Kuća Stovoda: vrhunska pobuna arhitekta
Zašto bi se svi trebali slijepo držati ustaljenih pravila? Kako u bilo čemu u životu, tako i u arhitekturi. Zašto bi na primjer jedna zgrada morala imati sve iste prozore, kad svi mogu biti različiti! Kuća Stovoda u Beču pravi je primjer pobune arhitekta.
Austrijski arhitekta Friedensreich Hundertwasser razmišljao je upravo na ovaj način. On se, kao i Gaudi prije njega, pobunio protiv klasične i dosadne arhitekture svojih suvremenika. Njegova je želja bila približiti arhitekturu prirodi.
Hundertwasserhaus u Beču
Zanimljiva i neobična modernistička građevina nazvana po svom autoru Hundertwasserhaus (Kuća Stovoda), smjestila se u Beču. Građena je u periodu od 1983. do 1986. godine. Hundertwasser je od starog kompleksa zgrada stvorio građevinu s 52 stana, 4 poslovna prostora, i čak 19 terasa, od kojih su tri krovne zajedničke terase.
Po arhitektovom shvaćanu svijeta, ravne linije su bezbožne pa njegova zgrada ima potpuno nepravile uzorke. Ovdje ne postoje dva jednaka prozora.
Građevina je posebna i zato što se na njoj nalazi oko 250 stabala i grmova. Kao točka na i, na vrhu zgrade nalazi se pozlaćena kupola.
Autorova ideja da svi podovi u zgradi budu neravni nije nikada zaživjela…
Neki od kritičara ovu su zgradu proglasili za pravi kič. No ljudima se jako svidjela i privukla ih je da žive u kvartu u kojem se nalazi. Možete posjetiti vrlo zanimljivu suvenirnicu u sklopu zgrade. Kao i okolne kafiće.
Kuća Stovoda je najposjećenija građevina moderne arhitekture u Austriji. Jedno je od najkreativnijih dijela moderne arhitekture na svijetu.