Kninska tvrđava: istražite krunu nad kraljevskim gradom
Jako volimo s djecom obilaziti tvrđave, kaštele i stare gradove u Hrvatskoj. Kada djeci ispričate zanimljive detalje o povijesti mjesta i po koju legendu, svaki ćete obilazak pretvoriti u pravu avanturu. Sigurno vam je onda jasno zašto smo došli u kraljevski grad Knin. Iznad njega, kao prava kruna, više od tisuću godina stoji tvrđava, najveća fortifikacijska utvrda u Dalmaciji i jedna od najvećih vojnih utvrda u Europi. Iz nje su vladali hrvatski kraljevi, svjedočila je brojnim povijesnim događajima, gradili su ju, rušili pa opet gradili. Krenite s nama u obilazak.
Od Zagreba do Knina autom treba oko tri sata, od čega su dva sata po autocesti. Nisam se prije vozila iznad kanjona Zrmanje, a neću ga nikada ni zaboraviti jer nam je pred auto iz šume istrčao ogromni jelen. Srećom bez posljedica.
Tvrđava u Kninu
Ne zna se kako je tvrđava izgledala u trenutku izgradnje, a današnji je izgled nastao početkom 18. stoljeća. Najstariji dio je kaštel Knin, izgrađen u drugoj polovici 9. stoljeća. Srednji i donji grad sagrađeni su u kasnom srednjem vijeku. Danas se u dijelu tvrđave nalazi muzej i izložbeni prostori.

Možete parkirati na malom parkingu pokraj Loredanovih vrata iz 18. stoljeća.

Od parkinga slijedi 50-ak metara pješice uzbrdo do ulaza u tvrđavu.
Na ulazu u tvrđavu je pokretni most, a iznad njega kamena ploča s likom krilatog lava. To je simbol svetog Marka, zaštitnika Venecije, pa odmah možete zaključiti da su i Mlečani bili u ovom kraju. Obratite pažnju na tristotinjak godina stara, masivna gradska vrata. Prolaze kroz zid koji je vjerojatno izgrađen u 15. stoljeću, dok je rasla opasnost od Turaka.

Simbol svetog Marka smo vidjeli u brojnim mjestima hrvatske obale.
Nestvarno plavozelenu Krku, pitomu i mirnu, dobro ćete vidjeti sa zidina zapadne strane tvrđave. Potpuni je kontrast moćnoj rijeci koja kilometrima dalje divlja nacionalnim parkom.

Pogled na Krku s tvrđave
Obilazak tvrđave u Kninu
Kninska tvrđava je jedna od najvećih i najstarijih tvrđava u Europi. Nalazi se na vrhu brda Spas i prati neravan teren. Toliko je razvedena da ćete pri prvom dolasku vjerojatno nekoliko puta zaključiti da ste gotovi s obilaskom, pa se iznenaditi otkrićem novog dijela tvrđave. Upalite aplikaciju kojom brojite prijeđene korake, nakon obilaska ćete biti jako zadovoljni! Starija djeca će uživati u avanturi i istraživanju, posebno ako su s društvom.

Zidine tvrđave su nešto kraće od dva kilometra, a na mjestima su visoke 20 metara.

Tvrđava je duga 470 metara, a na najširem dijelu široka je 110 metara.
Kninska tvrđava se može podijeliti na pet dijelova, koji su u prošlosti djelovali kao pet odvojenih gradova. Na ulazu u svaki bila su gradska vrata i pokretni most. Dok šetate, sjetite se da su ispod vaših nogu ostaci gradine koja je stoljećima prije Krista služila kao sklonište Ilirima. Njihov grad Ninija se prvi put spominje 7. godine prije Krista. Vjerojatno su grad zapalili Rimljani, isti oni koji su u blizini Knina napravili amfiteatar.

Brdo Spas u svojoj dubini krije mnoge tajne jer ovdje nije provedeno dovoljno arheoloških istraživanja.

Možete zaviriti u nekoliko špilja.
Život u doba hrvatskih narodnih kraljeva
Hrvati su naselili kninsko područje početkom 7. stoljeća. Tvrđavu počinju graditi u 9. stoljeću, za vrijeme nastajanja starohrvatske države. Vi probajte zamisliti svečane dvorane i kraljevske prostorije koje su se u tvrđavi nalazile. Hrvatski kraljevi su povremeno vladali iz Knina, sve do kralja Dmitra Zvonimira koji je odabrao Knin kao stalnu prijestolnicu. Okrunjen je 1075. godine, a u njegovo vrijeme Knin doživljava procvat, prvenstveno zato što je vladao mir.
Kralj Petar Svačić je također vladao iz Knina, moguće iz palače u samom gradu. Po njemu je nazvana Petrova gora jer je kralj na njoj izgubio život 1097. godine. Zamislite da ste vojnik u tom vremenu. Pješice s drugim vojnicima pratite svoga kralja iz Knina, kako bi se borili s velikom ugarskom vojskom. Sukobljavate se na spomenutoj gori… Povjesničari se ne mogu dogovoriti oko puno povijesnih podataka i lokacija, ali jedno je sigurno. Petar Svačić je bio posljednji hrvatski narodni kralj. Pet godina nakon njegove smrti, Hrvatsko Kraljevstvo gubi neovisnost i ulazi u personalnu uniju s Ugarskom.
U samom centru Knina možete vidjeti spomenik kralju Zvonimiru. Spomenik kralju Petru Svačiću pogledajte u Nacionalnom parku Krka, na vidikovcu na otočić Visovac.

Spomenik kralju Petru Svačiću u Nacionalnom parku Krka.
Kratko o izrazito burnoj prošlosti
Mogu samo zaključiti da je većina europskih velesila barem neko vrijeme vladala Kninom. Neću ulaziti u bezbrojne povijesne detalje, možete ih saznati na drugim mjestima, ali da steknete dojam: Ovdje su bili stari Rimljani, Ostrogoti, bizantski vojnici, Ugari, a naravno i neizbježni Turci. Njima se grad predao 1522. godine, nakon stotinjak godina borbi u kninskom kraju.
Mlečani su imali zanimljivu taktiku osvajanja gradova: poslali bi vojne inženjere da kao uhode obilaze utvrde. Posao im je bio skicirati tvrđavu i istaknuti najslabije dijelove. Zahvaljujući skicama, Mlečani su napali kninsku tvrđavu topovima iz neposredne blizine, vjerojatno sa sjevernog platoa brda Spas.
Na takav su napad Turci mogli odgovoriti samo predajom, nakon 14 dana borbe. To se dogodilo 1688. godine. Pretvoreni su u robove, a većina boraca je završila na mletačkim galijama. Mlečani su ovim krajem vladali više od sto godina. Protiv njihove vlasti se narod često dizao na ustanak jer su morali plaćati velike poreze. Znate li legendu o Mlečanima i utvrdi Lovrjenac u Dubrovniku?

Na bedemima se nalaze veći otvori za topove, manji otvori – puškarnice, ali i niz otvora koji su služili kao WC.
Tvrđavom u Kninu su upravljali i Austrijanci pa Francuzi, odnosno Napoleonova vojska. Napoleon je posebnu pažnju dao razvoju trgovine i izgradnji cesta. U njegovom je “mandatu” izgrađena makadamska cesta uz slikovit kanjon rijeke Krčić. Vi danas možete istražiti ovu Napoleonovu cestu, omiljeno je odredište biciklista i izletnika.

U srednjovjekovnom kaštelu Lab danas se vijori hrvatska zastava.

Spomenik prvom predsjedniku Republike Hrvatske, Franji Tuđmanu.
Divan dan u Kninu
Visina na kojoj se nalazite, bogata povijest koje ste svjesni, Knin i Krka u podnožju, sve to čini da se osjećate nekako svečano.

Mi smo se u obilasku zadržali oko dva sata, dok se nismo uvjerili da su i zalasci sunca gledani s tvrđave prekrasni.
Na kraju obilaska skupite dojmove na terasi restorana smještenog u zgradi bivše stražarnice iz 17. stoljeća. Pogled pada s visine od 100 metara na cijeli Knin i na slap Krčić u daljini Kninskog polja. Ispod ovog slapa izvire rijeka Krka. Djeca prvo nisu mogla naći slap, a kad su ga ugledali zborno su rekli jaoooooo, vidi ga, tamo je… U tom trenutku svi smo znali da idemo i do slapa.
Zanimljivost za kraj: grad Knin leži na čak sedam rijeka i okružen je s devet planina.

U daljini desno se vidi slap Krčić
Ako se želite malo bolje upoznati s kninskom tvrđavom, prošetajte po njoj virtualno.