji putopisa trajalo je 15 dana. Posjetio sam Munchen, Vaduz (Lihtenštajn), Luksemburg pa belgijske gradove Bruxelles, Bruges, Ghent i Dinant. Nakon Belgije otišao sam u Francusku pa obišao Pariz, Versailles, Reims, Marseille, Saint Rémy de Provence, Les Baux de Provence, Tarascon, Pont du Gard, Avignon i Annecy. Putovao sam u vlastitom aranžmanu. Sva ova mjesta prikazat ću u posebnim putopisima.
Prva postaja: Munchen
U Munchen sam stigao vlakom iz Augsburga. Obilazak sam započeo u ulicama Arnulfstrasse i Prielmayerstrasse. Prošao sam pored zgrade Višeg pokrajinskog suda (Oberlandesgericht) i Palače pravde (Justizpalast).

Viši pokrajinski sud u Munchenu.

Karlsplatz je stari trg s brojnim fontanama, na kojem se svakako osjeti velika gužva.

Odmah pored trga nalaze se Karlova vrata (Karlstor), jedna od starih gradskih vrata iz srednjega vijeka.
Crkva svetog Mihaela je isusovačka crkva u čijoj su kripti sahranjeni posmrtni ostaci brojnih utjecajnih ljudi iz Bavarske, s naglaskom na pokrajinske vladare iz dinastije Wittelsbach. Sagrađena je u zadnja dva desetljeća 16. stoljeća, kao jedno od duhovnih središta protureformacije, za vrijeme vladavine bavarskog kneza Wilhelma V.

Crkva sv. Mihaela je najveća renesansna crkva sjeverno od Alpa.

Crkva sv. Mihaela
Marienplatz, glavni gradski trg
Nastavljam dalje kroz Neuhauserstrasse i Kaufingerstrasse te dolazim do Trga svete Marije (Marienplatz), koji je glavni gradski trg još od 1158. godine. Na njemu se nalazi kip svete Marije (Mariensäule), kao i Nova gradska vijećnica (Neues Rathaus), u kojoj zasjeda gradsko vijeće i vlada.

Nova gradska vijećnica na Marienplatzu.
Stara gradska vijećnica.
U blizini Marienplatza je crkva svetog Petra (Peterskirche), čiji je 91 metar visoki toranj poznat kao “Stari Petar” (Alter Peter). Ovo je jedan od glavnih simbola Munchena. Crkva je izgrađena krajem 12. stoljeća i najstarija je zabilježena župna crkva u Munchenu.
Stari botanički vrt
Obišao sam i stari botanički vrt (Alter Botanischer Garten) u Munchenu, koji je građen od 1804. do 1812. godine. Nakon što je 1914. godine izgrađen novi botanički vrt kod dvorca Nymphenburg, na mjestu staroga ostao je park.

Stari botanički vrt u Munchenu.
Park Maximiliansplatz
Maximiliansplatz se nalazi na sjeverozapadnom rubu starog dijela Munchena. Nastao je nakon što su maknuta srednjovjekovna utvrđenja grada, kada se otvorilo mjesta za uređenje više zelenih površina. Park je ime dobio 1808. godine, a nekoć je bio najveći park u gradu. Od znamenitosti se u njemu ističu kip Friedricha Schillera te Wittelsbacher fontana. Od 1978. do 1994. godine ovdje se nalazio i restoran Aubergine, prvi njemački restoran s maksimalnonm ocjenom od tri Michelinove zvjezdice.

Fontana Wittelsbacher na Maximilianplatzu.
Prošetajte kroz Hofgarten
Produžujem dalje i dolazim do ulaza u Hofgarten. Blizu tog ulaza nalazi se teatinska (ime dolazi od redovnika teatinaca) crkva svetog Kajetana i Adelaide (Theatinerkirche St. Kajetan und Adelheid). Građena je od 1663. do 1690. godine u baroknom stilu.

Crkva je izgrađena u znak zahvale tada vladajuće obitelji na rođenju dugo očekivanog nasljednika bavarske krune, Maxa Emanuela.
Hofgarten je veliki vrt građen od 1613. do 1617. godine, u stilu talijanske renesanse. U području vrta nalazi se i Residenz, bivša kraljevska palača bavarskih vladara iz dinastije Wittelsbach. Tu je i Dijanin paviljon, na čijem se vrhu nalazi replika skulpture Bavarije. Vrt je uništen tijekom Drugog svjetskog rata, da bi nakon rata bio obnovljen i otvoren za javnost.

Danas je Hofgarten popularan, kako među turistima tako i među lokalcima.
Munchen: grad u kojem možete surfati na rijeci
Engleski vrt (Englischer Garten) je, ako se ne varam, najveća zelena površina u gradu, barem kada je u pitanju širi centar grada. Zauzima oko 4 kvadratna kilometra. Otvoren je 1798. godine, za što je najzaslužniji sir Benjamin Thompson, kojeg je angažirao tadašnji bavarski vladar Karl Teodor.
U vrtu se nalaze brojne zanimljivosti i atrakcije, poput malih slapova, japanske kuće čaja i kineskog tornja, a ovdje možete vidjeti i odvažne ljude koji surfaju na rijeci Isar.

Engleski vrt u Munchenu.
Iz Munchena sam otputovao autobusom u Vaduz, glavni grad kneževine Lihtenštajn.
Ako ste raspoloženi za jednodnevni izlet iz Munchena, evo prijedloga: klanac Partnach u južnoj Bavarskoj.
Fotografije: Ivan Arapović
Ivanove videozapise s putovanja pogledajte ovdje.
Zapratite ga i na Instagramu.