Koje tajne krije 20km duga Postojnska jama?
Postojnska jama je pravo podzemno čudo prirode, takvo da nakon što ju obiđete, odlazak u neke manje špilje više neće biti toliko zabavan. Posebno se ovo odnosi na djecu, jer u Postojnskoj se jami vozite i vlakićem. Moja je kćer za 11. rođendan poželjela opet doći u ovu jamu. Kraj je rujna 2021. godine, a mi slavimo njen rođendan vikend putovanjem po Sloveniji.
U Postojnskoj jami obilazite 5 kilometara špilja, što je samo dio sustava galerija i dvorana ukupne dužine veće od 20 kilometara.

Dobro se obucite jer je temperatura u jami 10 stupnjeva.
Obilazak Postojnske jame
Postojnska jama je za turistički obilazak otvorena cijele godine. Obzirom na korona doba ulasci su mogući na puni sat, a ulaznice možete kupiti i online. Obilazak je uz vodiča, a vi se pred ulazom u jamu priključujete nekoj grupi, ovisno o jeziku na kojem će vodič govoriti.
Obilazak Postojnske jame traje nešto manje od sat i pol. Prvo se vozite vlakićem kroz 3,5 kilometra duge podzemne hodnike ukrašene prekrasnim stalaktitima i stalagmitima, a u jednom trenu i kroz dvoranu s kristalnim lusterom u kojoj su u prošlosti održavana vjenčanja. Slijedi šetnja oko 1,5 kilometar pa nazad u vlakić.
Rijeka Pivka
Postojnsku jamu već milijunima godina oblikuje rijeka Pivka. Šetat ćete kroz dvije razine špilje, a za to vrijeme Pivka teče u još dubljoj razini, 60-ak metara pod vašim nogama.
Još dalje u podzemlju Pivka se spaja s rijekom Rak, što je najveće podzemno ušće u Europi. Nizvodno rijeka još koji put izlazi na površinu zemlje i ponire, par puta mijenja ime da bi se na kraju dio te silne vode priključio Savi. Tako da službeno možemo reći da se u Savi nalazi i voda u kojoj su u Postojnskoj jami živjele čovječje ribice!

Mjesto gdje rijeka Pivka ulazi u Postojnsku jamu
Kako nastaju špilje?
Prvo rijeka ponire u planinu i kroz nju teče. Nakon dugotrajnog erodiranja tla, rijeka će proći u dublju razinu podzemlja. Na mjestu gdje je prije bila rijeka ostane glatka špilja, koja se kroz vrijeme osuši. Tek tada, kao čarobnim štapićem, priroda radi svoje ukrašavanje. Voda sa svoda kaplje u špilju i u nju taloži otopljene minerale. Tako napokon nastaju stalaktiti i stalagmiti, a proces traje milijunima godina. Na isti način su stvorene i druge prekrasne špilje krškog terena, pa tako i špilja Lokvarka u Gorskom kotaru.
Potrebno je oko 10 godina da stalaktiti i stalagmiti narastu 1 milimetar! Ako se radi o posebnim stalaktitima u obliku špageta, njima za rast od 1 mm treba 100 godina!

Simbol Postojnske jame su ova dva ogromna stalagmita različitih boja.
Ako imate posebnu želju doživjeti kišu koja pada u Postojnskoj jami, posjetite ju dva dana nakon što je padala kiša.
Dvorana špageta u Postojnskoj jami
Kako je otkrivena Postojnska jama?
Zamislite čovjeka koji je našao rupu u zemlji i kroz nju ušao u podzemlje. Svjetiljkom je mogao osvijetliti samo par metara oko sebe, u potpunosti nesvjestan da se nalazi u suludo velikoj dvorani prepunoj nevjerojatnih stalaktita i stalagmita. Kasnije će ova dvorana postati svjetski poznata turistička atrakcija!
Luka Čeč je čovjek za kojeg se smatra da je otkrio Postojnsku jamu, davne 1818. godine. Već su sljedeće godine krenuli prvi turistički obilasci jame, a prva vožnja vlakićem je bila 1872. godine. U to je vrijeme posjetiteljima put kroz jamu osvjetljavalo na tisuće svijeća.
Čovječja ribica, mali zmaj
Najpoznatiji stanovnik Postojnske jame je čovječja ribica, a vidjet ćete ju u polumraku velikog akvarija u jami. Nekada su ljudi vjerovali da su čovječje ribice bebe od zmaja koji živi duboko u špilji. Primjerci ove vrste žive u vodama podzemnog špiljskog svijeta na potezu od Slovenije do Crne Gore.
Čovječju ribicu možete vidjeti i u Istri, u jami Baredine.
Čovječje ribice malo jedu obzirom na slabu ponudu hrane pa se može dogoditi da ne pojedu ništa i do 12 godina. Životni vijek im je oko 100 godina, što bi značilo da u dugom životu jedu možda deset puta! Žive u potpunom mraku i skroz su blijede, nemaju oči, ali svjetlost ne vole jer ju osjete cijelim tijelom. Receptorima na cijelom tijelu osjećaju i plijen. U akvariju ćete ih vidjeti kao jako mirne životinje jer na taj način čuvaju energiju.

Prvi put smo u Postojnskoj jami bili u vrijeme Adventa kada je Koncertna dvorana jame bila prigodno ukrašena. U ovu dvoranu stane 10.000 ljudi, a akustika je u njoj vrhunska.
Sljedeća je postaja tog istoga dana bio Predjamski dvorac.
P.S. 25 minuta vožnje autom od Postojnske jame nalaze se Škocjanske jame, pravo čudo prirode u kojem možete hodati po jednom od najvećih podzemnih kanjona na svijetu! Detalje o obilasku saznajte ovdje.