Legendarno srebrno brdo u Boliviji: posjetite rudarski grad Potosi
Bila jednom jedna legenda o pravoj srebrnoj planini, zbog koje su španjolski kolonizatori u 16. stoljeću odlučili osvojiti do tada miran dio Južne Amerike. Od malog je sela nastao rudarski grad Potosi u Boliviji, koji kao da je i danas zapeo u nekom davno prošlom vremenu.
Španjolci su se silom trudili naći zlato, no pronašli su jedno od najvećih nalazišta srebra u cijelom Novom svijetu! Planina je bila toliko bogata srebrom da je dobila ime Bogato brdo ili Cerro Rico.

Fotografija: Dan Lundberg, flickr
Srebrno brdo u Boliviji
1545. godine su Španjolci na mjestu mirnog sela osnovali grad. Samo sto godina nakon što je osnovan, Potosi postaje jedan od najvećih i najbogatijih gradova na cijelom svijetu!

Fotografija: Fabian Kron, flickr
U rudnicima srebrne planine prisilno su radili Indijanci, afrički i indijski robovi. Nevjerojatan je podatak da je u 16. stoljeću ovo područje bilo najveći svjetski industrijski kompleks! U 17. stoljeću u gradu je živjelo 160.000 kolonizatora, zajedno s 13.500 Indijanaca. To je više ljudi nego što je u isto vrijeme živjelo u Madridu.

Ulazi u rudnike. Fotografija: Ralf Kayser, flickr
Bogato brdo je bilo glavni izvor srebra u cijelom španjolskom kolonijalnom carstvu. Španjolci su u gradu osnovali kovačnicu srebrnog kraljevskog novca. Velike su količine novca ljamama i mulama dopremane do obale Tihog oceana pa brodovima u Španjolsku. Potosi je stekao svjetsku slavu pa su po njemu nazvani i neki drugi rudarski gradovi u Meksiku i SAD-u.
Znate li da su španjolski kolonizatori u Južnu Ameriku donijeli brojne bolesti starog svijeta? One su uzrokovale propast nekih gradova, a jedan od njih je Tulum u Meksiku, slavni Grad svitanja drevnih Maya…

Kolonijalna palača. Fotografija: Dan Lundberg, flickr
Legenda naroda Inka
Prema legendi naroda Inka, grad Potosi ime je dobio od riječi potocsi, koja prevedena znači “gromoglasna buka”. Navodno je rudare španjolskog kralja uplašio nadljudski snažan glas, koji im je rekao da ne diraju srebro. To Španjolce nije zaustavilo, a danas rudnik priča priče o teškim i tragičnim sudbinama mnogih Indijanaca.
Španjolci su zbog srebra došli u Potosi, a znate li da su brojni Nijemci početkom 20. stoljeća zbog dijamanata otišli u Namibijsku pustinju?
Rudarski grad Potosi u Boliviji
Potosi leži u bolivijskom Altiplanu na visini od 4.090 metara. Zbog velike nadmorske visine trebat će vam par dana na prilagodbu. Iako su noći prilično hladne, preko dana se trebate dobro zaštiti od sunca.
Grad je pod zaštitom UNESCO-a, bogat prekrasnim obnovljenim kolonijalnim kućama i palačama. Tu je i više od 20 crkvi. Moguće je turistički obići cijeli proizvodni lanac srebrnog novca, od rudnika sve do Kraljevske kovačnice novca, koja je danas muzej (Casa Nacional de Moneda).

Kovačnica novca u Potosiju

Fotografija: Dan Lundberg, flickr

Fotografija: Dan Lundberg, flickr
Obilazak rudnika u Potosiju
Srebrno brdo u Boliviji se i dalje po malo zlokobno nadvija nad gradom koji je zbog njega nastao. Postoje organizirani turistički obilasci zagušljivih hodnika i tunela rudnika. U rudniku i dalje ima srebra, no do njega se sve teže dolazi pa se danas većinom vadi kositar.
Rudari na koje naiđete žive teškim životom i sigurno neće odbiti mali poklon u obliku boce vode, soka ili cigarete. Na prodavače ovih dobara naići ćete na putu od grada prema rudniku.

Fotografija: Peter Collins, flickr
Jeste li već posjetili rudnik u Rudama kraj Samobora? A znate li koji je najstariji rudarski grad u Sloveniji??? Više o njemu ovdje!