Kitzbühel: Zaplešite na planini kao u filmu Moje pjesme, moji snovi
Prije nego što vam opišem kako je Kitzbühel na mene ostavio samo najbolje dojmove, možda ne bi bilo loše da poslušate kako smo se kolege i ja odlučili jedan vikend provesti u hladnom skijaškom Kitzbühelu. Bila je to neka vrsta neslužbenog teambuidlinga, a otišli smo tamo jer smo htjeli pogledati mješovito europsko prvenstvo u curlingu. Ajme meni, pa zašto ste to išli gledati, pitate se sada. A zašto ne?
Izlet u Kitzbühel
Kitzbühel je gradić na sjeveru Austrije koji službeno ima oko 8.000 stanovnika, no u vrijeme zimskih praznika taj broj postane daleko veći. Uzmite u obzir da ovdje ima jako puno vikendica. Ne zaboravite na skijaše koji dolaze na svjetski poznate skijaške staze. Kao ni na nebrojene navijače koji dolaze gledati skijanje.
Kitzbühel je hram austrijskog, ali i svjetskog skijanja te svaki pobjednik skijaške utrke Svjetskog kupa u Kitzbühelu ostaje zapamćen u svim knjigama.





Do Kitzbühela smo od Zagreba putovali autom. Uzmite u obzir da smo na gorivo potrošili oko 150 eura, plus na vinjetu i prolaz tunelom nekih 20-30 eura. Ako računate da nas je bilo petero, dolazi se do cifre od nekih 75 eura po osobi. Smještaj smo pronašli na stranicama grada.
Budući smo Kitzbühel posjetili krajem rujna, u gradu nije bilo snijega. No shvatili smo zašto sezona zimskih guma ovdje počinje u rujnu. Temperature krajem rujna se kreću oko 4-5 stupnjeva ujutro (dnevna do 12-13) te nema puno turista. Ono što će svakog posjetitelja ovog prekrasnog malog austrijskog alpskog grada fascinirati je nevjerovatna čistoća grada i okolnih planina.
Posjet vrhu Kitzbühela
Grad se smjestio između velikih planinskih vrhova. Prije svega mislim na Kitzbüheler Horn (1996m) i Hahnenkamm (1712m). Prvi je najviša točka na kojoj se nalazi televizijski toranj i povezan je s gradom pomoću moderne žičare, no onaj koji je pobudio naš interes je slavni Hahnenkamm. Na ovom se vrhu nalazi staza spusta na kojoj su veliki skijaši poput naših Kostelića ostvarili zavidne rezultate.
Do startne kućice skijališta vozi žičara čije kabine nose ime i prezime svih skijaša koji su pobijedili na nekoj od utrka Svjetskog kupa u Kitzbuhelu.
Ako posjećujete Hahnenkamm izvan vremena skijaških utrka, možete se popeti do startnih kućica, odglumiti start i spuštanje po strmini spusta.







Na vrhu ćete se iznenaditi čistim zrakom, čistoćom prirode, pogledom na mistične vrhove. Jedina stvar koja može smetati je miris kravljeg izmeta, no nakon pola sata ćete tu aromu početi doživljavati kao dio ugođaja.
Za one koji ne znaju, na planinama Kitzbühela su snimane scene iz filma “Moje pjesme, moji snovi”. Bio sam uvjeren kako je Hahnenkamm ugostio glumce iz uvodnih par minuta filma.
Što posjetiti u Kizbühelu?
Osim žičare (koja se plaća par eura) i posjete planinske panorame, Berghaus Holzmeister gostionice na Hahnenkammu, isplati se posjetiti prekrasni centar grada, jako lijep primjerak alpske arhitekture. Posjetite i crkve Svete Katarine i Svetog Andrije iz 13. stoljeća.
Noćni život
Izašli smo u lokalni pub i kafić Beck’s. Iznenadili smo se koliko mladih Austrijanaca, ali i Nijemaca izlazi van. Bavarska je jako blizu Kitzbühela te mnogi mladi Nijemci odlaze van preko granice jer im je jeftiniji izlazak nego odlazak u recimo München. Cijene pića i hrane su tipične za Austriju ili Njemačku. Pića su od 3-4 eura pa nadalje.