Lihtenštajn: četvrta najmanja država u Europi
Lihtenštajn je četvrta najmanja država u Europi, a ja u njegov glavni grad Vaduz, dolazim autobusom iz Munchena. U putopisu saznajte par prijedloga što posjetiti u Vaduzu i njegovoj okolici.
Putovanje koje ću opisati u seriji putopisa trajalo je 15 dana, u ljeto 2022. godine. Posjetio sam Munchen, Vaduz (Lihtenštajn), Luksemburg pa belgijske gradove Bruxelles, Bruges, Ghent i Dinant. Nakon Belgije otišao sam u Francusku pa obišao Pariz, Versailles, Reims, Marseille, Saint Rémy de Provence, Les Baux de Provence, Tarascon, Pont du Gard, Avignon i Annecy. Putovao sam u vlastitom aranžmanu. Sva ova mjesta prikazat ću u posebnim putopisima.

Kuće ukrašene cvijećem u Vaduzu.
Lihtenštajn: zanimljivosti
Površina Lihtenštajna je 160 kvadratnih kilometara, a u njemu živi oko 38.000 stanovnika. Jedine tri površinom manje europske države su Vatikan, San Marino i Monako. Lihtenštajn je po uređenju kneževina, a funkciju kneza od 1989. godine obnaša Hans-Adam II.. Njegova obitelj i danas živi u dvorcu iznad Vaduza.
Ljeti temperatura u Lihtenštajnu rijetko prelazi 30 stupnjeva, što je pokazatelj da možete dobro iskoristiti i srednji dio dana za istraživanje grada.
Stari most na Rajni
Autobus kojim sam doputovao iz Munchena u Vaduz, kao krajnji cilj imao je Milano. Tako sam na putu naučio da se na njemačkom jeziku Milano kaže Mailand. Smještaj za jednu noć uzeo sam u hostelu Jugendherberge Schaan-Vaduz. Krećem u obilazak, a prva lokacija koju sam posjetio bio je Stari most na Rajni (Alte Rheinbrucke). Radi se o zadnjem drvenom mostu preko Rajne u alpskom području, koji spaja gradove Sevelen (Švicarska) i Vaduz (Lihtenštajn).

Zanimljivo je hodati starim drvenim mostom dok se ispod vas čuje žubor vode iz rijeke Rajne.

Po sredini mosta prolazi granica između Švicarske i Lihtenštajna.
Naturpark Haberfeld
Ukoliko tražite malo predaha u prirodi, odnosno na zelenim i vodenim površinama, odlična ideja je Naturpark Haberfeld u Vaduzu. Kroz park prolazi simpatični potočić u kojem patke bezbrižno plivaju.
Na putu do parka prošao sam i pored nekoliko poljoprivrednih zemljišta. Nekako sam pomislio da bi bilo impresivno i zanimljivo raditi na takvim poljima, s pogledom na veličanstvene Alpe.

Na izlazu iz Naturpark Haberfelda
Katedrala svetog Florina u Vaduzu
Kad sam već u Lihtenštajnu, odlučio sam svakako posjetiti i katedralu svetog Florina u Vaduzu. Ta neogotička crkva izvorno je bila župna crkva, da bi od 1997. godine postala katedrala. U njoj su sahranjeni članovi i članice vladarskih obitelji, poput prinčeva Franza Josepha II., Franza Josefa “Wenzela” i Karla Aloysa, kao i princeza Georgine, Marije i Elizabete.

Katedrala je izgrađena 1874. godine, na mjestu starijih srednjovjekovnih temelja.

U katedrali…
Na ulici Städtle, osim katedrale smještene su i druge važne zgrade. Ovdje se nalazi Državni arhiv, Muzej pošte, Muzeja umjetnosti te Gradska vijećnica (Rathaus).

Gradska vijećnica u Vaduzu

Muzej umjetnosti u Vaduzu
Visoke cijene u Vaduzu
Dok sam tražio trgovinu u kojoj mogu kupiti vodu, ostao sam neugodno iznenađen cijenama. Znao sam da se radi o jednoj od najbogatijih država svijeta, ali 4 franka za pola litre vode mi se činilo bezobrazlukom. Nakon što sam ju kupio, odlučio sam provjeriti je li voda u hostelu pitka pa si ju točiti u bocu. Nažalost, tada nisam uspio naći nikakvu poštenu trgovinu, obzirom da je Coop trgovina u Mullehoz trgovačkom centru već bila zatvorena.
Ono što mi je također upalo u oči bilo je naplaćivanje usluge stavljanja štambilja u putovnicu. Tražili su 5 franaka za tu uslugu, koja je inače na granicama u potpunosti besplatna.
U središtu Vaduza stvari djeluju nešto užurbanije i življe. Naravno, veća je gužva, više je domaćih ljudi, ali i turista. Kroz Vaduz se možete voziti i turističkim vlakićem.

Velika poštanska marka na pločniku u glavnoj ulici.
Farma u Schaanu
Farma u Schaanu, gradiću nešto sjevernije od Vaduza, još je jedna lokacija gdje možete biti u kontaktu s prirodom i životinjama. Tako sam ja upravo u Lihtenštajnu, u blizini ulica Marianumstrasse i Ruttigase, prvi put pomazio koze. Inače, farma se nalazi svega par stotina koraka od hostela u kojem sam odsjeo.

Koze su na ovoj farmi jako znatiželjne i zaigrane.

Neobičan prizor: Biciklisti u prikolicama voze svoje pse.
Prošetajte do dvorca Vaduz
Dvorac Vaduz (Schloss Vaduz) je službena rezidencija kneza Lihtenštajna te nije otvoren za turističke obilaske. Unatoč toj činjenici, preporučam uspon do dvorca. Pored njega postoje lijepe šetnice uz jako lijep pogled na grad i okolne planine. Meni je od hostela do dvorca trebalo 40 minuta pješice.

Dvorac u Vaduzu.

Pogled na Vaduz
Na putu od hostela do dvorca vidio sam zanimljivu građevinu koja se ističe bojom i oblikom. Radi se o Crvenoj kući (Rotes haus), koja datira iz kasnog srednjeg vijeka.
Za kraj dana odlazim nešto pojesti. Obzirom da su mi franci već lagano bili pri kraju (a nisam siguran prihvaćaju li igdje eure), odlazim na cjenovno povoljniju opciju, u pečenjaru imena Mühleholz Grill. Ako se dobro sjećam, kebab je bio 10 franaka, što mi se za njihove standarde čini prihvatljivim. Najbolji detalj koji sam ondje zamijetio, bio je natpis na hladnjaku za piće: “Make Liechtenstein great again”.
Mullehoz trgovački centar
Prije nego sam napustio Lihtenštajn, opskrbljujem se u trgovini u spomenutom Mullehoz centru. Iskreno, bilo mi je teško naći bilo kakvu čokoladu vrijednu spomena, a da je ispod 3 franka. Ukoliko nekome zatreba – ovdje se nalazi besplatni javni wc, nekoliko kafića i restorana, trgovina tehničkom opremom i frizer.
Iz hostela odlazim natrag prema autobusnoj stanici, kako bih se ukrcao na autobus za Munchen. Pozdravljam se s Lihtenštajnom, a sljedeća zemlja koju istražujem na ovom putovanju je Luksemburg.
Fotografije: Ivan Arapović
Ivanove videozapise iz Lihtenštajna pogledajte ovdje.
Zapratite ga i na Instagramu.