Koliko znate o Hvaru?
Ljeto i Hvar su dvije riječi koje uvijek idu jedna uz drugu. Pročitajte nekoliko zanimljivosti o Hvaru.
Svi volimo reći kako je Hvar najsunčaniji hrvatski otok s 2700 sati sunca godišnje. Ali Hvar je i najsunčaniji otok u Europi.
Polja lavande na Hvaru
Uz Hvar uvijek vežemo lavandu, i to velika ljubičasta polja lavande. Ako posjetite Hvar, jedan od suvenira je ručno pakirana lavanda koja će sigurno naći mjesto u vašem domaćinstvu ili ormaru. Lavanda cvijeta ljeti, a ljekoviti cvijet lavande se treba ubrati čim procvjeta.
Prekrasna polja lavande postoje i u našoj Istri!
Na Hvaru nema snijega! Ako ga doživite tijekom zime, taj dan nećete morati platiti smještaj.
Hvar vuče ime od grčkog naziva Pharos, a Grci su nastanili otok 384. godine prije Krista.
Policijski činovnik iz Hvara, Ivan Vučetić, prvi je u svijetu usavršio metodu identifikacije – daktiloskopiju, temelj današnjeg rada sudskomedicinskih ustanova.
Znate li da je pokraj današnjeg otočića Šćerdo odigrana jedna od najvećih morskih bitki Rimskog carstva? 47. godine prije Krista Cezarova mornarica porazila je Pompeja i njegove podanike, a na otoku Šćerdo bila je smještena rimska Tautida.

Stari Grad na Hvaru
Gdje je najveći trg u Dalmaciji?
Najstarije kazalište u Europi nije u Engleskoj ili Francuskoj, već u Hvaru. Nastalo je 1620. godine.
Hvar je danas popularno mjesto za turiste, ali Hvar i turizam su priča koja traje od davnina. U centru grada Hvara smjestila se palača iz 13. stoljeća koja je na kraju 19. stoljeća pretvorena u hotel Elisabeth. Hotel je dobio ime po poznatoj austrijskoj carici Sisi.
Znate li da je najveći trg u Dalmaciji hvarska Pjaca?
Veza Hvara i vladara Engleske?
Ljubitelji sporta znaju tko je Igor Tudor, ali znate li da prezime Tudor u Milni na Hvaru ima veze s engleskim vladarima Tudorima?
Postoje priče da je prije puno godina engleski ratni brod potonuo blizu Hvara. Član engleske kraljevske obitelji Tudor uspio se spasiti doplivavši do obale. Nije se odlučio vratiti u Englesku jer se zaljubio u Hvar!

Stari Grad na Hvaru
Jedan od najpoznatijih prikaza Posljednje večere (autor Matteo Pontoni), nalazi se Franjevačkom samostanu u Hvaru.
Kraljičina vodica je karakterističan hvarski proizvod. Radi se o destilatu ružmarinova ulja koji se proizvodi od najmlađih vrhova ružmarina.